fbpx

Superzłoczyńcy Marvela: Red Skull

Kolekcja Superbohaterowie Marvela od Hachette zakończyła się. Teraz przyszedł czas na złoczyńców. Superzłoczyńcy Marvela: Red Skull to pierwszy tom miniserii, która ma nam przybliżyć najgorszych złoczyńców z uniwersum Marvel Comics. To, co rzuca się w oczy już na samym początku to fenomenalna okładka. Przyznam, że zostałem nią oczarowany. Tomy tej kolekcji nie będą się różnić od poprzednich tomów poświęconych tym dobrym. Teraz tak jak sama nazwa wskazuje będą one dotyczyć tych złych. Jest to bardzo interesujący pomysł, zwłaszcza że wybrano naprawdę znaczących złoczyńców. I tak jako pierwszy w nasze ręce wpada Red Skull i trzy opowieści z jego udziałem. Jak prezentuje się pierwszy tom nowej kolekcji? Przekonacie się już za chwilę.

Red Skull wielokrotnie starał się narzucić światu swoje zasady. Od zawsze chciał rządzić żelazną ręką. Od czasów II Wojny Światowej po dziś dzień. Oprócz historii o jego początkach w tym tomie znajdziemy również jego powrót w Srebrnej Erze. Wtedy to postanowił po raz kolejny uprzykrzyć życie Kapitanowi Ameryce i przejąć kontrolę nad jego umysłem. Ostatnia opowieść Avengers będą musieli zmierzyć się z zagrożeniem, jakim jest nowa broń biologiczna. Jednak w całej sytuacji jest drugie dno.

O czym jest komiks Superzłoczyńcy Marvela: Red Skull?

Tak jak wspomniałem w tym tomie znajdziemy trzy opowieści z Red Skullem w roli głównej. Dwie z nich to jedne z pierwszych opowieści z tym bohaterem i jak na obecne czasy mogą się one wydać dla nas nieco archaiczne. Jak wiadomo Red Skull to arcywróg Kapitana Ameryki i to z nim zmierzy się w dwóch pierwszych. Pierwsza rozgrywa się w czasie wojny i patrząc z perspektywy czasu jest lekko nudnawa. Trzeba jednak pamiętać, że ma już ona swoje lata i nieco inaczej tworzyło się wtedy komiksy. Druga to kolejne starcie z Kapitanem Ameryką, ale już w czasach współczesnych. Jak się okazuje nie tylko Rogers przetrwał wojnę, ale również Red Skull. Tu mamy całkiem nieźle poprowadzoną intrygę. Jednak Kapitan Ameryka potrafi przejrzeć, każdy niecny plan wymierzony w niego lub jego ukochany kraj. Jest on na tyle ważną historią, ponieważ wprowadza Red Skulla po wielu latach przerwy z powrotem na łamy komisu.

Superzłoczyńcy Marvela: Red Skull

Największa opowieść, jaką znajdziemy w Superzłoczyńcy Marvela: Red Skull to Czerwona Strefa. Jej autorem jest uwielbiany przez moją osobą Geoff Johns, który świetnie poprowadził rozbudowę uniwersum Green Lanerna. Polscy czytelnicy mogli przeczytać również komiks w uniwersum Batmana zatytułowany Trzech Jokerów. Geoff Johnes w swojej historii trzyma czytelnika cały czas w napięciu i poczuciu zagrożenia. Pokazuje nam również brudną stronę ameryki i jak dużym zagrożeniem jest kryzys biologiczny. Jako że jest to komiks Avengers mamy tu plejadę superbohaterów. Jest tu Kapitan, Iron Man, Czarna Pantera, Falkon, Vison oraz She-Hulk. Każdy z bohaterów ma tu do odegrania swoją rolę, a Johns nie wrzuca nikogo bez powodu do swojej historii. Za warstwę graficzną odpowiada Oliver Coipel. Jego prace to klasyczny styl superbohaterski. Walki są dynamiczne, a herosi zdecydowanie przypakowani. Czyli to co tygrysy lubią najbardziej!

Nowa kolekcja od Hachette

Nowa propozycja od wydawnictwa Hachette to kolejna kolekcja komiksów, które znajdziemy w kioskach i salonach prasowych. Zdecydowanie na plus jest to, że skupia się na złoczyńcach, przez co nie dostaniemy w niej raczej komiksów, które były już na naszym polskim rynku. Kolejnym plusem jest to, że nie będzie to długa kolekcja, bo dostaniemy tu tak naprawdę kilka tomów. I to, co przykuwa uwagę już na samym początku to fenomenalna okładka. Twarz złoczyńcy stworzona z mozaiki. Oczywiście nie brakuje tu również dodatków w postaci galerii okładek i małego artykułu o powstaniu Red Skulla. Czyli można powiedzieć, że standard jeżeli chodzi o kolekcje. Komiksy, jakie tu zostały dobrane to bardzo dobre zestawienia. Zwłaszcza Czerwona Strefa, która jest wielopłaszczyznową opowieścią sensacyjną. I przede wszystkim zamkniętą historią. Cały tom dzięki temu prezentuje się naprawdę świetnie. Zdecydowanie polecam!

Ocena: 9/10

Superzłoczyńcy Marvela: Red Skull okładka
  • Tytuł: Superzłoczyńcy Marvela: Red Skull
  • Scenariusz: Jack Kirby, Joe Simon, Stan Lee, Geoff Johns
  • Rysunki: Jack Kirby, Joe Simon, Oliver Coipel
  • Tłumaczenie: Jakub Jankowski
  • Wydawnictwo: Hachette
  • Data wydania: 11.08.2021 r.
  • Liczba stron: 184
  • Cena: 39,99 zł