fbpx

Baśnie tom 1: Na wygnaniu

Stworzony przez Billa Willinghama komiks Baśnie tom 1 został wydany przez DC Comics w imprincie Vertigo. Cała opowieść skupia się na zderzeniu Świata Baśni ze Światem Ludzi. Postacie z baśni stają przed konieczność emigracji do naszego świata („docześniaków”, jak to zgrabnie nazwał scenarzysta) przed wojskami Adwersarza, który postanowił podbić wszystkie baśniowe królestwa. Uciekinierom udaje się uciec do Nowego Jorku gdzie stworzyli swój Baśniogród, skrzętnie ukryty czarami przed wzrokiem zwykłych ludzi. Oraz na farmę gdzie znalazły swoje miejsce wszystkie stworzenia, która nie mogły się wyzbyć, lub nie stać ich na wykupienie odpowiednich zaklęć.

Po wiekach życia w ukryciu nauczyli się perfekcyjne ukrywać swoje pochodzenie przed ludźmi żyjąc nadzieją, że kiedyś powrócą do swoich królestw. Pełniącą funkcję zastępcy burmistrza Baśniogrodu, chociaż może bardziej pasowałoby tu określenie Dyrektora operacyjnego,  jest Królewna Śnieżka. A rolę niestrudzonego stróża prawa pełni rolę detektyw Wilk. Lecz ta idylla nie mogła trwać wiecznie. Pozbawieni bogactw znudzeni ciągłym ukrywaniem się uciekinierzy zaczynają przysparzać coraz więcej zmartwień. A musi poradzić musi sobie z nimi piastująca urząd Śnieżka, która nie przypomina tej niewinnej dziewczyny z bajek, które tak dobrze wszyscy znamy.

O czym jest Baśnie tom 1: Na wygnaniu ?

Po wiekach spędzonych w świecie „docześniaków” spokojne życie uchodźców z Krainy Baśni przerywa brutalna zbrodnia. W pokoju, w którym zamieszkuje Róża Czerwona zostają znalezione ślady tragedii. Wszystko jest dosłownie skąpane we krwi, a meble poprzewracane. Znalezienie sprawcy i rozwikłaniem związanej z tym zagadki zajmuje się z urzędu Wilk „Bigby”. Pełni on w Baśniogrodzie funkcję detektywa, a do pomocy w tym śledztwie zgłasza się siostra Róży, Królewna Śnieżka. Okazuje się, że wszyscy są podejrzani, a szorstki w obejściu Wilk nie skreśla z listy podejrzanych nawet pomagającej mu Śnieżki. Jako główny podejrzany do aresztu trafia były narzeczony zamordowanej Jack.

Komiks Baśnie tom 1

W trakcie prowadzenia śledztwa poznajemy, również innych mieszkańców Baśniogrodu. Nie brakuje tu zwykłych problemów związanych, chociażby z brakiem pieniędzy na tak podstawowe rzeczy jak przedłużeniu uroku na ukrycie swojej zwierzęcej postaci. Czy chociażby zebraniem datków niezbędnych do funkcjonowania Baśniogrodu przez kolejny rok. Działając pod presją zbliżającego się Dnia Pamięci „Bigby” musi odnaleźć sprawcę i zakończyć dochodzenie. Dodam, tylko że Baśnie tom 1 wzbogacony jest na zakończenie o krótkie opowiadanie pt. „Wilk w owczarni”.

W pierwszej części przenosimy się do czasów ekspansji Adwersarza na Baśniowe Królestwa. To wtedy rozzłoszczony Wilk wypowiada swoja prywatną wojnę armii uzurpatora i przy okazji uwalnia z niewoli Królewnę Śnieżkę. W drugiej przenosimy się do późniejszych czasów, w których nasz bohater wiedzie przyjemne życie gdzieś w Karpatach, zdobywając pożywienie w postaci tamtejszych mieszkańców. To tutaj po raz kolejny krzyżują się drogo Wilka i Śnieżki. Postanawia nakłonić go do porzucenia roli miejscowej bestii i przeniesienia się do baśniogrodu.

Zwierzogród dla dorosłych?

Komiks Baśnie stanowi mieszankę czasami wręcz czarnego humoru, baśni, kryminału i jeszcze wielu innych stylów. Bazuje na wrzuceniu w jedną historię wszystkich nam znanych bohaterów bajek z naszego dzieciństwa. Nie brakuje tu również tych mniej znanych, a to strzał w dziesiątkę. Do tego dochodzi spojrzenie autora na dobrze nam znane postacie z innej perspektywy. To kolejny bardzo duży atut komiksu. Za przykład niech posłuży nam, chociażby Królewna Śnieżka. Przedstawiona bardziej jako bizneswoman niebojąca chwycić się za miecz i wyrazić w dość dosadny sposób swoje myśli i uczucia.

Baśnie tom 1 recenzja

Jest to pozycja, przy której nie można przejść obojętnie. To jeden z tych cykli, który po prostu trzeba przeczytać. Zwłaszcza jeżeli szukamy czegoś nieszablonowego. Oprócz samego scenariusza napisanego z prawdziwym polotem okraszonego wręcz genialnymi dialogami w połączeniu z bardzo dobrymi rysunkami stworzonymi aż przez trzech grafików. Dostajemy bardzo wciągającą opowieść, od której ciężko się oderwać. Dla mnie był to duży problem, aby zostawić komiks, chociaż na chwilę. Zaangażowanie w projekt kilku grafików powoduje, że czytana opowieść dosłownie na każdej kartce zaskakuje nas czymś nowy. A przy okazji sprawia, że ciągle odkrywamy w tym komiksie coś nowego. Więc nie będę dalej przynudzał i biorę się za lekturę tomu 2 pt. „Folwark zwierzęcy”. A was zachęcam do rozpoczęcia przygody z „Baśniami”.

Ocena: 10/10

Baśnie tom 1 okładka
  • Tytuł: Baśnie tom 1: Na wygnaniu
  • Scenariusz: Bill Willingham
  • Ilustracje: Lan Medina, Steve Leialoha, Craig Hamilton
  • Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 10.09.2007 r.
  • Liczba stron: 128
  • Cena: 29,99 zł