fbpx

Star Wars: Ścieżka Przeznaczenia

Magazyn Star Wars Komiks powoli się już kończy. Teraz przyszedł czas na nową formę komiksową związaną z Gwiezdnymi Wojnami. Muszę przyznać, że od kiedy Disney stworzył swój nowy kanon jakoś nie podeszły mi nowe komiksy. Teraz sięgam po komiks Star Wars: Ścieżka Przeznaczenia dając mu szansę. Zwłaszcza że rozgrywa się po Imperium Kontratakuje, czyli moim ulubionym epizodzie. Czy warto sięgnąć po ten komiks? Jak Charles Soule radzi sobie z uniwersum Gwiezdnych Wojen? Przekonacie się już za chwilę.

Nowa seria ze świata Gwiezdnych Wojen oryginalnie wydawana przez Marvela od 2020 roku. Rebeliancka flota jest rozproszona po tragicznej klęsce w bitwie o Hoth. Han Solo został zamrożony w karbonicie i zabrał go łowca nagród Boba Fett. Luke Skywalker jest zaś ranny i wstrząśnięty po poznaniu strasznej prawdy o swojej przeszłości. Darth Vader nie zabił ojca Luke’a, lecz sam jest jego ojcem! Teraz Luke, księżniczka Leia, Lando Calrissian, Chewbacca, C-3PO i R2-D2 muszą przedrzeć się do pozostałych sił Sojuszu Rebeliantów. Ale bojownicy o wolność nie wiedzą, że po jednej pułapce Imperium czeka na nich kolejna! Przed nimi spotkanie z dowódczynią niszczyciela „Wola Tarkina”, przebiegłą i mściwą komandor Zahrą! 

O czym jest komiks Star Wars: Ścieżka Przeznaczenia?

Scenarzysta Charles Soule dał się już poznać fanom Gwiezdnych Wojen za sprawą, chociażby takich komiksów jak Star Wars: Lando, Star Wars: Poe Dameron czy Star Wars: Darth Vader – Mroczny Lord Sithów. Mnie zdecydowanie bardziej kojarzy się z przygodami drużyny mutantów. Na swoim koncie ma takie tytuły jak Śmierć X, Inhumans kontra X-Men czy Astonishing X-Men. Teraz ma możliwość tworzenia historii pomiędzy moimi ulubionymi epizodami Gwiezdnych Wojen. I powiem Wam, że pomimo niechęci do nowego kanonu bardzo się wciągnąłem w ten komiks. Charles Soule wykorzystuje w pełni dostępnych bohaterów. Pokazuje nam, że Luke Skywalker ma duży problem nie tylko z Mocą, ale również pogodzeniem się z prawdą o swoim ojcu. Lando nie ma zamiaru dołączyć do Rebelii, bo chce zadbać tylko i wyłącznie o siebie. Nasi bohaterowie powracają do Miasta w Chmurach, gdzie każdy ma jakieś zadanie do wykonania.

Komiks Star Wars: Ścieżka Przeznaczenia

I tak Luke poszukuje swojego miecza świetlnego, Leia postanawia dowiedzieć się nieco więcej o karbonicie, a Lando ratuje przyjaciela. Dodatkowo przepędzając Imperium ze swojej dawnej siedziby. Charles Soule zaczyna wypełniać luki pomiędzy epizodami w bardzo interesujący sposób. Prezentuje bardzo dobre podejście do każdego z bohaterów, zwłaszcza jeżeli chodzi o Luke’a Skywalkera. Oglądając filmy po wydarzeniach z Imperium Kontratakuje spotykamy go już jako silnego Jedi, tu widzimy znowu zagubionego chłopaka. Wyrusza on też w drogę za swoją wizją. Niestety ten aspekt komiksu jest dużo słabszy niż wydarzenia w Mieście w Chmurach. Jest on po prostu bardzo sztampowy i niczym nie zaskakuje.

Nowa Nadzieja dla Star Wars Komiks?

Jeżeli chodzi o warstwę graficzną to Jesús Saiz podołał zadaniu. Dlaczego? Najtrudniejsze w komiksach z uniwersum Gwiezdnych Wojen jest odwzorowanie bohaterów filmowych. W wielu przypadkach mamy straszne karykatury Luke’a Skywalkera, Hana Solo czy księżniczki Lei. Jesús Saiz nieźle sobie radzi co jest zdecydowanie plusem. Przestrzenie, statki i cała reszta również prezentują się dobrze. Może nie są to jakieś wybitne prace, ale są na dobrym poziomie. Jego prace polscy czytelnicy mogli zobaczyć, chociażby w komiksie Tajne Imperium czy Avengers Impas.

Star Wars: Ścieżka Przeznaczenia

Star Wars: Ścieżka Przeznaczenia to komiks, który warto przeczytać. Nawet jeżeli nie należycie do grona zagorzałych fanów Gwiezdnych Wojen. Charles Soule ładnie rozpoczyna swój run, który ma bardzo duży potencjał. Historia nie jest skomplikowana, dzięki czemu nowy czytelnik łatwo wejdzie w ten świat. Po dłuższej przerwie, jaką zrobiłem sobie z komiksami z Gwiezdnych Wojen stwierdzam, że dobrze jest wrócić i dać im na nowo szansę. Zdecydowanie polecam i już wypatruje kolejnych tomów i serii, jakie zostały zapowiedziane na ten rok.

Ocena: 9/10

Star Wars: Ścieżka Przeznaczenia okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Star Wars: Ścieżka Przeznaczenia
  • Scenariusz: Charles Soule
  • Rysunki: Jesús Saiz
  • Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 14.04.2021 r.
  • Liczba stron: 152
  • Cena: 39,99 zł