fbpx
Dark HorseRecenzje KomiksówStar Wars Komiks

Gwiezdne Wojny Komiks – 1999/2000

W 1999 roku pojawiają się w kinach film „Gwiezdne Wojny: Epizod 1 – Mroczne widmo”. Razem z nim na rynek trafiają nowe komiksy i książki. Wydawnictwo Egmont, starając się nadążyć za światową gorączką na Gwiezdne Wojny wydaje serię komików zawierających nowe komiksy osadzone w klimacie filmowego Epizodu 1. Oraz trochę starszych historii wydawanych przez Dark Horse Comics. Całość serii ukazującej się w formie miesięcznika była wydawana na przełomie 1999 i 2000 roku i składała się z 11 zeszytów. Tak niejako narodził się magazyn Gwiezdne Wojny: Komiks.

W każdym z nich ukazały po dwie, trzy historie. Niektóre z nich, te dłuższe, zostały podzielone na kilka części, które zostały umieszczone w kolejnych zeszytach. W związku z tym i ja postanowiłem podzielić swoją recenzję na dwie części. Pierwsza z nich obejmuje pięć zeszytów wydanych w 1999 r. Chociaż z racji tego, że „Boba Fett: Nagroda za Bar Koodę” kończy się w zeszycie nr 1/2000 umieściłem ją w pierwszej części recenzji. A komiks „X-Wing”, którego pierwsza część jest w zeszycie 5/99 postanowiłem umieścić w części 2. Zatem przyszedł czas na podróż w przeszłość i sięgnąć po Gwiezdne Wojny Komiks!

Misja Lorda Vadera

„Misja Lorda Vadera” to pierwsza z pięciu opowieści, które zostały wydane w ramach „Gwiezdne Wojny: Komiks” i została podzielona na kilka części ukazujących się w kolejnych zeszytach. Otwierająca cały cykl komiksowy historia dziejąca się pomiędzy filmami „Nowa nadzieja” a „Imperium kontratakuje”. Składa się ona z czterech części wydanych w zeszytach 1/99, 2/99, 3/99 i 4/99. Dowiemy się z niej o misji Lorda Vadera, który po poznaniu nazwiska pilota odpowiedzialnego za zniszczenie Gwiazdy Śmierci postanawia go odnaleźć. W tym samym czasie wśród świętujących na Yavine 4 rebeliantów ogarnięty ślepą zazdrością o sukces Luka Skywalkera pilot Jal Te Gniev w wyniku niesubordynacji zostaje przeniesiony na planetę Dubrava. Ma tam pełnić misję werbunkową do sił rebelianckich. Niestety nie przykłada się on za bardzo do swojego zadania, spędzając większość czasu w tamtejszej kantynie. Gdzie bardziej odstrasza nowych rekrutów od  wstąpienia do rebelii. A przez zazdrość do Luke’a nieświadomie zdradza jego miejsce pobytu agentom Imperium.

Na uwagę zasługuje również wątek z łowczynią nagród Mala Mala, która zdradzona przez Imperium wyrusza na Cursant. Gdzie zostaje schwytana i postawiona przed obliczem samego Imperatora. W zamian za życie i nagrodę zdradza mu nazwisko pilota odpowiedzialnego za zniszczenie Gwiazdy Śmierci, Luka Skywalkera. Podsumowując jest to bardzo dobra opowieść, w której dochodzi do pierwszego spotkania Vadera ze Skywalkerem. Ale oprócz tego zawiera ona dużo ciekawych wątków. Takich jak na przykład misja Luka na planecie Jazbina, w której to mamy okazję poznać, w jaki sposób całe planety przyłączały się do rebelii. Bardzo polecam, gdyż jest to wspaniały przykład jak można rozbudować filmowe uniwersum.

Misja Lorda Vadera
  • Scenariusz: Darko Macan
  • Rysunki: Dave Gibbons
  • Kolory: Angus McKie
  • Tłumaczenie: Maciej Jurewicz

Boba Fett: Pojedynek łowców

„Boba Fett: Pojedynek łowców” to druga z trzech opowieści wydana w zeszycie 1/99. Jego akcja umiejscowiona jest niewiele później po wydarzeniach ukazanych w filmie „Powrót Jedi”.  Fett wydostaje się z paszczy Sarlacca i powraca do swojego fachu. Niestety pojawia się konkurencja w postaci podszywającego się pod niego Judo Kasta, który ma taką samą zbroję jak on. Oczywiście w związku z tym Boba Fett musi stawić mu czoła. W tym celu sprzymierza się z innym łowcą Dangerem, aby wyeliminować przebierańca. W tym celu podając się za Sava Brec Madaka wynajmuje Judo Kasta poprzez firmę BENELUX aby zastawić na niego pułapkę. 

