fbpx

Horologium, czyli dom niezwykłych zegarów

Magia, niezwykły dom, przyjaźń i uniwersalne wartości. Tak w kilku słowach można opisać to co znajdziemy w książce Horologium, czyli dom niezwykłych zegarów autorstwa Ariadny Piepiórki.

W obecnym świecie gdzie dostęp do różnego rodzaju rozrywek, mass mediów i innego rodzaju nośników cyfrowej rozrywki, ciężko jest zainteresować dzieci książką. Zwłaszcza tych trochę starszych, bo właśnie do nich skierowana jest opowieść Horologium, czyli Dom niezwykłych zegarów. Nawet jeżeli wybieramy już książkę dla młodzieży, to jest ich całkiem sporo na naszym rynku wydawniczym. Jak wybrać tę, która naprawdę zainteresuje młodzież a dodatkowo czegoś ich nauczy? I czy Horologium jest właśnie taką perełką?

Aleksander i Zosia poznają się w dość nietypowych okolicznościach. Los nie oszczędzał żadnego z nich, ale wspólnie stawiają mu czoła. Po ucieczce muszą nauczyć się żyć na ulicy, aż do czasu kiedy natrafiają na Niezwykłych. Oboje zyskują nową rodzinę i poczucie bezpieczeństwa, którego im brakowało. Radość szybko się jednak miesza ze strachem, gdyż dzieci dowiadują się, że jedno z nich może mieć coś wspólnego z pewną legendą. Co za tym idzie? Niebezpieczeństwo, zwłaszcza że zaufanie komukolwiek może się okazać bardzo trudne. 

Czym jest Horologium?

Według założeń Horologium to książka skierowana do dzieci w wieku 12+ jednak nie tylko ci młodsi dadzą się wciągnąć w mroczny baśniowy świat tej opowieści. Sama fabuła nie jest zbyt złożona i skomplikowana, opiera się ona na uniwersalnych wartościach i motywie walki dobra ze złem. Pokazuje czytelnikowi, dlaczego nie warto stawać po stronie zła. Dodatkowo uczy tego, że nie warto za wszelką cenę zabiegać o akceptacje u osób, które zmuszają nas do złych czynów. W Horologium czytelnik oprócz wspaniałej przygody natrafia razem z bohaterami na skomplikowane problemy, pokonuje własny strach, dowiaduje się, że przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości. A zło za wszelką cenę będzie dążyło do swojego celu.

Książka Ariadny Pepiórki wypełniona jest czarno-białymi ilustracjami, które bardzo dobrze dopełniają treść. Wykonała je Zofia Zabrzeska. Brak wykorzystania kolorów potęguje zestawienie walki dobra ze złem. Książkę czyta się bardzo dobrze,  to za sprawą dużej czcionki i dość krótkich rozdziałów, dzięki czemu można spokojnie czytać ją z najmłodszymi. Horologium, czyli dom niezwykłych zegarów rozpala wyobraźnie czytelników. To chyba największy jej plus. Autorce udało się stworzyć wyjątkowych bohaterów, z których każdy jest zupełnie inny. Z każdym kolejnym rozdziałem poznajemy ich osobowości, które niejednokrotnie są przeciwne względem tego, co możemy się spodziewać.

Horologium czyta się szybko i przyjemnie. Sam tytułu to bardzo ciekawe nawiązanie do jednego z gwiazdozbiorów, a mianowicie gwiazdozbioru zegara. A przedział wiekowy 12+ to idealny target tej opowieści. Pomimo tego, że książka mówi o trudny, poważni i niejednoktorinie dość okrutnych sprawach, nie jest ona brutalna. Autorka genialnie pokazuje na czym polega sprawiedliwość, a dla dziecka poczucie sprawiedliwości jest czymś bardzo ważnym. 

Czas ucieka przy Horologium

Po przeczytaniu Horologium, czyli dom niezwykłych zegarów mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest to książka, która świetnie nadaje się dla młodego czytelnika, któremu przekazujemy uniwersalne dobre wartości. Z drogiej strony jest ona mroczna i momentami okrutna, co dla dwunastolatka może nie być dobrym przekazem. Ariadna Piepiórka stworzyła naprawdę ciekawą baśń, bo do tego zmierza cała opowieść, w której przelewa się poniekąd jawa ze snem. A ja wiem, że zdecydowanie chce tego więcej.

Horologium, czyli dom niezwykłych zegarów
  • Tytuł: Horologium, czyli dom niezwykłych zegarów
  • Scenariusz: Ariadna Piepiórka
  • Wydawnictwo: Skrzat
  • Data wydania: 15.05.2019 r.
  • Liczba stron: 360
  • Cena: 27,90 zł