fbpx
Komiksy dla dzieciKomiksy dla młodzieżyKomiksy EuropejskieRecenzje Komiksów

Siostry Niezapominajki tom 1: Sen Sary

Z miesiąca na miesiąc wydawnictwo Egmont poszerza swoją ofertę o kolejne komiksy dla dzieci. Nie brakuje w niej również komiksów dla dziewczynek. I takim przykładem jest właśnie komiks Siostry Niezapominajki tom 1: Sen Sary. Magiczna opowieść o trzech siostrach ich mamie i sekrecie, który skrywa. Przyznam się, że czasami ciężko jest znaleźć komiksy dla dziewczynek, bo są one raczej domeną chłopców. Chociaż komiks W.I.T.C.H chyba zna każda czytelniczka. Jak będzie z Siostrami Niezapominajkami? Czy będzie to sukces na miarę wspomnianych wcześniej Czarodziejek? Przekonacie się już za chwilę.

Początek wzruszającej historii o trzech niezwykłych siostrach, ich wspaniałej mamie i tajemnicy sprzed lat. Sara uważa siebie i obie swoje siostry za osoby nieco… dziwne. Pewnie ma rację, skoro Lucilla odzywa się zazwyczaj tylko do swojego kota, Kasjopeja żyje w świecie marzeń o miłości, a sama bohaterka co noc ma sen, w którym główną odgrywa meduza. Gdy zbliża się Dzień Matki, dziewczynki postanawiają dać jej w prezencie album ze starymi zdjęciami, które znalazły na strychu. W miarę porządkowania fotografii zdają sobie sprawę, że wpadły na trop pewnej tajemnicy… Tak rozpoczyna się śledztwo dotyczące przeszłości rodziny. Czy sekret z dawnych lat jest związany z powracającym snem Sary? Dziewczynki nie wiedzą, jak ważne dla nich samych okaże się rozwiązanie zagadki.

O czym jest komiks Siostry Niezapominajki tom 1: Sen Sary?

Komiks Siostry Niezapominajki zaczyna się bardzo uroczo i niewinne. Siostry jak to siostry droczą się za sobą, ale widać, że się bardzo kochają. Każda z nich jest inna, a w domu panuje ciepła atmosfera. Wszystko wydaje się zwyczajne, do czasu snu Sary, który zaburza tę sielankę i wprowadza pewien niepokój. Razem z bohaterkami jesteśmy w stanie wskoczyć do magicznego świata i rozwiązać tajemnice przeszłości ich mamy. I tu przychodzi mi na myśl komiks Pozytywka, w którym to mam głównej bohaterki odwiedzała magiczny świat. Dziewczęta wspólnie próbują rozwiązać zagadkę i dowiedzieć się co oznacza meduza, która pojawia się w snach Sary.

Siostry Niezapominajki tom 1: Sen Sary

Autorami serii są dwaj Włosi Giovanni Di Gregorio oraz Alessandro Barbucci. W bardzo intrygujący sposób poruszają temat poznania przeszłości rodziców. Komiks jest przepełniony rodzinnymi wartościami, które są bliskie nam wszystkim. Każda z dziewczynek jest inna i pomimo różnic są rodziną pełną miłości. Dodatkowo autorzy pokazują jak ważne są więzy krwi nawet w przypadku, kiedy nasze zainteresowania są zupełnie inne. Dodatkowo autorzy pokusili się na wykorzystanie małe nawiązania do popkultury. Przez co komiks staje się nam też bliższy. I tak w domu sióstr niezapominajek znajdziemy poduszki w kształcie bohaterów anime Mój sąsiad Totoro, maskotkę Pikachu, a na półce z grami można zobaczyć Dobble. Zabieg ten pozwala nam również na umiejscowienie czasowe, jak również autorzy pokazują nam, że historia dzieje się w naszym świecie, a nie wykreowanym na potrzeby serii komiksowej.

Komiks nie tylko dla dziewczynek

Alessandro Barbucci stworzył przepiękne ilustracje do komiksu Siostry Niezapominajki tom 1: Sen Sary, zwłaszcza jeżeli chodzi o początkowe kadry. W sennym świecie Sary, każdy z kadrów jest zaokrąglony, a w realnym mamy już standardowe kadrowanie. Jest to ciekawy zabieg, dzięki któremu możemy odróżnić oba światy i wprowadza to pewien powiew magii. Kolory są lekko rozmyte, pastelowe, a autor świetnie bawi się światłem. Barbucci co jakiś czas serwuje nam kadry niejako od samej historii, ponieważ dostajemy w nich tylko dymek z wypowiedzią, którejś z bohaterek, a na ilustracji przepiękny pejzaż miasta, budynków czy nieba. Przez co przełamuje to pewną konwencję komiksową. Nawet jak na komiks europejski. Warto również wspomnieć, że bohaterki komiksu mają dość duże mangowe oczy, co zaczynam być dość często wykorzystywane w rysunkach europejskich artystów. Niemniej w moim odczuciu nie przeszkadza to, ponieważ komiks nie jest przesiąknięty mangowym stylem.

Siostry Niezapominajki tom 1: Sen Sary to nietuzinkowy i zaskakujący komiks. Zakończenie okazuje się dość nietypowe i mówi o dość trudnej sprawie nie może się nam wydawać. Pierwszy tom robi to w naprawdę uroczy sposób i dowiadujemy się kim jest senna meduza. Dom Niezapominajek jest pełen miłości, szacunku i masy pozytywnych uczuć, przez co czytelnik czuję się w nim jak we własnym domu. Zdecydowanie jest to komiks, który warto polecić młodym czytelniczką, ale nie szufladkować go jako komiks dla dziewczynek. Tak jak wspomniałem, mówi on o trudnym temacie i może w ten właśnie sposób można go wykorzystać. Z zapowiedzi wiemy, że kolejny tom najprawdopodobniej będzie dotyczyć spraw związanych z Kasjopeią. Tak przynajmniej sugeruje tytuł. Dlatego pozostaje pytanie, czy Lucilla dostanie dla siebie tom 3? O tym przekonamy się już niebawem, a ja zachęcam do zapoznania się z przygodami Sióstr Niezapominajek.

Ocena: 8/10

Siostry Niezapominajki tom 1: Sen Sary okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Siostry Niezapominajki tom 1: Sen Sary
  • Scenariusz: Giovanni Di Gregorio
  • Rysunki: Alessandro Barbucci
  • Tłumaczenie: Marta Mosiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 13.10.2021 r.
  • Liczba stron: 72
  • Cena: 39,99 zł