Podsumowanie: Bardzo fajna opowieść, w której dostajemy kolejne przygody osławionego łowcy nagród. Fabuła zgrabnie osadzona w starym kanonie pokazująca nam skąd się bierze reputacja Boby Fetta.

Boba Fett pojedynek łowców
  • Scenariusz: Andy Mangels 
  • Rysunki: John Nadeau
  • Kolory: Cary Porter
  • Tłumaczenie: Maciej Drewnowski

Opowieści z Mos Eisley: Lekka służba

„Opowieści z Mos Eisley: Lekka służba” to trzecia opowieść wydana w zeszycie 1/99, która zabiera nas do wnętrza sławnej na Tatooine kantyny w Mos Eisley. Dochodzi tutaj do spotkania rebelianckiego kaprala z niejakim Garve, który opowiada o swoich przygodach na małej planecie i znajdującej się na niej Zatoce Meduz. Trafił tam jako najemny pracownik Imperium, gdzie ma przez dwa tygodnie nadzorować pracę latarni morskiej. Jest tylko jedno ostrzeżenie jej dotyczące, nie można opuszczać budynku po zmroku. Okazuje się bowiem, że znajdujące się na planecie posągi pięknych kobiet zamieniają się w krwiożercze meduzy jak tylko słońce zadzie za horyzont u ukryje się za mgłą. Grave jest tutaj świadkiem egzekucji wykonywanych na więźniach Imperium, którzy, aby nie brudzić sobie rąk wydają ich na pastwę tych istot. Zaszokowany swoim odkryciem czeka na kolejny statek więzienny, podkłada Bąbę pod latarnię i pozbywszy się strażników przylatuje razem z nimi na Tatooine.

To bardzo interesująca opowieść. Co prawda niezwiązana bezpośrednio z bohaterami, czy też wydarzeniami, znanymi nam z uniwersum Gwiezdnych Wojen, a tylko osadzona w ich realiach. Pomimo to ta utrzymana w konwencji lekkiego retro horroru opowieść ma swój urok  i wprowadza pewne urozmaicenie do znanego nam świata.

komiks opowieści z Mos Eisley
  • Scenariusz: Bruce Jones
  • Rysunki: Bret Blevins
  • Kolory: James Sinclair, Pamela Rambo
  • Tłumaczenie: Maciej Drewnowski

Gwiezdne Wojny: Komiks – Anakin Skywalker

„Anakin Skywalker” to pierwsza opowieść wydana w zeszycie 2/99. Przybliża ona nam postać tytułowego bohatera a w szczególności jeden dzień z jego życia, który doprowadzi go do spotkania przeznaczeniem, którego ciąg dalszy poznaliśmy z filmu „Mroczne widmo”. Pracując jak co dzień w warsztacie Watto, zbiera on w sekrecie przed pracodawcą  części do budowane przez siebie ścigacza starając się przy okazji wypełniać swoje obowiązki jako niewolnik. Poznajemy w tej historii Anakina jako osobę ponad bardzo uczynną i szanującą życie, nawet schwytanego pustynnego szura, którego uwalnia z zastawionej pułapki. Przy okazji mamy okazję poznać inne znane nam z filmu „Mroczne widmo” postacie, które przewijają się w tle wyprawy Anakina na targ po części potrzebne dla Watto. A całość tego krótkiego komiksu doprowadza nas sceny spotkania z Qiu-Gon Jinnem i Padme Amdalą. 

Podsumowanie: Przyjemna bardzo fajnie czytająca się historia stanowiąca jakby wprowadzenie do filmowego epizodu 1. Mamy tutaj okazje poznać znane nam z ekranu postacie: Anakina, jego matki i przyjaciół, starą Jiry, Watto czy Sebulbę.

Gwiezdne Wojny Komiks - Anakin Skywalker
  • Scenariusz: Timothy Truman
  • Rysunki: George Freeman, Steve Crespo
  • Kolory: Dave Nestelle
  • Tłumaczenie: Michał Studniarek

Jix – Agent Imperium

„Jix – Agent Imperium” to druga z pięciu opowieści, które zostały wydane w ramach „Gwiezdne Wojny: Komiks” i została podzielona na kilka części ukazujących się w kolejnych zeszytach. Ta historio została podzielona na dwie części wydane w zeszytach 2/99 i 3/99, a jej akcja osadzona jest w czasach pierwszej filmowej sagi. Opowiada ona o agencie imperialny, człowieku do zadań specjalnych, który podlega bezpośrednio Darth Vaderowi. Tym razem Jix musi wykonać zlecenie mające na celu wyeliminowanie gubernatora Tarlocka, który jest oskarżony o zdradę i chęć przyłączenia się do Rebelii. Lecz po do dotarciu na planetę Curlag okazuję się, że sprawy wyglądają zupełnie inaczej niż te przedstawione Vaderowi przez informatora. Lecz Jix jest bardzo dobrym agentem, który pomimo wszelkich niedogodności rozwiązuje zagadkę i dostarcza winnego przed oblicze zleceniodawcy.

