fbpx

Ex Machina tom 3

Ex Machina tom 3 to kontynuacja przygód Mitchela Hundreda. Burmistrza Nowego Jorku, który porzuciwszy kostium Potężnej Machiny starając się wprowadzić ład i porządek w mieście za pomocą dyplomacji. Sprawdzona we wcześniejszych tomach ekipa twórców serwuje nam po raz kolejny mieszankę komiksu o superbohaterach i kryminalno-obyczajową opowieść. Główny bohater zmaga się z problemami, jakie może napotkać na swojej drodze osoba publiczna.

Po wydarzeniach z „Ex Machina tom 2” Pan Hundred musiał sprostać roli sędziego przysięgłego. Przy okazji rozwiązując sprawę tajemniczego Automata, który pojawia się jakiś czas temu w mieście. Kolejna część cyklu zabiera nas utartymi szlakami w kolejną przygodę, której akcja toczy się wielotorowo. Do czego twórcy tej serii Brian K. Vaugha i Tonny Harris zdążyli nas już przyzwyczaić w poprzednich tomach. Tego typu prowadzenie narracji oprócz głównego wątku, którym są codzienne problemy burmistrza wielkiego miasta, daje nam również w formie retrospekcji wcześniejsze wydarzenia z jego życia. A trzeba przyznać, że pomysłów na dobra historię scenarzyście Brianowi K. Vaughanowi nie brakuje.

O czym jest Ex Machina tom 3 ?

W trzeciej odsłonie Ex Machiny jak już wspominałem powyżej akcja komiksu jest rozłożona na kilka opowieści rozłożonych w czasie. Począwszy od chwili obecnej cofamy się raz do 11 września 2001, gdzie możemy uczestniczyć w akcji ocalenia przez Potężną Machinę jednego z budynków Word Trade Center. Innym razem do wypadku, podczas którego Mitch zostaje obdarzony swoją mocą. Lecz na pierwszy plan wysuwają się tutaj dwie historie. Pierwsza opowiada o włamywaczu, który w przebraniu strażaka obrabia domy ludzi. Druga, w której głównym bohaterem jest tajemniczy zastępca Ziemi.

W pierwszej z nich Bradbury musi rozwiązać zagadkę kim jest tajemniczy włamywacz. Podający się za strażaka terroryzując ludzi włamuje się do ich mieszkań, a jedyne co o nim wiemy to to, że jest czarnoskóry. Mieszkańców miasta opanowuje strach, gdyż nie wiadomo czy podczas pożaru nie otworzymy przez przypadek drzwi włamywaczowi zamiast prawdziwym strażakom. Burmistrz staje przed trudnym zadaniem, ale na szczęście pomoc dla niego przyjdzie z naj mniej oczekiwanej strony.

Ex Machina tom 3

W drugiej w Nowym Jorku pojawia się tajemnicza postać, która tytułuje się zastępca Ziemi. Kim on jest i co może oznaczać funkcja, którą sam sobie nadał? Na domiar złego w tajemniczych okolicznościach związanych z zanikami prądu Mitch traci chwilowo swoje moce. Wszystko wskazuje na to, że może to być związane z dziwnym nieznajomym. Ale nic już więcej na ten temat nie powiem, aby nie psuć wam lektury. Wspomnę tylko, że w tej historii przybliżymy się trochę do poznania tajemniczych zdarzeń spod Mostu Brooklińskiego, gdzie doszło do wypadku naszego bohatera w 1999 r.

Ex Machina – komiks nie o superbohaterze.

Na zakończenie komiksu dostajemy jeszcze trzecią opowieść o, której nie wspominałem wcześniej. Została ona pierwotnie wydana jako numer okolicznościowy i odbiega ona w formie wizualnej od pozostałych historii. A wszystko to spowodowane jest tym, że za rysunki odpowiada tutaj John Paul Leon. Ale jest ona równie dobra i intrygująca co wszystkie pozostałe. Ale owieję ją płaszczem tajemnicy i zapoznanie z jej treścią pozostawię wam jako zadanie domowe do odrobienia.

Reasumując Ex Machina tom 3 utrzymuje równy poziom i daje nam po raz kolejny bardzo dobrą opowieść. Sama historia na pierwszy rzut oka niby nie posuwa się do przodu. Dzięki przemycanym w niej okruchów informacji powoli zaczyna nam rzucać światło na wydarzenia, które dotyczą głównego bohatera oraz związanych z nim osób. W szczególności pochwalić należy tutaj twórców za rozwinięcie historii Ricka Bradbury’ego, najlepszego przyjaciela Mitcha. Jego starcie z niemieckim agentem to miły akcent w tym tomie. Jeżeli scenarzysta Brian K. Vaughan i rysownicy utrzymają ten poziom przez kolejne dwa tomy, które zostały do końca cyklu, to czeka nas jeszcze trochę lektury i uczty dla oka na bardzo dobrym poziomie. Chociaż zawarty w tym tomie, historia zastępcy Ziemi, elementy z alternatywną rzeczywistością daje dużo do myślenia. Pozostaje tylko czekać na kolejny tom. Przynajmniej ja sięgnę po niego z przyjemnością.

Ocena: 7/10

Ex Machina tom 3 okadka
  • Tytuł: Ex Machina tom 3
  • Scenariusz: Brian K. Vaughan
  • Ilustracje: Tonny Harris, Tom Feister
  • Tłumaczenie: Tomasz Kłoszewski
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 23.01.2019 r.
  • Liczba stron: 276
  • Cena: 89,99 zł