fbpx

Łowcy Nagród tom 2: Cel: Valance

Pod koniec listopada za sprawą wydawnictwa Egmont ukazał się komiks Łowcy Nagród tom 2: Cel: Valance. Drugi tom o przygodach Valanca to naprawdę dobra pozycja, która ucieszy wszystkich fanów Gwiezdnych Wojen. Początkowo nie pałałem miłością do głównego bohatera, jednak po tym tomie zyskał moje uznanie. Ethan Sacks razem z rysownikiem Paolo Villaniellim stworzyli naprawdę ciekawą opowieść bez mieczy świetlnych w dobrym klimacie. Dlaczego ten komiks jest tak dobry? Co łączy go z Hanem Solo i filmowymi Łowcami Nagród? Przekonacie się czytając recenzje komiksu Łowcy Nagród tom 2: Cel: Valance.

Nowa seria ze świata Gwiezdnych Wojen oryginalnie wydawana przez Marvela od 2020 roku. Mając cenny ładunek i wyznaczoną nagrodę za swoją głowę, Valance musi się zwrócić do jedynej osoby, której ufa. Ale Klan Niepokonanych wysłał za nim wyjątkową i śmiertelnie groźną parę łowców. 4-LOM i Zuckuss to połączona przebiegłość, przed którą nie ucieknie nikt w galaktyce! Ranny i ścigany Valance spotyka się z byłą ukochaną w tajnej rebelianckiej bazie – ale 4-LOM i Zuckuss są coraz bliżej i mają do dyspozycji armię droidów bojowych z czasów wojen klonów! Wykonując rozpaczliwy manewr, by przeżyć, Valance naraża się na gniew piratów z Zewnętrznych Rubieży… i znajduje się na kursie kolizyjnym ze swoim dawnym rywalem Dengarem! Z kolei na lesistej planecie Malastare Bossk z łowcy zmienia się w zwierzynę!

O czym jest komiks Łowcy Nagród tom 2: Cel: Valance?

Na samym początku komiksu dostajemy kontynuacje wątku z poprzedniego tomu. Jak się okazuj Valance i jego nowa protegowana Cadellia są ścigani przez Zuckussa i 4-LOMa. Nie jest to zbyt odkrywcze, bo już sama okładka sugeruje nam tych dwóch filmowych łowców nagród. Umieszczenie ich w tej historii to świetny pomysł. Ethan Sacks ładnie zarysował ich relacja jak również charaktery. Niestety pomimo przemyślanego planu zostają dość łatwo pokonani przez Valance’a. To mi się jakoś nie składa, ponieważ ten duet to łowcy nagród z górnej półki. A dzieje się tu dużo i jest dynamicznie, Valance korzysta ze wszystkich sztuczek i wszystkiego, co ma akurat pod ręką. Dzięki temu Paolo Villanelli może poszaleć na niektórych kadrach. Jako że pojawia się tu dawna miłość głównego bohatera dostajemy retrospekcje. Co już mieliśmy w poprzednim tomie. Dzięki temu możemy poznać bliżej głównego bohatera i dowiedzieć się nieco więcej o jego życiu przed przemianą.

komiks Łowcy Nagród tom 2: Cel: Valance

W drugiej historii znowu mamy sporo retrospekcji i dowiadujemy się nieco o relacjach Valance’a z Hanem Solo. Obaj byli w kadetami w Imperialnej Akademii. Jest to pewnego rodzaju przedsmak crossovera Wojny Łowców Nagród, który na polskim rynku ma się pojawić na początku 2022 roku. Ta opowieść jest nieco słabsza, ponieważ nasz łowca musi pomóc konwojowi rebeliantów atakowanemu przez piratów. Powód wydaje się błachy, ale fani Gwiezdnych Wojen znajdą tu bardzo dużo smaczków. Wspomniana jest Fennec Shand, pojawia się gang Ohnahi znany z serialu animowanego Wojny Klonów oraz… sami musicie się przekonać. Historia jest dość płytka i generalnie jedynie jej zakończenie okazuje się ważnym elementem. Dengar wspomina o miejscu pobytu Solo co jest niejako zapalnikiem dla Valance’a i zapowiedzią tego co nas czeka w kolejnym tomie.

Komiks o Łowcach Nagród

Komiks Łowcy Nagród tom 2: Cel: Valance zawiera jeszcze jedną historię. W niej Bossk bierze udział w wielkim polowaniu na Malastere, gdzie okazuje się, że to on ma być zwierzyną, a nie łowcą. Mamy tu dużo akcji ze znaną postacią, której charakter jest wręcz okropny. Wykorzystuje innych uczestników jak mięso armatnie. Cała historia prowadzi do tego, że Bossk dowiaduje się o Solo, przez co po tym komiksie wiemy już jacy gracze ruszą za Boba Fett’em.

Łowcy Nagród tom 2: Cel: Valance

Cel: Valance tak jak poprzedni tom to całkiem niezła historia z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Dużym plusem serii jest brak mieczy świetlnych i użytkowników mocy. Pomimo mojej początkowej niechęci do głównego bohatera zaczynam się do niego przekonywać. Co prawda nadal wygląda dla mnie jak Terminator czy też Cyborg Superman, jednak powoli się rozwija. Szkoda tylko, że reszta łowców przeważnie się tylko pojawia i jest bohaterami drugoplanowymi. Przez to autorzy nie mają szansy bardziej nad nimi popracować. Graficznie też jest nieźle, bo przy tak dużej ilości akcji można poszaleć z dynamiką i kadrowanie. I to jest wykorzystane na bardzo dobrym poziomie. Tak czy inaczej, jeżeli jesteście fanami Gwiezdnych Wojen to nie będziecie zawiedzenie. Jeżeli jednak chcecie wciągnąć się w to uniwersum to sięgajcie po pierwszy tom.

Ocena: 8/10

Łowcy Nagród tom 2: Cel: Valance okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Łowcy Nagród tom 2: Cel: Valance
  • Scenariusz: Ethan Sacks
  • Rysunki: Paolo Villanelli
  • Tłumaczenie: Katarzyna Nowakowska
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 24.11.2021 r.
  • Liczba stron: 136
  • Cena: 39,99 zł