fbpx

Star Trek tom 1

W moje ręce ostatnimi czasy wpadł komiks Star Trek tom 1 wydany przez Ultimate Comics. Już na wstępie chciałem zaznaczyć, że należę do fanów Gwiezdnych Wojen i Trekowe uniwersum traktuje z dystansem. Jakoś nigdy mnie nie pociągało, no może kilkoma seriami. Dlatego też podszedłem do tego komiksu na czysto, zwłaszcza że odnosi się on do filmów stworzonych przez J.J. Abramsa. A muszę przyznać, że filmy nawet mi się podobały. Czy zatem warto sięgnąć po komiks Star Trek tom 1? Cóż, przekonacie się już za chwilę. Zatem nie pozostaje mi tylko powiedzieć Panie Sulu prędkość Warpowa!

Star Trek to nowy cykl komiksowy będący reinterpretacją historii przedstawionych w ramach kultowego serialu telewizyjnego z lat 60. Ich akcja dzieje się bezpośrednio po wydarzeniach ukazanych w kasowym filmie z 2009 roku w reżyserii J.J. Abramsa. Do jakich zmian doszło jednak z utworzeniem się nowej linii czasu? Jak potoczyły się losy Kapitana Kirka i jego towarzyszy, gdy przekroczyli granicę galaktyki oraz podjęli próbę zbadania tajemniczego, kosmicznego zjawiska znanego jako Murasaki 312?

O czym jest Star Trek tom 1?

Załogę statku Enterprise w tym albumie poznajemy niebawem po wydarzeniach jakie miały miejsce w filmowej produkcji z 2009 roku. Dlatego nikogo nie dziwią wizerunki Jamesa T. Kirka, Spocka czy Uhury odpowiadające filmowym aktorom. W pierwszym tomie mamy dwie zamknięte historie, których autorem jest Mike Johnson. I muszę przyznać, że mają one swój klimat. Tak jak w przypadku serialu, mamy dwa odcinki przygód załogi Enterprise. Jej zadaniem jest badanie kosmosu. Może nie są to rozbudowane filozoficzne opowieści, ale nie o to chodzi w tym przypadku. Jest to typowa eksploracja kolejnych zakątków kosmosu pod wodzą Jamesa T. Kirka. Każda z przygód jest napisana w dobrym tempie, z dobrymi dialogami. Relacje bohaterów są również rozpisane na dobrym poziomie. Warto jednak pamiętać, że Mike Johnson miał pewne ograniczenia. A ograniczały go oczywiście filmowe przygody załogi Enterprise. Niemniej udało mu się bardzo dobrze wpasować w te ramy.

Star Trek tom 1 uss enterprise

W przypadku warstwy graficznej to tak jak wspomniałem wcześniej jest naprawdę dobrze. O ile bohaterowie w wersji J.J. Abramsa nam odpowiadają. Stephen Molnar i Joe Phillips przenieśli praktycznie idealnie znanych aktorów na łamy komiksu. Wypada to nieporównywalnie lepiej niż w innej publikacji od Ultimate Comics zatytułowanej Riverdale. Tam niestety ta operacja się nie udała. Autorzy zdecydowali się na bardzo wyraziste kontury, przez co można odnieść wrażenie, że całość jest bardzo sterylna. Niestety to, co kuleje to kolorystyka. Odniosłem wrażenie, że John Rauch wykonał swoją pracę bardzo szybko, ponieważ goniły go terminy. Niemniej warstwa plastyczna tego komiksu jest dobra pomimo kilku mankamentów.

Czy warto sięgnąć po komiks Star Trek?

Polskie wydanie zawiera również posłowia autorstwa Bartłomieja Kossakowskiego, który przybliża nam polski fandom Treka. Możemy się z niego dowiedzieć, że fani Star Treka w naszym kraju nie mieli łatwo jeżeli chodzi o publikacje ich ulubionego uniwersum. Dodatkowo w komiksie mamy galerię ilustracji, które pełniły rolę okładek poszczególnych zeszytów tego komiksu. Komiks Star Trek tom 1 to lekka przygoda w kosmicznej otoczce. Akcja poprowadzona jest w dobrym tempie, przez co czytelnik nie ma czasu na nudę. Jest to również dobra pozycja na start komiksowej przygody w uniwersum Treka. Szkoda tylko, że obecnie nie można sięgnąć po kolejne tomy tej kosmicznej opowieści, ponieważ nie zostały wydane pomimo zapowiedzi.

Star Trek tom 1 recenzja

Mam przez to pewien żal do fanów Star Treka, że nie wspierali tego projektu. Wiadomo, nie wszystkim odpowiadają bohaterowie w wizji J.J. Abramsa, jednak IDW Publishing, które zajmuje się publikowaniem komiksów w oryginale wydało kilka naprawdę dobrych tomów. I nie mówię tu o Transformers G1. Patrząc na kolejne opowieści i przygody załogi USS Enterprise jest naprawdę interesująco. Szkoda, że na ten moment nie będziemy mieli możliwości przeczytania tego w naszym języku. Niemniej zachęcam do zapoznania się z tym komiksem nawet w formie eksperymentu badania nieznanego gatunku.

Ocena: 7/10

Star Trek tom 1 okładka

Dziękuję wydawnictwu Ultimate Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

ultimate comics
  • Tytuł: Star Trek tom 1
  • Scenariusz: Mike Johnson
  • Rysunki: Stephen Molnar, Joe Phillips
  • Wydawnictwo: Ultimate Comics
  • Tłumaczenie: Aaron Welman
  • Data wydania: 25.02.2018
  • Liczba stron: 114
  • Cena: 45 zł