fbpx
Komiksy dla młodzieżyRecenzje Komiksów

Przyjaciółki na zawsze

Prawdziwe przyjaciółki powróciły! Wszystko za sprawą trzeciego tomu cyklu zatytułowanego „Przyjaciółki na zawsze”. Ten ponad trzystustronicowy komiks wydany został w naszym kraju przez wydawnictwo Jaguar. Seria o dorastaniu, czasach szkolnych i relacjach bez cukierkowego różu pokochali czytelnicy na całym świecie. Tak też jest w naszym kraju i przygody Sary śledzą milony czytelników.

Sara jest w ósmej klasie, a życie nigdy nie było tak zwariowane. Wszystko się zmienia, jej rówieśnicy zaczynają randkować (nikt jednak nie chce umówić się z nią!). Chociaż Sara bardzo się stara być szczęśliwą, jakoś jej to nie wychodzi. Bez względu na to, co robi, nigdy nie czuje się ze sobą dobrze. Ciągle ma wrażenie, że wszystko idzie nie tak, jak powinno. Czy kiedykolwiek będzie naprawdę szczęśliwa ‒ taka, jaka jest?

O czym jest komiks Przyjaciółki na zawsze?

Prawdziwe przyjaciołki to cykl komiksowy skierowany głwnie do młodzieży. Opowiada on o życiu, przyjaźni, dorastaniu i przede wszystkim szkole. Niby prosta opowieść opoiwadająca o codziennym zyciu w szkole bohaterów pod koniec lat 80 XX wieku. Co ciekawe komiks jest pewnego rodzaju autobiograficzną opowieścią, a autorki pokazują czytelnikowi jak to jest być dzieckiem w tamtym czasie. I nie jest to życie widziane przez różowe okulary. Ma ono swoje blaski i cienie, co widać w najnowszym tomie zatytułowanym Przyjaciólki na zawsze. Autorki postanowiły tym razem skupić się nie tylko na przyjaźni ale na szerokich relacjach ze społeczeństwem i ludźmi.

Przyjaciółki na zawsze

To że komiks wydaje się skierowany do dziewczyn nie oznacza, że chłopcy nie wciągną się w tę opowieść. Generalnie nie ma co ograniczać się do płci czy wieku w przypadku tego komiksu. Przyjaciółki na zawsze to lekka i przyjamna w odbiorze opowieść. Pokazuje ona codzienne problemy, ale również jak sobie z nimi radzić. Przez co historia jest nam bardzo bliska pomimo innych realiów. Dzięki temu jest ona uniwersalna z dużą dawką emocjonalnego ładunku i humoru. Do tego wszystkiego dostajemy bardzo prostą grafikę. To widać już na okładce. Bardzo dobrze wpasowouje się ona charakterem w całą opowieć, dzięki czemu na swój niepowatarzalny urok.

Prawdziwe przyjaciólki dla każdego

Sam komiks to nie wszystko. Tym razem na czytelników czeka sporo dodatków. Poza tekstem od scenarzystki dostajemy jej zdjęcia z tamtych lat jak również proces powstawiania plansz komiksowych. Tu mamy dokładnie pokazane jak to jest robione krok po kroku. Przyjaciółki na zawsze to już trzeci tom dobrze wydanego komiksu, który warto polecić młodzieży. Może w ten sposób znajdą odpowiedzi na swoje problemy, pytania i sytuacje z jakimi mierzą się każdego dnia. Oczywiście nie jest to poradnik wychowawczy, a bardzo dobry komiks obyczajowy. Polecam.

Ocena: 8/10

Przyjaciółki na zawsze okładka

Dziękuję wydawnictwu Jaguar za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

  • Tytuł: Przyjaciółki na zawsze
  • Scenariusz: Shannon Hale, LeUyen Pham
  • Wydawnictwo: Jaguar
  • Data wydania: 23.03.2022 r.
  • Liczba stron: 304
  • Cena: 42,90 zł