fbpx

Batman tom 8: Zimne Dni

Akcja komiksu Batman tom 8: Zimne Dni z serii DC Odrodzenie dzieje się w kilka dni po dość niefortunnym dla naszego bohatera zakończeniu poprzedniego tomu. Dlatego z wielkimi emocjami czekałem na ten tom Mrocznego Rycerza. Powolnymi krokami zbliża się nieuchronne do starcia Bartmana z Bane’m. Po raz kolejny główny twórca Tom King dołoży na barki Mrocznego Rycerza tragedię, która będzie miała wpływ na całe jego otoczenie. Czy Mroczny Rycerz otrząśnie się  po ciosie, jaki zadała mu  Catwoman? Czy pogrąży się w rozpaczy? Dodatkowo przyjdzie mu się zmierzyć z odwiecznym problemem: Czy Batman nadużywa przemocy do osiągnięcia swojego celu?

Ósmy tom przygód Batmana z linii wydawniczej DC Odrodzenie. Od planowanego ślubu z Catwoman minęło kilka dni. Życie Batmana zmieniło się nie do poznania. Jednak cios, jakiego doznał wtedy przyszły pan młody, był dopiero początkiem. Bruce Wayne jako członek ławy przysięgłych ma wziąć udział w procesie Mister Freeze’a. Musi stawić czoło pytaniom związanym z nadużywaniem siły przez swoje zamaskowane alter ego. Odpowiedzi każą mu się zastanowić nad odwieszeniem na dobre peleryny Batmana. Na czas nieobecności Bruce’a Gotham strzeże Dick Grayson – pierwszy pomocnik Mrocznego Rycerza i jego najbliższy przyjaciel. KGBestia powraca z nowym zleceniem. Czy Bruce i Dick przetrwają atak rosyjskiego zabójcy? 

O czym jest Batman tom 8: Zimne Dni ?

Batman stając na ślubnym kobiercu otrzymuje listu od swojej ukochanej. Dowiaduje się w nim, dlaczego nie może ona zawrzeć z nim małżeństwa. Tak kończy się Batman tom 7: Ślub. Rzucając tym samym naszego bohatera w wir wydarzeń opisanych w Batman tom 8: Zimne Dni. Mroczny Rycerz jest kompletnie zdruzgotany co odzwierciedlenie w działaniach. Dodatkowo pojawia się nowy problem, związany z procesem Mister Freeze’a. Bruce Wayne zostaje powołany na członka ławy przysięgłych. Ma on w związku z tym wielki dylemat moralny, gdyż zaczyna powątpiewać czy środki, jakich użył w celu posłania za kratki Victora Friesa były właściwe. Bruce próbuje wewnętrznie zmierzyć się z samym sobą i rozliczyć Batmana z jego brutalności w działaniu. Czy rzeczywiście przemoc, jakiej się dopuścił przy pojmaniu Freeze’a była konieczna. Doprowadza to do tego, że postanawia odwiesić pelerynę i oddaje Gotham pod piecze Dicka Graysona.

batman tom 8 zimne dni recenzja

Głównym wątkiem komiksu Batman tom 8: Zimne Dni jest jak zawsze pojedynek. Czym by była opowieść o Batmanie bez potężnego przeciwnika?  W tomie ósmym z kolejnym zadanie powraca KGBestia, który brutalnością swoich działań zmusza Wayne’a do ponownego przywdziania stroju Batmana. Mroczny Rycerz nie pozostanie sam, ponieważ w starciu pomaga mu Dick Grayson. Dzięki temu jego dylematy moralne zostają odsunięte na dalszy plan, a Mroczny Rycerz powraca do nas w postaci, jaką znamy. Czyli bezwzględnego dążącego do celu wszelkimi środkami detektywa. Na koniec dostajemy krótki opis, niczym przerywnik, relacji pomiędzy Bruce’em Wayne’em a Dickiem Graysonem. Stanowią swego rodzaju ich psychiczną konfrontację i przybliżają nam trochę stosunki, jakie panują pomiędzy nimi.

Czy warto przeczytać ten komiks?

Reasumując ósma odsłona Batmana z DC Odrodzenie to bardzo dobry komik, który jest podzielony niejako na dwie części. W pierwszej dostajemy więcej Bruce’a Wayne’a, który niczym bohater z filmu „Dwunastu gniewnych ludzi” musi wcielić się w rolę członka ławy przysięgłych i niejako stanąć z drugiej strony barykady. Tym razem jako zwykły człowiek, który musi orzec o winie sadzonego Victora Friesa. A co za tym idzie zmierzyć się z dylematem, o którym wspominałem wcześniej. No i część druga z KGBestią w roli przeciwnika Batmana. Bardzo podoba mi się to zestawienie, które z jednej strony daje nam analizę stanu psychicznego Mrocznego Rycerza, ukazujące nam jego wątłe ludzkie oblicze. Z drugiej detektywa, jakiego znamy, czyli twardziela stawiającego czoła najcięższym wyzwaniom. Gorąco polecam i zachęcam do lektury

Ocena: 8/10

batman tom 8 zimne dni
  • Tytuł: DC Odrodzenie – Batman tom 8: Zimne dni
  • Scenariusz: Tom King
  • Ilustracje: Lee Week, Tony S. Daniel
  • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 13.11.2019 r.
  • Liczba stron: 156
  • Cena: 39,99 zł