fbpx

Lucky Luke tom 4: Pod niebem zachodu

Na polskim rynku pojawił się kolejny album przygód samotnego kowboja. Lucky Luke tom 4: Pod niebem zachodu to jeden z tych komiksów, które są stworzone przez samego Morrisa. A jak wiadomo najlepsze albumy powstały za sprawą duetu Morris i Rene Goscinny. Lucky Luke to klasyka komiksu europejskiego, a nie ma co ukrywać, że pierwsze albumy jego przygód nie należą do wybitnych. Warto jednak poznać je, ponieważ jest to dobra rozrywka dla czytelników w każdym wieku. A jak wypad ten album na tle innych? Przekonacie się już za chwilę.

Kolejna opowieść o Samotnym Kowboju rozgrywająca się w czasach, kiedy dopiero zdobywał sławę legendy Dzikiego Zachodu. Luke ma puste kieszenie, postanawia więc wystartować w wyścigu, w którym można wygrać aż pięćset dolarów. Liczy na szybkość wiernego konia Jolly Jumpera, nie wie jednak, że pewien bandyta chce pokrzyżować mu plany. Potem zatrudnia się na ranczu, aby pomóc w wiosennym spędzie bydła. Także tym razem musi się zmierzyć ze sprytnymi złoczyńcami. W końcu zostaje menadżerem młodzieńca mającego dynamit w pięściach, ale szybko się przekonuje, że o zwycięstwie na ringu nie zawsze decyduje sprawność bokserska… Nasz bohater nie boi się żadnych niebezpieczeństw, może więc i teraz poradzi sobie z przeciwnościami losu!

O czym jest Lucky Luke tom 4: Pod niebem zachodu?

Lucky Luke od zawsze przemierza Dziki Zachód wraz ze swoim wiernym rumakiem. Nigdy jakoś nie przyszło mi do głowy, że jak każdy potrzebuje pieniędzy. Ten album to zmienił. Zawiera on trzy opowieści, w których to samotny kowboj oprócz rozwiązywania problemów ma możliwość zarobienia pewnej kwoty pieniędzy. I tak w pierwszej z nich staje do walki w wyścigach konnych. Jak się jednak okazuje zwycięstwo nie będzie łatwe, ponieważ wielu zawodników nie gra fair. Dodatkowo w tajemniczy sposób przed samym wyścigiem znika Jolly Jumper. W drugiej historii Lucky Luke zatrudnia się na ranczu podczas wiosennego spędu bydła. Praca nie należy do łatwych nawet dla samotnego kowboja, zwłaszcza jeżeli będzie musiał stawić czoła bandytom. W ostatniej opowieści Luke spotyka niezwykle silnego mężczyznę, którego wystawia jako zawodnika walk bokserskich. Jak się szybko okazuje wzbudza to wiele emocji, a gdy do tego dochodzą zakłady bukmacherskie, przeciwnik nie będzie grał czysto.

Lucky Luke tom 4: Pod niebem zachodu

Nie ma co ukrywać komiks Lucky Luke tom 4: Pod niebem zachodu jak i wcześniejsze albumy takie jak Kopalnia Złota Dicka Diggera tworzone przez samego Morrisa to nie to, co znamy i pamiętamy. Ewidentnie brak tu Rene Goscinnego i charakteru serii, którą wypracowali jako duet. Już na pierwszy rzut oka widać, że szata graficzna bliższa jest realizmowi niż w późniejszych tomach. Oczywiście nie brakuje tu cartoonowego stylu znanego z serii. Ma ona jednak swój klimat i urok, jednak dla osób niezaznajomionych z przygodami Lucky Luke’a może być to pewnego rodzaju zgrzyt. Wierni fani przymkną jednak oko i zwrócą uwagę na takie detale jak papieros u głównego bohatera, który po pewnym czasie został zastąpiony.

Wczesne przygody Lucky Luke’a

Lucky Luke tom 4: Pod niebem zachodu to album, który musi się znaleźć w kolekcji każdego fana przygód Lucky Luke’a. Cieszy mnie bardzo, że wydawnictwo Egmont stara się w miarę regularnie dostarczać nam również te starsze tomy. Trzeba pamiętać, że ten komiks ma już swoje lata i jest dopiero początkiem przygód samotnego kowboja. Patrząc z perspektywy czasu nie należy on do wybitnych, ale w wielu przypadkach kultowej serii również tak bywa. Morris dopiero kształtuje swojego bohatera, na szczęście później pojawił się Rene Goscinny i razem stworzyli wspaniałe przygody Lucky Luke’a. Tak czy inaczej, pomimo pewnych mankamentów „Pod niebem zachodu” to komiks, który warto znać i mieć w swojej kolekcji. A już niebawem na nasz rynek trafią kolejne przygody Lucky Luke’a, na które bardzo, ale to bardzo czekam.

Ocena: 6/10

Lucky Luke tom 4: Pod niebem zachodu okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Lucky Luke tom 4: Pod niebem zachodu
  • Scenariusz: Morris
  • Rysunki: Morris
  • Tłumaczenie: Marta Mosiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 11.08.2021 r.
  • Liczba stron: 48
  • Cena: 24,99 zł