fbpx
Recenzje KomiksówStar Wars Komiks

Star Wars: Luke Skywalker – Legendy

Kolejny komiks, a w zasadzie manga z uniwersum Gwiezdnych Wojen trafia na nasze półki. Od jakiegoś czasu wydawnictwo Egmont postanowiło powiększyć swoje portfolio o Mangi. Nie są to jednak tytuły znane fanom Anime, Egmont postanowił sięgnąć po znane uniwersa jak i sprawdzone licencje. Dzięki temu możemy przeczytać Mangi z uniwersum DC czy właśnie Gwiezdnych Wojen. Tym razem jest okazja zagłębić się w przygody głównego bohatera klasycznej trylogii za sprawą komiksu Star Wars: Luke Skywalker – Legendy. Jak wypada ta czarno-biała forma? Przekonacie się już za chwilę.

Kim jest Luke Skywalker? W różnych galaktykach wielu o nim słyszało, ale tylko nieliczni spotkali tego legendarnego Jedi. Niektórzy nazywają go bezlitosnym zbrodniarzem wojennym, inni mówią, że nie jest nawet człowiekiem, lecz droidem! Czy istnieje, czy jest jedynie legendą, wszyscy, którzy twierdzą, że poznali nieuchwytnego Luke’a Skywalkera, przeżyli niezapomnianą przygodę i mają o czym opowiadać. Album „Star Wars: Luke Skywalker – Legendy”” to spotkanie wybitnych japońskich twórców mangi z inspirującymi mitami o słynnym rycerzu Jedi, będącymi adaptacją powieści bestsellerowego pisarza Kena Liu.

Manga Star Wars: Luke Skywalker – Legendy?

W 2017 roku Ken Liu napisał zbiór opowiadań w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Ich głównym bohaterem jest Luke Skywalker, a każda z sześciu opowieści jest niejako legendą o nim. Ponieważ w galaktyce krążą różnego rodzaju opowieści o tym mistycznym rycerzu Jedi i bohaterze Rebelii. Niestety przyszło nam bardzo długo czekać na te publikacje, a dodatkowo dostajemy tylko cztery z sześciu wspomnianych opowieści. Jeżeli liczycie na klasyczną mangę, którą czytamy od prawej do lewej to tym razem się zawiedzenie. Zarówno tekst jak i kadry są ułożone standardowo tak, aby łatwiej czytało się to zachodniemu odbiorcy. I to jest zdecydowanie minus. Niestety w moim przypadku jeżeli sięgam po mangę to liczę, że jednak poczuję ten klimat wschodniego czytelnictwa. Tu nastąpiło delikatne rozczarowanie.

Niemniej mamy tu ponad 200 stron w klasycznym małym formacie. Same historie są krótkie i treściwe. Czuć w nich klimat tajemniczości i faktycznie Luke jest tu niejako legendarnym mistykiem. Jeżeli chodzi natomiast o warstwę graficzną to odciąga ona często uwagę od samej opowieści. Postacie są przerysowane, wręcz karykaturalne na dość ubogim tle. Niestety drugi plan nie posiada praktycznie żadnych detali i szczegółów. Mimo że mamy tu różnych rysowników to ich style zbytnio się od siebie nie różnią. Wpisują się one w klimat wschodniego nurtu.

Star Wars: Luke Skywalker – Legendy to mangowo-komiksowa adaptacja, która jest naprawdę interesująca. Traktuję to jako ciekawy pomysł na opowieść w uniwersum Gwiezdnych Wojen i coś innego w kolekcji fanów. Chociaż porównując Mangi z tego uniwersum to Mandalorianin dalej jest w mojej ocenie na pierwszym miejscu. Pomimo kilku mankamentów Star Wars: Luke Skywalker – Legendy to pozycja, po którą warto sięgnąć nawet z ciekawości.

Ocena: 6/10

Star Wars: Luke Skywalker – Legendy okładka
  • Tytuł: Star Wars: Luke Skywalker – Legendy
  • Scenariusz: Ken Liu
  • Rysunki: Akira Himekawa
  • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 22.11.2023
  • Liczba stron: 212
  • Cena: 32,99 zł

Dodaj komentarz