Podsumowanie: Bardzo dobra opowieść, trzymająca w napięciu od samego początku. Jej dodatkowym plusem jest postać tytułowego agenta Jixa, który jest tak bardzo lojalny Imperium. Do tego stopnia, że aby uniknąć zdemaskowaniu swojej osoby jest w stanie wyeliminować nawet kilku szturmowców.

Gwiezdne Wojny Komiks - Jix - Agent Imperium
  • Scenariusz: Ryder Windham
  • Rysunki: Nick Choles
  • Kolory: Cary Porter, Dave Steart
  • Tłumaczenie: Maciej Drewnowski

Gwiezdne Wojny: Komiks – Obi-Wan Kenobi

„Obi-Wan Kenobi” to pierwsza opowieść wydana w zeszycie 3/99. To krótka historia przedstawiająca wydawania ukazane w filmie „Mroczne widmo” tylko z punktu widzenia Obi-Wan Kenobiego. Na początku komiksu staje on przed obliczem Yody, aby zdać mu relację z wydarzeń, które doprowadziły do śmierci Qui-Gon Jinna. Od tej rozmowy będą zależeć jego dalsze losy, oraz losy Anakina Skywalkera.

Podsumowanie: Dość wiernie odzwierciedlona fabuła filmu „Mroczne widmo” w pigułce i nic więcej. Nie wnosząca nic nowego do przedstawionych w nim wydarzeń. Pokazanie wydarzeń z perspektywy Obi-Wana, które tak naprawdę przedstawiają go jako ucznia walczącego z wewnętrznymi rozterkami dotyczącymi decyzji jego mistrza, nie dodaje nic do znanej nam fabuły. Szkoda, bo poza sceną z dotarcia do stolicy Naboo, która różni się od tej ukazanej w „Mrocznym widmie” (pokrywa się ona ze scenami usuniętymi zamieszczonymi na wydaniu DVD) nie ma tu nic ciekawego. 

  • Scenariusz: Henry Gilroy
  • Rysunki: Martin Egeland, Howard M. Shum
  • Kolory: Harold MacKinnon
  • Tłumaczenie: Elżbieta Gepfert

Gwiezdne Wojny: Komiks – Qui-Gon Jinn

„Qui-Gon Jinn” to pierwsza opowieść wydana w zeszycie 4/99. Akcja tej historii dzieje się na Tatooine i dzieje się tuż po wyścigu Bonnta. Po wygranej Anakina Watto nie może się pogodzić z faktem, że musiał uwolnić swojego młodego niewolnika. Tym bardziej że po stracie pieniędzy, przegranych na zakładach, dostaje bardzo intratną propozycję od Huttów. W związku z tym podejmuje plan wywarcia presji na Qui-Gon Jinnie, aby Anakin nie opuszczał planety. Komiks przedstawia nam wydarzenia, których nie umieszczono w filmie pt. „Mroczne widmo”.  

Podsumowanie: Bardzo fajna opowieść będąca uzupełnieniem filmu „Mroczne widmo”. Ciekawy pomysł na scenariusz, który stanowi rozszerzenie znanej nam opowieści. I chociaż od samego początku dobrze wiemy jak skończy się ta historia to czyta się ją naprawdę z dużym zainteresowaniem.  Tylko mógłby być trochę lepiej narysowany.

