fbpx

Czarolina tom 1 – Pewnego dnia zostanę fantastykolożką

Mówi się, że komiksy są tylko dla chłopców. Jak bardzo błędne jest to stwierdzenie, a dobrym przykładem jest komiks Czarolina tom 1 – Pewnego dnia zostanę fantastykolożką. Wydany w ramach cyklu Komiksy są Super! Od pewnego czasu wydawnictwo Egmont stara się, aby w ich ofercie nie zabrakło komiksów dla dziewczynek. Wiadomo, chłopcy będą zadowoleni z komiksów o superbohaterach. Dla dziewczynek dobór tytułów jest nieco trudniejszy. Jeżeli lubicie magię, fantastyczne zwierzęta, a Harry Potter jest waszą ulubioną książką to musie sięgnąć po ten komiks. Dlaczego? Przekonacie się już za chwilę!

Legendarne stwory, siła magicznych przekleństw oraz poszukiwanie prawdy o samym sobie. Czarolina przybywa na ponurą wyspę Vorn, żeby wziąć udział w letnim kursie na temat istot fantastycznych, czyli kryptyd. Wraz z innymi nastolatkami rozpoczyna naukę pod nadzorem profesora Balzara i tajemniczej Madame C. Wkrótce na wyspie zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. Czarolina i jej koleżanka Willa rozpoczynają śledztwo, aby wyjaśnić, co jest przyczyną strasznych zdarzeń. Nie przypuszczają jednak, że na każdego uczestnika kursu czyha wielkie niebezpieczeństwo! Przy okazji bohaterka dowie się bardzo ważnych rzeczy o swojej niezwykłej przeszłości. Komiksowa opowieść dla dzieci i młodzieży. 

O czym jest Czarolina tom 1?

Komiks Czarolina tom 1 na naszym polskim rynku miał się pojawić jakiś czas temu. A dokładniej w czerwcu. Pierwsze strony mogliśmy zobaczyć już w katalogu promującym serie komiksowe z linii dla młodego czytelnika Komiksy są Super! Kiedy zobaczyłem tam Czarolinę wiedziałem, że na pewno sięgnę po ten komiks. Niestety musieliśmy sporo poczekać aż komiks trafił w nasze ręce. I przyznam szczerze, że było warto czekać, ponieważ magiczny świat, w jaki zabiera nas ten komiks jest naprawdę fantastyczny. Fabuła jest dość prosta, ukierunkowana na młodszego czytelnika. Niemniej nie zawiodą się starsi. Sylvia Douyé tworzy magiczny świat z mitycznymi stworzeniami dla nastolatek. Nie ma co ukrywać, że Czarolina tom 1 to zdecydowanie komiks dla dziewczynek.

Czarolina tom 1 - Pewnego dnia zostanę fantastykolożką

Najmocniejszą stroną komiksu Czarolina tom 1 – Pewnego dnia zostanę fantastykolożką jest niewątpliwie warstwa graficzna. Ilustracje stworzyła utalentowana Paola Antista, która razem z autorką Sylvia Douyé otrzymały we Francji za dwa pierwsze tomy nagrodę Grand Prix Czytelników. Zdecydowanie jest to zasłużona nagroda, ponieważ mamy tu pomieszanie humoru z lekką nutką grozy. Gdzieś przebija się mroczna aura połączoną z prostymi cartoonowymi rysunkami. W moim odczuciu brakuje jednak szeregu fantastycznych stworzeń, które kuszą na okładce. W samym komiksie jest ich niewielka ilość. Jest to też spowodowane tym, że to dopiero pierwszy album serii. Kolorystyka jest utrzymana w purpurowych, ciemnych barwach dodając całości minimalnej grozy. Co zdecydowanie pasuje do tego komiksu.

Czarolina tom 1 – komiks dla dziewczynek?

Czy Czarolina tom 1 – Pewnego dnia zostanę fantastykolożką jest komiksem tylko dla dziewczynek? Zdecydowanie nie. Oczywiście jest on bardziej ukierunkowany na fanki komiksów niż fanów, ale chłopcy też znajdą tu coś dla siebie. Zwłaszcza jeżeli są fanami serii Harry Potter. Osobiście dobrze się bawiłem czytając ten komiks jednak ma on też swoje wady. Wspominałem już o małej ilości magicznych istot, które w przypadku tej serii powinny być jednym z głównych motorów napędowym. Kolejnym jest dość szybkie zakończenie, które jest pewnego rodzaju cliffhangerem i chce się sięgnąć po kolejny tom. Niestety na kolejny tom przygód Czaroliny i jej przyjaciół przyjdzie nam poczekać. Jednak patrząc na cały album dużo się w nim nie dowiadujemy. Jest on niewątpliwie dobrym wstępem do całej serii, i na pewno będę wypatrywał kolejnego tomu. Zdecydowanie polecam ten komiks dla młodych fanek komiksów i magicznych istot.

Ocena: 8/10

Czarolina tom 1 okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Czarolina tom 1 – Pewnego dnia zostanę fantastykolożką
  • Scenariusz: Sylvia Douyé
  • Rysunki: Paola Antista
  • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 02.09.2020 r.
  • Liczba stron: 48
  • Cena: 34,99 zł