fbpx

Smerfy tom 28 – Mama Smerfetka

Przygód Smerfów nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Te niebieskie stworki zakorzeniły się w naszej popkulturze na dobre. Dzięki temu komiksy z ich przygodami wychowują kolejne pokolenia dzieci. Wydawnictwo Egmont nie zapomina o tych mniejszych czytelnikach i sukcesywnie powiększa kolekcje albumów z przygodami Smerfów. Jakiś czas temu w nasze ręce trafił komiks Smerfy tom 28 – Mama Smerfetka, który to pokazuje problemy jedynej dziewczyny w wiosce Smerfów. Czy ten album jest komiksem tylko dla dziewczynek? Przekonacie się już za chwilę.

W zaczarowanej krainie Smerfów ciągle dochodzi do niezwykłych zdarzeń – czasem śmiesznych, a czasem strasznych! Smerfetka jest jedyną dziewczyną w wiosce niebieskich skrzatów, wszyscy więc dbają, żeby nie się przemęczała ciężką pracą ani nie narażała się na niebezpieczeństwa czyhające w lesie. Ale ona ma już dość prania, prasowania i pieczenia ciastek! Chce robić te same rzeczy co chłopcy, bo nie jest delikatna jak lalka! Papa Smerf wymyśla sprytny sposób, aby Smerfetka mogła udowodnić, na co naprawdę ją stać. Czy uda się jej wypełnić zadanie? Może być trudno, bo zbliża się wielkie zagrożenie ze strony Gargamela i innych czarowników.

O czym jest komiks Mama Smerfetka?

Wszystkie albumy przygód Smerfów opierają się na pewnych zasadach. Nie ważne czy są to albumy tworzone przez legendarnego Peyo (Smerfetka) czy jego następców (Smerfy na letnisku). Tak też jest w przypadku albumu Mama Smerfetka. Jest to prosta historia z dużą dawką humoru i zabawnych sytuacji, która kryje uniwersalne i pouczające treści. Peyo postanowił być mentorem i umoralniać swoich czytelników. Przez co jego opowieści pomimo upływu lat nadal są takie dobre. W albumie Mama Smerfetka Thierry Culliford pokazuje, że dziewczyna też może pełnić rolę lidera. Być przywódcą i nie bać się decydować o przyszłości. Dodatkowo pokazuje, że dziewczyny nie są takie krucha, na jakie czasami wyglądają. W komiksie Smerfy początkowo nie mają ochoty słuchać dziewczyny. Co rodzi pewne konflikty, ponieważ uważają, że wiedzą wszystko najlepiej. Szybko jednak przekonują się, że Smerfetka ma dobre pomysły i jest bardzo mądrą osobą. Potrafi nawet obronić wioskę Smerfów przed niebezpieczeństwami. Nawet proponują jej objęcie stanowiska Papy Smerfa.

komiks Smerfy tom 28 - Mama Smerfetka

Jeżeli chodzi o warstwę graficzną to odpowiada za nią Pascal Garray. I w piękny sposób kontynuuje styl Peyo, a jako pracom niczego nie brakuje. Barwy są tu dobrane bardzo dobrze, a świat Smerfów tętni pełnią życia. Widać, że dobrze się w tym czuje, bo nie są to jego pierwsze przygody niebieskich skrzatów. Wcześniej można było podziwiać jego prace w albumach Smerfy na letnisku, Smerf reporter czy Smerf finansista. Wszystkie te albumy należą już do tych nowszych przygód Smerfów stworzony po śmierci Peyo. Jedyną rzeczą, która wyróżnia ten komiks i zdradza, że jest to współczesny album to kolory. Są one dużo bardziej złożone niż w przypadku tych starszych.

Komiks smerfy nie tylko dla dzieci

Komiksy z przygodami Smerfów to dobra propozycja dla dzieci, które poprzez opowieść obrazkową chcemy czegoś nauczyć. W tym przypadku mamy pokazany w piękny sposób temat akceptacji i tolerancji drugiej osoby. Na przykładzie Smerfetki młody czytelnik ma okazję zobaczyć, że dziewczyny są równe chłopakom. I mogą równie dobrze wykonywać ich pracę, a czasami nawet i lepiej. Nie są one stworzone tylko i wyłącznie do zajmowania się domem. Oczywiście to wszystko jest obudowane w ciekawą opowieść, która przynosi młodym czytelnikom dużo zabawy. Smerfy tom 28 – Mama Smerfetka to kolejny solidny album o przygodach Smerfów, który zapewni dużo rozrywki zarówno dużym jak i małym. Do tego wszystkiego nie jest to pusta opowieść, bo niesie za sobą przesłanie, o co bardzo dbają spadkobiercy Peyo. Jeżeli macie w domu młodego fana komiksów i chcecie przekazać mu uniwersalne wartości to warto podsunąć mu komiksy z przygodami Smerfów. I chociaż jestem fanem przygód tworzonych przez Peyo to z czystym sumieniem mogę polecić ten komiks, ponieważ kontynuatorzy cyklu postanowili nie zawieźć fanów i im się to udało.

Ocena: 8/10

Smerfy tom 28 - Mama Smerfetka okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Smerfy tom 28 – Mama Smerfetka
  • Scenariusz: Alain Jost, Thierry Culliford
  • Rysunki: Pascal Garray
  • Tłumaczenie: Marta Mosiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 14.07.2021 r.
  • Liczba stron: 48
  • Cena: 24,99 zł