fbpx

Batman Metal: Mroczne Dni tom 1

Pierwszy z trzech tomów długo oczekiwanej serii Batman Metal: Mroczne Dni, które zmienia całkowicie uniwersum DC. Scott Snyder nareszcie odkryje przed nami wszystkie karty. Muszę przyznać, że na Batman Metal czekałem bardzo długo. Odpuściłem czytanie tego wydarzenia w wersji angielskiej i z miłą chęcią siadłem do naszego polskiego wydania. W końcu w tym roku obchodzimy 80 urodziny Batmana. Zatem przyszedł czas na trzytomową przygodę z mrocznym rycerzem.

Batman prowadzi tajne dochodzenie dotyczące istnienia nieznanych w naszym świecie metali. Owe metale mają niezwykłe właściwości oraz są ukrywane w różnych zakątkach Ziemi od wielu tysiącleci. Mroczny rycerz podczas swojego śledztwa odkrywa, spisek mający na celu otwarcie portalu do mrocznego multiwersum. Światy znajdujące się w nim są wypaczonym koszmarnym odbiciem naszego uniwersum. Ta sama historia potoczyła się tam zupełnie inaczej, a kluczem do wszystkiego może okazać się właśnie Batman.

Mroczny świat w Batman Metal

Pierwszy tom to świetne wprowadzenie w całą opowieść. Jest ona mroczna, przygnębiające i bardzo dobrze napisana. Jak to zwykle bywa, sukces ma wielu ojców. W tym przypadku jest tak samo, w związku, z tym że jest to wydarzenie, które składa się z wielki serii mamy do czynienia z wieloma autorami. Za scenariusz do Batman Metal odpowiadają Scott Snyder, James Tynion IV, Rob Williams, Josh Williamson, Tim Seeley oraz Ben Percy. Patrząc na samo listę autorów, można spodziewać się czegoś naprawdę dobrego. A do tego dochodzą jeszcze rysownicy, ale o tym później. Historia w pierwszym tomie jest bardzo dobrze poprowadzona. Batman jest tu oczywiście głównym bohaterem, ale nie do końca w takim wydaniu jak go znamy. Nie brakuje tu również członków Ligi Sprawiedliwości Tenn Titans czy Suicide Squad.

Batman Metal Tom 1

Batman jest na tyle szczególną i ikoniczną postacią w DC Comics, że bez problemu mógłby istnieć bez ligi czy też całej superbohaterskiej otoczki. Scott Snyder ustawia go w samym epicentrum opowieści, co gwarantuje już sukces. Sięga również po wydarzenia sprzed DC Odrodzenie i nie tylko. Nawiązuje on, chociażby do Trybunału Sów oraz motywu Nightwinga i szponów. Pokazuje jak ważnym bohaterem jest Mroczny Rycerz dla całego uniwersum. Dodatkowo to, co jest chyba najlepsze, wprowadza koszmarne wersje Batmana, a Batman, który się śmieje, już ma swoją rzeszę fanów. Do której sam należę. Myślę, że Bob Kane, twórca Batmana byłby dumny z tego wydarzenia, bo Mroczne Dni to naprawdę świetny komiks, na miarę kultowego Kryzysu Nieskończonych Ziem. Dodatkowym plusem jest samo wydanie, bo dostajemy tu pełną opowieść w trzech tomach razem z seriami pobocznymi. Jest to rozwiązanie, które lubię, bo nie każdy czytelnik ma ochotę szukać dodatkowych komiksów, aby poznać pełną historię.

Jako że jest to duże wydarzenie, które poza głównym tytułem łączy serię: Teen Titans, Nightwing, Suicide Squad oraz Green Arrow dostajemy tu całkiem spory wachlarz rysowników. A są nimi Greg Capullo, Jim Lee, Andy Kubert, John Romita Jr, Mirka Andolfo, Paul Pelletier, Stjepan Sejic oraz Juan Ferreyra. Różne style, różne narodowości, ale jeden cel. Dobry komiks z Mrocznym Rycerzem. Po tym komiksie listy moich ulubionych rysowników dołączą na pewno Stjepan Sejic, którego rysunki są bardzo oszczędne i przypominają bardziej szkicownik. Dołączy do nich również Mirka Andolfo i jej lekko mangowy styl. Polscy czytelnicy mogą kojarzyć z komiksu Wbrew Naturze wydanego przez Non Stop Comics. Zasadniczo jest bardzo dobrze, bo style pomimo zróżnicowania świetnie współgrają dla całej mrocznej opowieści.

Mroczne Dni

Jeżeli chodzi o samo wydanie, Batman Metal tom 1 to zdecydowanie warto zrobić dla niego miejsce na swojej półce. Twarda oprawa, świetna okładka z refleksem niektórych elementów przykuwa uwagę. Pojawiło się również miejsce na dodatki. Dostajemy okładki oraz kilka szkiców. Trzeba przyznać, że Wydawnictwo Egmont przyłożyło się do tej serii, i bardzo dobrze, bo cena za Mroczne Dni jest całkiem spora. Nie każdy udźwignie w swoim domowym budżecie 80 zł na komiks. Niemniej warto, bo polskie tłumaczenie przez Tomasza Sidorkiewicza czyta się bardzo przyjemnie. Tomasz niejednokrotnie pokazał już, że czuje klimaty superbohaterskie.

Batman jest ikonicznym bohaterem popkultury. W komiksie Mroczne Dni poznajemy go od zupełnie innej strony. Scott Snyder świetnie opowiada swoją opowieść z pomocą innych autorów, jednak to on jest tu dyrygentem. Koszmarni Mroczni Rycerze przyciągają, jak również przemiana Gotham. Naprawdę warto przygotować trochę miejsca na komplet trzech tomów Batman Metal.

Ocena: 10/10

Batman Metal Mroczne Dni tom 1

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Batman Metal: Mroczne Dni, tom 1
  • Scenariusz: Scott Snyder, James Tynion IV
  • Rysunki: Greg Capullo, Andy Kubert, Jim Lee, John Romita
  • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 24.04.2019 r.
  • Liczba stron: 232
  • Cena: 79,99 zł