fbpx

Mali Bogowie tom 2: Upadek Ikara

Od kiedy pamiętam mitologia Grecka zawsze była moją ulubioną. Dlatego też nie mogłem przejść obojętnie obok komiksu Mali Bogowie tom 2: Upadek Ikara. Jeżeli jeszcze o nim nie słyszeliście to najwyższa pora. Cykl Mali Bogowie to krótkie opowieści o znanych i lubianych bóstwach przedstawione w krzywym zwierciadle. Głównymi bohaterami są miniaturowe, przerysowane postacie takie jak Atlas, Afrodyta, Herakles i wielu, wielu innych. Wszyscy chcą zasiąść na Olimpie, a droga do tego nie jest taka prosta. Do tego wszystkiego pojawiają się typowe życiowe problemy w antycznej Grecji. Jak wypada drugi album z przygodami Tauruska i jego przyjaciół? Czy jest to komiks dla dzieci, czy może nieco starszego czytelnika? Przekonacie się już za chwilę.

Drugi tom humorystycznej historii z czasów mitycznej Grecji o kandydatach na mieszkańców Olimpu! Niektórzy z małych bohaterów już wiedzą, że dzięki nadnaturalnym darom zostaną bogami i herosami, ale muszą jeszcze przejść trudny staż, jak chcąca zostać boginią wojny Atena… Są jednak i tacy, którzy dopiero czekają na ujawnienie się ich mocy. Atlas wierzy, że będzie olbrzymi jak jego przodkowie Tytani, Ikar uparcie próbuje latać niczym kaczka, a Herakles na razie tylko z daleka przygląda się potworom. Z kolei największym osiągnięciem Tauruska jest robienie niewybrednych kawałów.

O czym jest komiks Mali Bogowie tom 2?

Autorem serii komiksowej Mali Bogowie jest Christophe Cazenove znany polskim czytelnikom za sprawą innej humorystycznej serii komiksowej zatytułowanej Sisters. W drugim tomie Cazenove skupia się głównie na tytułowym Ikarze oraz Heraklesie. Pierwszy z nich zrobi wszystko, aby wznieść się w powietrze i móc poczuć się jak ptak. Drugi przygotowuje się do wykonania dwunastu prac. Niestety działania obu bohaterów kończą się fiaskiem. I tak Ikar za każdym razem spada na ziemię niczym kula armatnia, a Herakles dostaje łupnia od lwa nemejskiego. Okazuje się, że życie herosa nie jest takie łatwe jak by się mogło wydawać. I czeka ich jeszcze długa droga, zanim zasiądą na Olimpie przy Zeusie.

komiks Mali Bogowie tom 2: Upadek Ikara

Pierwszy tom Piorun do drapania był dla bardzo dobry komiksem. Pełnym humoru, zabawnych sytuacji, żartów i przerysowanych bohaterów znanych z mitów. W komiksie Mali Bogowie tom 2: Upadek Ikara dostajemy dokładnie to samo. Jednak w nieco słabszej wersji. Odnoszę wrażenie, że Christophe Cazenove skupiając się tak naprawdę na Ikarze i Heraklesie zapomniał z jak różnorodnym światem ma do czynienia. I z jak dużą ilością potencjalnych bohaterów. Mitologia jest tak gigantycznym polem do interpretacji, że aż szkoda, że autor nie wykorzystał tego bardziej. Można by sądzić, że z tomu na tom będzie tylko i wyłącznie tendencja wzrostowa, jednak w tym przypadku tak nie jest. Część żartów jest po prostu nieśmieszna. Zwłaszcza jeżeli opierają się na smrodzie, wymiotach i łajnie. Niestety nie jest to humor, za którym przepadam.

Greccy bogowie w krzywym zwierciadle.

Tak jak wspominałem, żarty w tym albumie nie są często na wysokim poziomie. Czasami dochodzi nawet do kuriozalnych sytuacji gdzie Christophe Cazenove wyjaśnia żarty poprzez dialogi. I tu powstaje dysonans. Czy autor nie wierzy w to co piszę? Czy może wątpi w inteligencję czytelników? Z dwojga złego wolałbym chyba jedną tę pierwszą opcję. Jeżeli chodzi o warstwę graficzną to odpowiada za nią tak jak poprzednio Philippe Larbier. I spisuje się bardzo dobrze. W jego pracach widać bardzo dużo ekspresji i to zarówno w różnorakich sytuacjach jak również w przypadku poszczególnych bohaterów. Na ich twarzach mienią się genialne emocje, a za nimi przepiękne antyczne lokacje. To bardzo duży plus tego komiksu.

Christophe Cazenove pokazał wielokrotnie, że jest dobrym autorem komiksów. Być może Mali Bogowie tom 2: Upadek Ikara był również jego upadkiem. Zdarza się to nawet najlepszym. Ale tak jak bohaterowie jego komiksu, musi się podnieć i dalej walczyć. Już niebawem na naszym polskim rynku będzie można sięgnąć po trzeci tom zatytułowany „Ciężko jest być Bogiem”. I mam nadzieję, że Cazenove z pomocą Larbiera wróci na właściwe tory. Mitologia w krzywym zwierciadle to świetny pomysł, który aż się prosi o dużo większe wykorzystanie. Niemniej czytając ten komiks na pewno nieraz się uśmiechniecie.

Ocena: 7/10

Mali Bogowie tom 2: Upadek Ikara okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Mali Bogowie tom 2: Upadek Ikara
  • Scenariusz: Christophe Cazenove
  • Rysunki: Philippe Larbier
  • Tłumaczenie: Marta Mosiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 14.07.2021 r.
  • Liczba stron: 48
  • Cena: 24,99 zł