fbpx

Chimery Wenus tom 1

Fani cyklu komiksowego Gwiezdny Zamek powinni się cieszyć, ponieważ na naszym rynku pojawił się komiks Chimery Wenus tom 1. Jest to równoległa seria, która nie tylko wprowadza nowych bohaterów, ale również rozbudowuje nam to bardzo ciekawe uniwersum. Jest to zupełnie nowa opowieść inspirowana głównym komiksem rozgrywającym się na tytułowej planecie Wenus. Dla przypomnienia cały cykl pokazuje nam wyobrażenie świata alternatywnego XIX wieku, w którym udało się polecieć w kosmos. Tam wielkie mocarstwa walczą o zasoby, surowce i prestiż. Jak wypada komiks Chimery Wenus? Co czeka nas na tej planecie? Przekonacie się już za chwilę.

Seria „Chimery Wenus” to seria poboczna „Gwiezdnego Zamku”. Podbój kosmosu trwa! W 1873 roku, gdy imperia lądowe walczą o panowanie nad Układem Słonecznym, aktorka Helena Martin wyrusza na Wenus w poszukiwaniu swojego narzeczonego, więźnia skazanego przez Napoleona III. Na tej odległej planecie grozi kobiecie mnóstwo niebezpieczeństw, chociażby zamieszkujące ją groźne dinozaury. Ta niezłomna aktorka operetkowa wyruszy przez dżunglę opanowaną przez dinozaury i szalejące oceany do najdziwniejszych granic gwiazdy, gdzie natknie się na pozostałości tajemniczej cywilizacji.

Chimery Wenus tom 1 – o czym jest komiks?

Autorami komiksu są Alain Ayroles znany polskim czytelnikom, chociażby za sprawą komiksu Indyjski Włóczęga oraz Etienne Jung. I już na samym początku dość szybko można sobie uświadomić, że komiks Chimery Wenus jest tylko inspirowany serią Gwiezdny Zamek. Przede wszystkim dlatego, że już na okładce widzimy inny styl rysowania, a w środku nieco inaczej poprowadzoną opowieścią. Prace Etienne Jung nie przypominają pastelowych szkiców, jakie mogliśmy zobaczyć w głównej serii. Zostały one zastąpione dużo wyraźniejszymi i mocniej nasyconymi pracami. Przypominają one nieco klatki z filmów animowanych Disneya takich jak Kopciuszek, Śpiąca Królewna czy Piękna i Bestia. Nie ma się jednak co dziwić, bo Etienne Jung to belgijski ilustrator serii dziecięcych i tak też podszedł do tego projektu. Szkoda, bo w moim odczuciu warstwa graficzna w tym przypadku jest minusem. Niemniej komiks Chimery Wenus to absolutnie nie jest komiks dla dzieci.

Chimery Wenus tom 1

Sama historia jest prowadzona z perspektywy dwojga bohaterów. Pierwszym z nich jest osadzony w więzieniu na Wenus Aurelien, z zawodu poeta. Drugim wschodząca gwiazda Paryża, aktorka, Helena Martin, która wyrusza w podróż, aby pomóc ukochanemu. Początkowo obawiałem się takiego zabiegu ze strony autora jednak po pewnym czasie okazuje się to bardzo dobrym pomysłem. Dzięki Aurelienowi możemy poznać sytuacje, jaka rozgrywa się na Wensu jak również zapoznać się z miejscową fauną i florą, a ta trzeba przyznać jest naprawdę imponująca. Kto by się spodziewał, że na Wenus można spotkać prawdziwe dinozaury. Natomiast sytuacja Heleny to kwintesencja uniwersum Gwiezdnego Zamku. Podróż steampankowym sterowcem przez odmęty kosmosu, gdzie poznaje dodatkowo technologię umożliwiająca takie podróże.

Steampunk w komiksie Chimery Wenus

Nie ma co ukrywać, że komiks Chimery Wenus tom 1 to historia przygodowa-fantastyczna przypominająca masę rozmaitych filmów. Wyróżnia ją na pewno klimat, który dla fanów nurtu steampunk będzie idealny. Przez wszystkie strony komiksu czytelnik nie będzie miał czasu na nudę. Dzieje się tu naprawdę sporo, a akcja nie zwalnia tępa. Zwłaszcza jeżeli chodzi o Aureliena i jego ucieczkę z wenusjańskiego więzienia. Niestety komiks ma swoje mankamenty. Główni bohaterowie są jednowymiarowi i rozpisani w bardzo prosty sposób. To samo tyczy się złoczyńców, którzy rozpisani są bardzo schematycznie według założenia co jest czarne musi być czarne. Rekompensuje to jednak otoczka i klimat samego komiksu. Z jednej strony piękne i drapieżne Wenus z drugiej fantastyczny sterowiec przemierzający kosmiczną przestrzeń.

komiks Chimery Wenus tom 1

Tak jak wspominałem, błędnym założeniem jest to, że komiks jest dla dzieci. W komiksie Chimery Wenus tom 1 mamy zarówno przemoc jak i podteksty erotyczne. Te drugie pojawiają się dość regularnie, zwłaszcza w stosunku do Heleny. Jednak jest to przedstawione w bardzo dobry sposób. Jest to komiks przygodowy dla starszych czytelników, ponieważ pojawiają się tu terminy niezrozumiałe dla młodszego czytelnika. Komiks polecam wszystkim, którzy tęsknią za starymi filmami przygodowymi jak również miłośnikom sterowców, zębatek i innych steampankowych klimatów. Osobiście przymykam oko na wspomniane mankamenty i z wyczekiwaniem wypatruje kolejnego tomu.

Ocena: 6/10

Chimery Wenus tom 1 okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Chimery Wenus tom 1
  • Scenariusz: Alain Ayroles
  • Rysunki: Etienne Jung
  • Tłumaczenie: Paweł Łapiński
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 28.07.2021 r.
  • Liczba stron: 56
  • Cena: 39,99 zł