fbpx

Komiks Kruk

Komiks zatytułowany Kruk stworzony przez Jamesa O’Barra został wydany przez Planetę Komiksów. Jest to autorska, specjalna, poprawiona wersja komiksu, który został stworzony ponad trzydzieści lat temu. Dopiero teraz doczekał się on polskiej edycji. Wydanie zostało rozszerzone o wstęp i posłowie, a co najważniejsze poszerzone o nowe nigdy wcześniej niepublikowane rozdziały.

Trzeba pochwalić autora, ponieważ nie idąc na skróty postanowił odtworzyć zaginione plansze z zastosowaniem technik. Są to te same techniki, które pierwotnie stosował przy tworzeniu oryginału. Dlatego w tym tomie dostajemy kompletną postać głównego bohatera Erica. Poety, mściciela i kochanka wiernego do szaleństwa. W jego przypadku nawet czułe ramiona śmierci nie pozwalają zapomnieć o utraconej miłości. Komiks Kruk został stworzony ze względu na tragedię, która dotknęła autora. O’Barr nie mogąc zapomnieć o śmierci pod kołami pijanego kierowcy bliskiej mu osoby przelał całą swoja frustracje i gniew na karty komiksu. Tym samym dając im ujście. Dodajmy jeszcze na wstępnie, że na podstawie tej historii w 1994 r. Powstał film z tragicznie zmarłym na jego planie Brandonem Lee, synem Bruce’a Lee.

O czym jest komiks Kruk ?

Mroczna opowieść o historii miłości Erica, która napiętnowana śmiercią jego ukochanej kieruje go na drogę zemsty. To wybuchowa mieszanka niczym niepohamowanej chęci zemsty i skrajnie, wręcz idyllicznej miłości. Dlatego już na pierwszych kartach komiksu poznajemy Erica z upiornym makijażem na twarzy, niepowstrzymanego i odpornego na zadawane mu rany. Nie do końca człowieka, ale też nie ducha. To powstała z martwych istota, która rok po tragicznej śmierci ukochanej wyrusza, aby wymierzyć brutalną karę swoim oprawcom. Na szczególną uwagę zasługuje w tej opowieści fakt, że to wydarzenia z brutalnym pobiciem, zgwałceniem i zastrzeleniem na jego oczach ukochanej Shelly jest głównym motorem zemsty.

komiks kruk recenzja

Na kolejnych kartach komiksu podążamy śladem Erika, który z pomocą tytułowego kruka wyrusza śladem swoich oprawców. Wymierzając im sprawiedliwą, oczywiście jego zdaniem, brutalną karną. Dlatego eliminując przy okazji  towarzyszących im gangsterów zatraca się w zemście. Całość opowieści przeplatana jest wspomnieniami z tak tragicznie przerwanej miłości, które pokazują nam jak nasz bohater powoli zatraca się w utraconej miłości. Jednocześnie starając się pogodzić stratę z własnym nieuchronnym losem.

Czy warto sięgnąć po komiks Kruk?

Reasumując bardzo ładne wydany w twardej okładce komiks Kruk to naprawdę wspaniała lektura. Całość przepięknie narysowana ręcznie przy pomocy tuszu oraz innych tradycyjnych metod. Mamy tu dużo kontrastującej czerni z mocnym cieniowaniem i ostrymi rysami. Dlatego nadaje to przedstawionemu na kartach komiksu światu mrocznego, złego wręcz nieprzyjaznego klimatu. Dla kontrastu sceny przedstawiające wspomnienia ze szczęśliwego życia Erica i Shelly, rysowane są ołówkiem i utrzymane w jasnych szarościach oraz bieli. Tym samym nadaje im klimatu beztroski. Przede wszystkim bardzo dobre teksty wspaniale uzupełniają obrazy. Powodują, że coraz bardziej zatapiamy się w przedstawianej nam historii. Koleją drugą pochwałą dla autora jest uzupełnienie opowieści o nowe karty, sceny a czasami wręcz całe podrozdziały. Z różnych przyczyn nie zostały umieszczone w pierwszym oryginalnym wydaniu. My przede wszystkim dostajemy do ręki finalny produkt. Spójny i w pełni dopracowany. Gorąco polecam wszystkim tą lekturę.

Ocena: 10/10

komiks kruk okładka
  • Tytuł: Kruk
  • Scenariusz: James O’Barr
  • Ilustracje: James O’Barr
  • Tłumaczenie: Michał Zdancewicz
  • Wydawnictwo: Planeta Komiksów
  • Data wydania: 05.11.2018 r.
  • Liczba stron: 272
  • Cena: 99,90 zł