fbpx

Batman Mroczny książę z bajki

Można śmiało powiedzieć, że Mroczny Rycerz jest już wiekowym staruszkiem. W tym roku obchodzi swoje 80 urodziny i z tej okazji wydawnictwo Egmont postanowiło postawić na więcej komiksów z tym bohaterem. Jedną z nich jest dość specyficzna opowieść Batman Mroczny książę z bajki, której autorem jest Enrico Marini. Mnie ta bajka w klimacie noir wprost oczarowała.

Fabularnie mamy tu utarte schematy z drobnymi modyfikacjami. Opowieść jest prosta, przejrzysta i niezbyt skomplikowana. Motorem napędowym opowieści jest poszukiwanie małej dziewczynki, która rzekomo może okazać się córką milionera Bruce’a Wayne’a. Zostaje ona porwana przez Jokera, a szantażowany miliarder musi dostarczyć przestępcy niewyobrażalnie wartościowy klejnot. Ma to być prezent urodzinowy dla ukochanej Harley. Mała dziewczynka nie boi się postawić zwyrodniałemu przestępcy o twarzy clowna, ponieważ wie, że książę z bajki ją uratuje.

Jaki jest Batman Mroczny książę z Bajki?

Ile można pisać o Batmanie? Odpowiedź jest prosta – Dużo. Ile można pisać o toksycznej relacji Barmana i Jokera? To zdecydowanie trudniejsze pytanie, ponieważ powstało już masę historii o pojedynku tej dwójki. Jedne mają już miano klasyki jak Zabójczy żart czy Człowiek, który się śmieje. Tym razem wydawnictwo DC Comics postanowiło oddać Mrocznego Rycerza w ręce europejskiego autora. Swoją szansę dostał Enrico Marini, który znany jest między innymi z serii Cygan oraz Orły Rzymu. Był to świetny ruch z ich strony. Świerze spojrzenie, zupełnie inny styl i podejście do bohatera. Enrico Marini tworzy bardzo dobrą opowieść w klimacie noir.

Batman Mroczny książę z bajki

Śmiało można powiedzieć, że główną siłą tego komiksu są rysunki. Niektóre kadry to istne dzieła sztuki i ma się ochotę patrzeć na nie godzinami. Zwłaszcza Batman górujący nad Gotham City. W niektórych miejscach dymki z tekstami są zbędne i spadają tak naprawdę na drugi plan, ponieważ Marini opowiada swoją historię obrazem. Jest on również oszczędny w kolorach, stosuje odcienie pomarańczowego, zielonego oraz fioletowego. Dzięki temu tworzy fenomenalne zjawiska dla oka. Enrico Marini miał okazje, aby w swojej historii Batman Mroczny książę z bajki przemycić swój własny design bohaterów. Nowe stroje dostali oczywiście Batman, Joker, Catwoman oraz Harley. Trzeba przyznać, że obie panie w nowej odsłonie wyglądają bardzo seksownie. Oczywiście pojawia się również nowy Batmobil, którego również nie mogło zabraknąć.

Klasyczny Batman z nowymi rysunkami.

Enrico Marini pokazuje nam głównego bohatera od ludzkiej strony. Dzięki temu Batman jest bliższy każdemu z nas. Widać jak traci cierpliwość, zatraca się w przemocy i dąży po trupach do celu. Autor jednak nie tworzy nic nowego, względem bohaterów. Batman jest tu przedstawiony bardzo klasycznie, Joker to psychopatyczny szef gangu, Harley Quinn to małorozgarnięta lalunia trzymająca pod pantoflem swojego ukochanego Pana J. Najbardziej interesujący jest karłowaty pomocnik Jokera o imieniu Archie. Jego podejście do świata, życia i wszystkiego co go otacza jest wprost genialne. To on wybija się momentami na pierwszy plan opowieści.

Batman Mroczny książę z bajki recenzja

Komiks oczywiście trafia na nasz rynek za sprawą wydawnictwa Egmont. Jest on wydany w ramach serii DC Deluxe, gdzie mają znajdować się najlepsze i najbardziej wartościowe opowieści ze świata DC. Dodatkowo wydanie różni się nieco od standardowego, mamy tu twardą oprawę z obwolutą, dzięki czemu komiks prezentuje się bardzo schludnie. Jako dodatek dostajemy tu aż 6 stron szkiców.

Batman Mroczny książę z bajki to komiks rewelacyjny pod względem wizualnym. Istna uczta dla oka. Osoby, które miały wcześniej do czynienia z Enrico Marinim wiedzą czego można się spodziewać. Na pewno nie jest to opowieść typu Batman jestem Gotham czy Batman jestem Bane. Zdecydowanie bliżej jej do takich tytułów jak Batman Hush. Fani Mrocznego Rycerza będą bardzo zadowoleni, opowieść daje również do myślenia. Nie zostawia obojętnych po przeczytaniu ostatniej strony.

Ocena: 9/10

Batman Mroczny książę z bajki okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Batman Mroczny książę z bajki
  • Scenariusz: Enrico Marini
  • Rysunki: Enrico Marini
  • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 05.06.2019 r.
  • Liczba stron: 144
  • Cena: 69,99 zł