fbpx

Judasz – Komiks

Komiks Judasz autorstwa Jeff’a Loveness’a i rysunkami Jakuba Rebelki zabiera nas w podróż do biblijnego świata, a którym przedstawiają nam postać Judasz Iskarioty. Ten bardzo ładnie wydany komiks próbuje się zmierzyć z historia najsłynniejszego zdrajcy w dziejach ludzkości. Balansując, w tym jakże niebezpiecznym temacie, na krawędzi znanej nam z kart Biblii postaci Judasza, a wizja dalszych jego losów po samobójczej śmierci. I trzeba przyznać już na samym początku, że autor scenariusza poradził sobie z tematem znakomicie. To bardzo dojrzała i przemyślana opowieść. Zmusza ona czytelnika do skupienia i głębszej refleksji nad losem tytułowego bohatera. 

Akcja komiksu rozpoczyna się w chwili samobójczej śmierci Judasza Iskarioty. Trafia on do piekła gdzie wbrew logicznym przesłankom nie zostaje przywitany z należnym mu szacunkiem. W końcu to on zdradził Syna Bożego i wydał go Żydom na śmierć. Lecz niespodziewanie interweniuje sam Lucyfer wybawiając go od kłopotów. Oczywiście ma on w tym swój cel. W końcu jak większość z nas wie, Jezus po swojej śmierci na krzyżu zstępuje na trzy dni do piekła.  Judasz jako jego uczeń jest idealnym narzędziem, które książę ciemności będzie się starał wykorzystać do zniweczenia bożego planu. Lucyfer stara się jak najlepiej przedstawić mu swoje prawdy, jakże uzasadnione i racjonalne. Jednocześnie kusząc go przeciągnąć na swoją stronę. 

O czym jest komiks Judasz ?

Judasz pełen rozterek próbuje pogodzić się ze swoim przeznaczeniem. Z jednej strony oskarża swojego nauczyciela, a z drugiej stara się odkupić swoje winy. Rozważa również jak pomóc Chrystusowi w dokończeniu bożego planu zbawienia ludzkości. I tu nasuwa się pytanie, która strona jego natury zwycięży apostoła czy zdrajcy? I to jest najlepsza część tego komiksu. Rozterki grzesznika, którego każdy z nas zna. Jeff Loveness odrobił pracę domową i rozpisał scenariusz komiksowy w bardzo interesujący sposób. Z jednej strony opowieść jest znana i wiemy czego można się spodziewać. Jednak nie należy być pewnym swoich założeń.

Reasumując komiks Judasz to bardzo dobra historia, na dość niebezpieczny temat. W końcu z jeden strony wiara jest indywidualną sprawą każdego człowieka, z drugiej budzi najwięcej konfliktów i sporów. Na szczęście sposób przedstawienia postaci głównego bohatera i całej historii nie jest aż tak bardzo kontrowersyjna jak, chociażby „Kaznodzieja” Gartha Ennisa. Judasz pokazany z tej bardziej ludzkiej strony zaprasza nas do spojrzenia na jego postać z bardziej szerokiej perspektywy. I niejako zmusza do zastanowienia się nad podstawowym pytaniem. Czy zdrada Judasza z góry go potępia, stawiając jego uczynek na równi z najgorszymi zbrodniami? Czy może jednak jest on niczym Hiob narzędziem w rękach Boga w spełnieniu jego planu? Odpowiedź każdy z nas musi znaleźć sami. Ja mogę tylko dodać, że sam scenariusz jest wciągający, a w połączeniu z wyrazistymi rysunkami Jakuba Rebelki stwarza jako całość bardzo dobrą opowieść. Czyli gorąco zachęcam do lektury.

Ocena: 8/10

  • Tytuł: Judasz
  • Scenariusz: Jeff Loveness
  • Ilustracje: Jakub Rebelka
  • Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Data wydania: 18.03.2020 r.
  • Liczba stron: 112
  • Cena: 59,90 zł