fbpx

Encyklopedia Statków Star Trek – Staki Gwiezdnej Floty

Polscy fani uniwersum Star Trek nie mają łatwo. Ilość publikacji związanych z ich ulubioną serią nie powala na kolana. Niestety praktycznie ich nie ma. Przez co bardzo często muszą oni sięgać po zagraniczną literaturą. Na szczęście ten stan rzeczy zaczął się zmieniać. Pojawił się komiks Star Trek jak również ostatnimi czasy wydawnictwo Egmont dało w ręce czytelników nie lada gratkę. Chodzi oczywiście o Encyklopedie Statków Star Trek. Obecnie w moje ręce trafia tom drugi tej świetnej pozycji, czyli Encyklopedia Statków Star Trek – Staki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości. Tym razem sygnowane już jako wydawnictwo HarperCollins. Co znajdziemy w środku? Czy warto sięgnąć po tę publikację? Przekonacie się już za chwilę.

Historia Star Trek sięga lat 60, kiedy to 8 września 1966 roku został wyemitowany pierwszy odcinek serialu telewizyjnego. Później został on nazwany Star Trek: The Orginal Series. Od tego czasu powstało kilkanaście serii o różnych załogach statków Gwiezdnej Floty. Do tego dodajmy serial animowany, kilka filmów kinowych oraz gier. Sam serial Star Trek liczy obecnie ponad 800 odcinków i nie dziwi nikogo, że przez te wszystkie lata przewinęło się mnóstwo krążowników, myśliwców i innych kosmicznych transportowców. Teraz dzięki Encyklopedii Statków Star Trek możemy zobaczyć je wszystkie a na dodatek porównać ich parametry.

Encyklopedia statków Star Trek recenzja

Najbardziej znanym i rozpoznawalnym statkiem z uniwersum Star Trek jest oczywiście U.S.S. Enterprise NC-1701. Jest on jednym z najbardziej charakterystycznym statków kosmicznych w popkulturze. Oczywiście obok Sokoła Millenium z Gwiezdnych Wojen czy też Eagle Transporter znany z filmu Kosmos 1999. W ostatnich latach zrobiło się lekkie zamieszanie, ponieważ pojawił się nowy serial telewizyjny zatytułowany Star Trek Discovery. James T. Kirk i Spock razem ze swoją jednostką poszli w odstawkę. Ich miejsce zajęła nowa załoga z nowym statkiem Gwiezdnej Floty, która nosi miano U.S.S. Discovery.

Encyklopedia statków Star Trek – co w niej znajdziemy

Encyklopedia Statków Star Trek – Staki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości to już drugi tom i tak jak w przypadku pierwszej części jest to niesamowita pozycja dla fanów cyklu. Samo wydanie stoi na bardzo wysokim poziomie. Album został wydany z niezwykłą dbałością o szczegóły na wysokiej jakości papierze. Do tego mamy tu twardą oprawę z wytłoczonymi na niej statkami. Natomiast same grafiki są w niesamowitej rozdzielczości, przez co widać na nich wszystkie szczegóły. Każda grafika jest uzupełniona o opis, w którym znajdziemy nie tylko podstawowe informacje o danej jednostce. Dowiemy się również kto był jego kapitanem czy też kto należał do załogi. Nie ma co ukrywać jest to niewątpliwie jedna z najlepszych encyklopedii statków kosmicznych, jaką widziałem. Muszę przyznać, że jest ona dużo lepsza niż publikacje związane ze statkami z Gwiezdnych Wojen.

Encyklopedia statków Star Trek

Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości to głównie jednostki znane z serii The Next Generation, Deep Space Nine czy Voyager. Warto wspomnieć, że wszystkie statki, które są tu prezentowane to wyłącznie oficjalne jednostki. Najprościej rzecz ujmując są to statki kanoniczne z głównej linii czasu. Zatem nie zobaczymy tu jednostek, które pojawiły się w uniwersum Star Trek z filmów J.J Abramsa. Znajdziemy tu zarówno jednostki naukowe, handlowe, pasażerskie, wojenne jak i wiele, wiele innych. Nie ważne czy pojawiły się ona tylko na chwilę, czy też były w kilku odcinkach. Na pewno znajdują się w tej publikacji. Ja znalazłem tu swoich faworytów i moją ulubioną jednostkę U.S.S. Voyager. Niestety w kilku opisach pojawiają się pewnego rodzaju spojlery. Zdradzają one często kluczowe informacje odnośnie wydarzeń związanych ze statkiem lub też członkami załogi. Niemniej trzeba pamiętać, że Encyklopedia statków Star Trek skierowana jest raczej do osób, które znają to uniwersum.

Czy Encyklopedia statków Star Trek jest dla każdego?

Nie ma co ukrywać, że album to gigantyczna skarbnica wiedzy z uniwersum Star Trek. Do tego przepiękne grafiki z niesamowitymi detalami statków robią piorunujące wrażenie. Oryginalnie materiały te były wydane w ramach czasopisma Star Trek – The official starships collection. Są to oczywiście oficjalne magazyny publikowane w wielu krajach na całym świecie. Bardzo się cieszę, że wydawnictwo HarperCollins nie poszło tą drogą i zebrało to w dwa tomy encyklopedii. Przyznam szczerze, że po zapoznaniu się z Encyklopedią Statków Star Trek mam ochotę siąść wieczorem przed telewizorem i wrócić do serialu.

Samo wydanie to tak jak wspomniałem zarówno pod kątem merytorycznym jak i wykonania jest to najwyższa półka. Jeżeli macie wśród znajomych fana serii Star Trek to jest to idealny prezent. Osobiście nie należę do fanów serii jednak ta Encyklopedia statków jest po prostu świetna. Cena może się wydawać wysoka, ponieważ album kosztuje 119,90 zł, ale jest ona adekwatna do tego co dostajemy. Przepiękne ilustracje, dużo wiedzy merytorycznej i ciekawostki związane ze statkami Gwiezdnej Floty. Zdecydowanie polecam!

Encyklopedia statków Star Trek okładka

Dziękuję wydawnictwu HarperCollins za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

  • Tytuł: Encyklopedia statków Star Trek – Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości
  • Autor: Ben Robinson, Marcus Riley, Matt McAllister
  • Ilustracje: Fabio Passaro, Ed Giddings, Adam ‘Mojo’ Lebowitz, Robert Bonchune
  • Tłumaczenie: Klaudyna Cwynar
  • Wydawnictwo: HarperCollins
  • Data wydania: 14.10.2020 r.
  • Liczba stron: 240
  • Cena: 119,99 zł