fbpx

Pozytywka tom 1: Witamy w Pandorii

Z miesiąca na miesiąc wydawnictwo Egmont poszerza swoją ofertę komiksów dla dzieci. Dzięki temu obok komiksów o superbohaterach pojawiają się takie, które można czytać wspólnie z dziećmi. Lub też w ten sposób zainteresować młodsze pokolenie komiksami. I właśnie taką pozycją jest komiks Pozytywka tom 1: Witamy w Pandorii. Zabiera nas w baśniowy świat pełen tajemnic, a przy okazji mówi niejako o ciężkich sytuacjach. Wszystko to w przepięknej oprawie graficznej. Dlaczego ten komiks mnie zachwycił? Przekonacie się już za chwilę.

Pierwsza część przygodowej opowieści o dziewczynce, która zostaje wezwana na pomoc przez mieszkańców ukrytego świata… Nola obchodzi ósme urodziny, ale czuje przede wszystkim smutek, bo tęskni za niedawno zmarłą mamą. Czy chociaż trochę rozweseli ją prezent – piękna pozytywka? Dziewczynka przekręca kluczyk zabawki i… tak rozpoczyna się wielka przygoda! Nola przedostaje się do krainy dziwów, gdzie spotyka niezwykłe istoty i wpada w wir szalonych wydarzeń, a przede wszystkim poznaje sekrety z przeszłości swojej mamy. Czy jednak nawet najbardziej fascynujące przeżycia mogą uleczyć ból po stracie ukochanej osoby?

O czym jest komiks Pozytywka tom 1: Witamy w Pandorii?

Główną bohaterką jest Nola, dziewczynka po stracie matki mieszka razem ze swoim tatą. Stara się on na wszelkie sposoby, aby ten trudny dla niej czas jakoś rozweselić. Na ósme urodziny dostaje niezwykły prezent. Pozytywkę, która należała do jej mamy. Oprócz wspaniałych wspomnień o mamie pozytywka okazuje się portalem do innego świata. Tym światem okazuje się tytułowa Pandoria. Tam poznaje Andree, której mama jest poważnie chora. Jak się okazuje chora kobieta bierze Nole za jej mamę. I tu pojawia się pytanie — co wspólnego ma jej mama z tym magicznym światem? Za scenariusz serii odpowiada Bénédicte Carboneil, która ukrywa się pod pseudonimem Carbone. Francuska ma na swoim koncie wiele scenariuszy komiksowych oraz książek dla dzieci. Wcześniej pracowała jako nauczycielka, przez co ma dobre zaplecze pedagogiczne. I to widać w komiksie Witamy w Pandorii.

komiks Pozytywka tom 1: Witamy w Pandorii

Pozytywka tom 1 to bardzo urocza opowieść, która adresowana jest do dzieci. I błędnym myśleniem jest, że ten komiks jest dla dziewczynek. Z bohaterką mogą się utożsamiać wszyscy czytelnicy, zwłaszcza ci, co muszą radzić sobie z jakąś stratą. W historii widać inspiracje przygodami Alicji w Krainie Czarów, ale nie jest to coś złego. Świat Pandorii pomimo swoich pięknych barw nie jest wcale taki przyjemny. Rządzą nim pewne prawa, o których powoli zaczynamy się dowiadywać, a z każdą odkrytą tajemnicą pojawiają się kolejne. Autorka zostawia nas z wieloma pytaniami, na które mam nadzieję uzyskamy odpowiedzi w kolejnych tomach.

Komiks nie tylko dla dzieci

Za warstwę graficzną odpowiada Jérôme Gillet tworzący pod pseudonimem (Gijé). W głównej mierze zajmował się wcześniej filmami animowanymi i to widać w jego pracach. Wyglądają one niczym kadry filmowe. Artysta pracuje barwami, które tworzą przepiękny świat Pandorii. Dominują tu fiolety, błękity i w niektórych przypadkach czerwienie. Mamy tu bardzo ciekawe zestawienie, ponieważ nasz realny świat, którego co prawda jest dość mało w komiksie jest dużo bardziej mroczny niż ten wewnątrz pozytywki. Komiks cieszy oko, zwłaszcza pod względem mieszkańców Pandorii. I aż ciężko uwierzyć, że jest to pierwszy tak duży projekt komiksowy Jérôme Gillet.

Jeżeli szukacie dobrego komiksu dla dziewczynek, czy też komiksu dla dzieci Pozytywka tom 1: Witamy w Pandorii to będzie świetny wybór. W prosty sposób mówi o kilku ważnych tematach, a przygody Noli prezentują się bardzo interesując. Owszem, można powiedzieć, że autorzy bazują na utartych schematach, jednak udało im się wspólnie stworzyć przepiękny świat. Dostaliśmy również sporo pytań, na które chętnie poznam odpowiedzi w kolejnych tomach. Zdecydowanie polecam zarówno małym jak i dużym.

Ocena: 9/10

Pozytywka tom 1: Witamy w Pandorii

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Pozytywka tom 1: Witamy w Pandorii
  • Scenariusz: Carbone
  • Rysunki: Gijé
  • Tłumaczenie: Marta Mosiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 16.06.2021 r.
  • Liczba stron: 56
  • Cena: 34,99 zł