Gwiezdne Wojny komiks - Qui-Gon Jinn
  • Scenariusz: Rydham Windham
  • Rysunki: Robert Teranishi, Chris Chuckry
  • Tłumaczenie: Jerzy Rzymowski

Boba Fett: Nagroda za Bar-Koodę

„Boba Fett: Nagroda za Bar-Koodę” to trzecia z pięciu opowieści, które zostały wydane w ramach „Gwiezdne Wojny:  Komiks”. Została podzielona na kilka części ukazujących się w kolejnych zeszytach. Ukazała się ona w trzech częściach wydanych w zeszytach 4/99, 5/99 i 1/2000. Jej akcja toczy 10 lat po wydarzeniach pokazanych w filmie „Nowa Nadzieja”. Historia ta przedstawia nam bliżej kulisy pracy najsłynniejszego łowcy nagród, Boba Fetta. Gorga Hutt zakochuje się w pięknej Anchroi córce Orko, niestety są oni z innej kasty. Aby ich związek mógł zostać zaakceptowany Gorga musi się wkraść w łaski jej ojca. W tym celu wynajmuje Boba Fetta, aby ten schwytał pirata Bar-Koodę, który zniszczył trzy statki należące do Orko. Tymczasem Fett realizując inne zlecenie, złapał iluzjonistę Magwita, ściganego przez Imperium. Okazuje się, że wcześniej miał on kontakt z Bar-Koodą. W zamian za pomoc w jego schwytania Boba oferuje magikowi wolność.

Podsumowanie: Bardzo fajna opowieść, może trochę naiwna i nie do końca spójna z uniwersum Star Wars. Ale czyta się ją naprawdę dobrze. Szkoda, tylko że rysunki są dość ascetyczne i w koszmarnej kolorystyce. Ale weźmy pod uwagę, że sporo pierwszych komiksów tworzonych było w czasach kiedy pozostałe części filmowej trylogii było dopiero w powijakach.

Boba Fett - Polowanie na Bara-Koodę
  • Scenariusz: John Wagner
  • Rysunki: Cam Kennedy
  • Tłumaczenie: Maciej Drewnowski

Królowa Amidala

„Królowa Amidala” to pierwsza opowieść wydana w zeszycie 5/99. Jej akcja ponownie przenosi nas na Tatooine. Dzieje się ona w tym samym czasie co akcja komiksu „Qui-Gon Jinna” (zeszyt 4/99), tylko przed wyścigiem Bonnta. Padme Amidala i Jar Jar ruszają w pościg za Trooshti, który ukradł akumulator ze ścigacza Anakina. Muszą go odzyskać, aby mógł on wziąć udział w wyścigu. Oczywiście dzięki zdolnościom Jar Jara wpakowania się w kłopoty mają na karku dwóch zdenerwowanych Gomorrian. Gdy trafiają na opuszczoną farmę wodną gdzie Trooshti założyły swoją kolonię, w zamian za pomoc w naprawie pompy wodnej odzyskują utracony akumulator.

Podsumowanie: Kolejna bardzo przyjemna i ciekawa historia uzupełniająca fabułę filmu „Mroczne widmo”. Ale tym razem o wiele lepiej narysowana.

Gwiezdne Wojny Komiks - Królowa Amidala
  • Scenariusz: Mark Schultz
  • Rysunki: Galen Showman, P. Craig Russell
  • Kolory: Lisa Stamp

Jaki jest Gwiezdne Wojny Komiks?

Reasumując „Gwiezdne Wojny: Komiks” to bardzo zróżnicowane, zarówno stylistycznie jak i pod względem czasu wydawania komiksów miesięcznik. Wymieszanie starszych historii publikowanych jeszcze w czasach powstawania pierwszej filmowej trylogii. Jak i tych nowszych, które zostały wydane z myślą o promocji filmu „Mroczne widmo”. To bardzo ciekawa spojrzenie na, że tak ujmę, ewolucję uniwersum Gwiezdnych Wojen na przestrzeni lat.  Oprócz samej oprawy graficznej od razu uderza w nas kontrast merytoryczny tych opowieści. Jak już wcześniej wspomniałem, przy okazji „Boba Fett: Nagroda za Bar-Koodę” pierwsze komiksy były tworzone bez spójności z późniejszymi filmami. Ale na ich plus przemawia fakt, że jest to dowód na to, iż „Gwiezdne Wojny” od samego początku pobudzały wyobraźnię. Zarówno ich twórców do tworzenia własnych historii jak i czytelników.

Za to nowe opowieści pokazują nam, że Lucasfilm w pełni kontroluje całe uniwersum. Każda z umieszczonych tutaj historii jest uzupełnieniem fabuły filmu „Mroczne widmo”. I w większości są one bardzo fajnym rozszerzeniem wątków, które widzieliśmy na ekranie a zawierających sceny nieumieszczone w filmie. Razem czyni to bardzo dobrą mieszankę, którą czyta się z nutką nostalgii. Polecam i zapraszam do recenzji „Gwiezdne Wojny: Komiks (cz. 2).

  • Tytuł: Gwiezdne Wojny: Komiks nr 1/99, 2/99, 3/99, 4/99 i 5/99
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 1999 r./2000 r.
  • Liczba stron: 5 x 68 str.