fbpx

Staruszek Logan Tom 2: Berserk, czyli szał rosomaka

Wolverine to jeden z moich ulubionych bohaterów. Nie tylko dlatego że należy do X-Men, ale przeszedł on ogromną ewolucję. Od zdziczałego zwierzęcia, poprzez Ronina, nauczyciela w szkole dla mutantów aż do legendy. Obecnie Wolverine jest martwy a jego miejsce zastąpił Staruszek Logan z alternatywnego świata. Od teraz za sterami zasiada Jeff Lemire. Czy jego Staruszek Logan Tom 2 Berserk to komiks godny uwagi?

CZYTAJ TAKŻE | All-New Wolverine tom 1

Wolverine przeżył zagładę superbohaterów. Stracił brutalnie zamordowaną rodzinę i śmierć najlepszego przyjaciela. Teraz jakaś dziwna siła przeniosła go w przeszłość do świata, w którym te wydarzenia jeszcze nie nastąpiły. Los daje mu szansę na zapobiegnięcie największej katastrofie świata. Tylko Wolverine może nie dopuścić do tego strasznego scenariusza. Staruszek Logan zrobi wszystko i zabije każdego, kto stanie mu na drodze w jego misji. Tylko czy starzy przyjaciele jak Clint Barton aka. Hawkeye oraz Steve Rogers aka. Kapitan Ameryka staną po jego stronie?

Staruszek Logan Tom 2 – czy warto?

Jeff Lemire to autor, który z każdym komiksem wspina się w rankingu moich ulubionych scenarzystów. Stworzył on genialny świat Czarnego Młota dla wydawnictwa Dark Horse, ale też średnie opowieści w Extraordinary X-Men. Teraz dostaje w swoje ręce Logana, a właściwie Staruszka Logana, którego stworzył Mark Millar. Może wydawać się to ciężkie zadanie, jednak Jeff Lemire genialnie prowadzi narracje całej opowieści. Żongluje on wspomnieniami Staruszka Logana z jego postapokaliptycznego uniwersum w odniesieniu do teraźniejszości i borykaniem się głównego bohatera z nową sytuacją.

staruszek logan tom 2

Staruszek Logan Tom 2 Berserk to nakreślenie bohatera na nowo. Jeff Lemire prowadzi Staruszka Logana swoimi ścieżkami. Daje mu nowy cel, z którym musi się borykać, a przeszłość cały czas depcze mu po piętach. Logan szuka tych, którzy doprowadzili do powstania jego postapokaliptycznego świata. Tworzy swoją listę śmierci niczym Arya w Grze o Tron. Dodatkowo stara się odnaleźć swojego przyjaciela, który na Ziemiach Jałowych był jego ostatnim towarzyszem. Wizja Lemiere jest bardzo dobra. Logan jest niczym dzikie zwierze, które nękają wizje przeszłości. I to kolejny plus tej opowieści. Odkrywanie przeszłości i świata w którym musiał żyć. Zdecydowanie chcę tego więcej.

staruszek logan tom 2 berserk

Za stronę graficzną odpowiada włoski artysta Andrea Sorrentino. Przyznam, że jest to strzał w dziesiątkę. Jego prace są mroczne i pełne dynamiki. Sceny, wal są agresywne i brutalne. Tak powinno być w przypadku Wolverine’a. Kolejny plus to genialne kadrowanie, które można porównać z prześwietleniem. Gdy Logan zadaje lub otrzymuje cios, to miejsce jest osobnym kadrem w kadrze. Oczywiście tam kiedy jest to potrzebne. Sorrentino świetnie pracuje również z kolorami. Wykorzystuje wypłowiałe kolory z wybijającą się bielą i czerwienią. Naprawdę jest to kawał dobrej artystycznej roboty.

Czy Staruszek Logan to dobry komiks?

Staruszek Logan Tom 2 Berserk to komiks, który mogę śmiało polecić każdemu fanowi Wolverine’a. Bardzo mnie cieszy, że Bendis niejako przekazał tę serie pod skrzydła Lemire. Pierwszy tom mnie nie zachwycił, tu wciągnąłem się od samego początku. Logan jest brutalny, zdeterminowany i przede wszystkim dobrze narysowany. Oczywiście ta wizja może nie przypaść wszystkim do gustu, ale prace Andrea Sorrentino tak jak pisałem wcześniej są bardzo przemyślane. Staruszek Logan to bohater, który jeszcze zamiesza w całym uniwersum Marvela, dlatego zdecydowanie polecam śledzić jego losy, zwłaszcza osobą, które lubią tak jak i ja alternatywne uniwersa.

Ocena: 9/10

staruszek logan tom 2 recenzja

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Staruszek Logan Tom 2: Berserk
  • Scenariusz: Jeff Lemire
  • Rysunki: Andrea Sorrentino
  • Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 27.03.2019 r.
  • Liczba stron: 96
  • Cena: 39,99 zł