fbpx

Nowy Jork – Życie w wielkim mieście

Trzeci z kolei tom dzieł Willa Eisnera, który trafił w moje ręce, to wydany w ramach cyklu Mistrzowie komiksu zbiór krótkich rysunkowych opowieści pt. „Nowy Jork – Życie w wielkim mieście”. Jest to zbiór nowel, a czasami po prostu pojedynczych scenek, a nawet pojedynczych plansz, powstałych w latach osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych. To swoisty hołd złożony przez autora dla jego ukochanego miasta. Szczególnie pojedyncze plansze przedstawiające same budynki, schody, hydranty czy też inne elementy architektury pokazują nam miasto jak z pocztówek. W tej dość obszernej, bo ponad czterystu stronicowej publikacji Will Eisner stara się nam pokazać Nowy Jork swoimi oczami. Poczuć jego rytm, gwar ulic czy chociażby poczuć tak drobne detale jak hydranty. Czy też śmietniki wobec których przeszli byśmy nie zwracając na nie uwagi. Zresztą autor pozwala sobie stać się niejako jednym z bohaterów tych opowieści umieszczając się na kartach „Notatek o ludziach z miasta” jako człowieka ze szkicownikiem.

„Nowy Jork – Życie w wielkim mieście” to zbiór czterech opowieści poświęconych życiu w tym wielkim mieście. Ale jego bohaterami są tu obok zamieszkujących go ludzi również budynki oraz wszelkie inne elementy związane z jego infrastrukturą. Gdzie zwykły hydrant, czy wylot powietrza z tuneli metra jest trzonem danej historii. A są one tak jak już wspinałem we stępie bardzo zróżnicowane pod względem długości. Dajmy na to taki wylot powietrza z metra. Jest miejscem, w którym splatają się losy zwykłych ludzi gubiących pierścionek, klucz, pieniądze, a nawet nóż. Ale również wyrostków, którzy wyspecjalizowali się w wyciąganiu zgubionych w nim skarbów. A tego typu historii jest tutaj dużo więcej. Gdzie zwykłe zamknięcie hydrantu może być tragedią dla kobiety, która dzięki niemu miała wodę. 

O czym jest Nowy Jork – Życie w wielkim mieście czasu ?

W jednej z nowel poznamy też historię taksówkarza gubiącego pieniądze mafii i konsekwencji, jakie się dla niego wiążą. W innej przekonamy się o tragicznych skutkach błędu w nekrologu, który zniszczy życie Pincusa Pleatnika (głównego bohatera noweli „Azyl” wchodzącego w skład rozdziału pt. „Niewinni ludzie”). To prawdziwy majstersztyk narracyjny. Przedstawiający nam jak na pierwszy rzut oka prozaiczne sprawy mogą skomplikować życie ludziom zamieszkującym wielkie miasto. Lecz w całym zbiorze na szczególną uwagę zasługuje „Budynek”. Jest to zbiór czterech łączących się w jedną całość opowieści związanych z budynkiem, który jak to bywa został rozebrany. Na jego miejscu powstaje nowy nowoczesny gmach, przed którego wejściem stoją niewidoczne dla ludzi cztery duchy. W każdej z opowieści autor opowiada losy jednego z  duchów, który był związany ze starym gmachem.

Nowy Jork – Życie w wielkim mieście

Reasumując „Nowy Jork – Życie w wielkim mieście” to kolejny wspaniały przykład na geniusz Willa Eisnera. Już przy okazji wcześniej przeczytanych dzieł takich jak: „Umowa z Bogiem – Trylogia” „Sprawa rodzinne i inne historie” czy „Żyd Fagin” dane mi było poznać wspaniały kunszt, zarówno narracyjny jak i rysowniczy, autora. Sposób, w jaki ukazuje on postrzegany przez siebie Nowy Jork oraz żyjących w nim ludzi przypadł mi do gustu od samego początku. Autor w swoich historiach zostaje tylko biernym obserwatorem przedstawianych wydarzeń. Nie stara się nas przy tej okazji umoralnić czy przekonać do swoich przekonań. Daje nam to możliwość spojrzenia na każdą opowieść własnymi oczami i wyciągnąć płynące z niej wnioski samemu. Po prostu Genialne.

Ocena: 10/10

Nowy Jork – Życie w wielkim mieście okładka
  • Tytuł: Nowy Jork – Życie w wielkim mieście
  • Scenariusz: Will Eisner
  • Ilustracje: Will Eisner
  • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 17.03.2008 r.
  • Liczba stron: 440
  • Cena: 89,00 zł