fbpx
Image ComicsRecenzje Komiksów

Gideon Falls tom 2 – Grzechy pierworodne

Grzechy pierworodne taki tytuł nosi Gideon Falls tom 2 stworzony przez ten sam duet Lemire / Sorrentino. Jest on bezpośrednią kontynuacją Gideon Falls tom 1 – Czarna Stodoła. Intryga nabiera rozpędu  i powoduje, że wciągamy się w nią tak bardzo, że pochłaniamy przedstawioną w nim opowieść jednym tchem. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Ta niesamowita pełna tajemnic opowieść wciągnęła mnie bez reszty. Jej niedająca się wpisać w ramy logiki narracja zmusza nas do skupienia się zarówno nad treścią jak oprawą graficzną. Jedno przenika drugi i tworzy wspaniałą uzupełniającą się historię. Ale dość tych pochwał, przejdźmy zatem do treści samego komiksu.

Gideon Falls tom 2 recenzja

„Grzechy pierworodne” od samego początku wprowadzają, do już i tak nieźle zagmatwanej i tajemniczej opowieści kolejne komplikacji. Norton zostaje zamknięty w zakładzie dla obłąkanych, a ksiądz Wilfred doznaje coraz silniejszych wizji. Dodatkowo miejscowa pani szeryf Clara zaczyna się gubić nie mogąc znaleźć racjonalnych argumentów na wytłumaczenie całej sytuacji. Bliska obłędu zaczyna podejrzewać, że to wszystko ma związek ze sprawą jej dawno zaginionego brata. I najprawdopodobniej jest kluczem do rozwiązania sprawy stodoły. Dlatego podejmuje decyzję o odnalezieniu go za wszelką cenę. Należy jeszcze wspomnieć o doktor Xu, która podejmuje decyzję o uwolnieniu Nortona z objęć kaftana bezpieczeństwa. Tym samym chce pomóc mu w odbudowaniu Czarnej stodoły. 

O czym jest Gideon Falls tom 2 – Grzechy pierworodne?

Atmosfera coraz bardziej się zagęszcza zmierzając nieuchronnie do konfrontacji naszych bohaterów. Gideon Falls tom 2 zaczyna powoli odsłaniać nam czym jest tajemnicza Czarna Stodoła. Dodatkowo pokazuje naturę związanego z nią zła. Jednocześnie ujawnienie części faktów o dziwo nie wpływa negatywnie na lekturę. W miejsce ujawnionych faktów dostajemy kolejne tajemnice do odkrycia w kolejnych tomach. Ponieważ zaczyna przybywać w opowieści kolejnych intrygujących wątków, w których Czarna Stodoła jest tylko jednym z elementów. Chciałoby się powiedzieć większej układanki i sprawy do rozwiązania.

Gideon Falls tom 2 komiks

Reasumując Gideon Falla tom 2 – Grzechy pierworodne trzyma poziom i w dalszym ciągu urzeka nas pod względem zarówno scenariusza jak i rysunków. Cieszy bardzo, że Jeff Lemire po raz kolejny stworzył wciągającą historię, która dobrze rokuje na kolejne tomy. I chociaż zakończenie Grzechów pierworodnych może się na pierwszy rzut oka wydawać trochę mniej ekscytujący to jednak nie wpływa to na fakt, że czekam już z niecierpliwością na tom trzeci. Mam nadzieję, że twórcy utrzymają poziom doskonałego rytmu narracji oraz zachowają dość eksperymentalny styl kompozycji ilustracji, który moim zdaniem znakomicie pasuje do stylu opowieści. Gorąco zachęcam do lektury, w końcu nie na darmo przyznano temu cyklowi nagrodę Eisnera.

Ocena: 9/10

Gideon Falls tom 2 okładka
  • Tytuł: Gideon Falla tom 2 – Grzechy pierworodne
  • Scenariusz: Jeff Lemire
  • Ilustracje: Andrea Sorrentino
  • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Data wydania: 06.12.2019 r.
  • Liczba stron: 136
  • Cena: 59,00 zł