fbpx

Superbohaterowie Marvela – Colossus

Kolekcje prasowe komiksów stały się w naszym kraju bardzo popularne. Dlatego nie ma się co dziwić, że komiks Superbohaterowie Marvela – Colossus to już 117 tom. Jak na każdy album z kolekcji Superbohaterowie Marvela skupia się on na jednym bohaterze, przedstawiając kilka wybranych historii z jego kariery. Przeważnie jest to jego origin lub pierwsze pojawienie się, oraz jakaś ważna historia. W kolekcji nie mogło zabraknąć również mutantów z zespołu X-Men i przyznam się Wam, że to są właśnie te tomy, które trafiły w moje ręce. Dlatego też nie mogłem odpuścić kiedy zobaczyłem, że tom z Piotrem Rasputinem jest już dostępny. Co w nim znajdziemy? Przekonacie się już za chwilę.

Jeden z niecodziennych wrogów Petera Parkera aka Spider-Mana bierze na cel drużynę X-Men. Rozpoczyna się mordercza gra, w której stawką jest życie naszych bohaterów. Odosobnienie herosi muszą stawić czoła swoim słabościom, ponieważ Arcade przygotował dla każdego z nich specjalną rozgrywkę. Główny bohater tego tomu – Colossus musi stawić czoła swoim wątpliwościom i zdecydować, po której stronie ma serce. Dodatkowo za sprawą Christophera Yosta poznamy genezę rosyjskiego tytana.

Superbohaterowie Marvela – Colossus – czy warto ?

Każdy, kto otarł się o komiksy o mutantach na pewno spotkał się z Colossusem. Ten bohater o gołębim sercu i stalowej skórze przewijał się w komiksach z serii o X-Men przez wiele lat. Debiutował w komiksie Giant-Size X-Men #1 z 1975 roku razem z innymi międzynarodowymi bohaterami. I przyznam się szczerze, że spodziewałem się w dostać tę historię w komiksie Superbohaterowie Marvela – Colossus. Niestety decyzja wydawnicza była nieco inna, co nie znaczy, że zła. Colossus był zawsze bohaterem drugoplanowym, ważnym, ale nigdy nie został frontmanem. W tym tomie kolekcji dostajemy trzy powieści z metalowym mutantem. W pierwszej z nich zatytułowanej: Niebezpieczna Gra, drużyna X-Men wpada w sidła złoczyńcy zwanego Arcade. Jej autorem jest legendarny Chris Clarmont, który stawia przed stalowym mutantem nie lada wyzwanie.

Superbohaterowie Marvela - Colossus

Wiemy, że Piotr bardzo kocha swoją rodzinę w Rosji, przez co ma cały czas dylemat czy podjął dobrą decyzję wstępując do X-Men. Skrzętnie wykorzystuje to Arcade, który poprzez pranie mózgu zamienia tytułowego bohatera w Proletariusza. Herosa wiernego mateczce Rosji, którego nie powstrzyma nikt przed wymierzenie kary wrogom ZSRR. Chris Clarmont w bardzo ładny sposób stawia Colossusa przeciwko jego przyjaciołom z drużyny. Trzeba pamiętać, że komiks ma już swoje lata i niestety zakończenie tej opowieści jest lekko nijakie. Sama opowieść to jedna wielka potyczka przerywana masą dialogów. Taki był styl pisania komiksów w tamtych latach. Niemniej ta opowieść pokazuje w pewien sposób rozterki wewnętrzne Piotra Rasputina, które będą mu towarzyszyć wielokrotnie poprzez jego karierę superbohatera.

Drugi komiks zawarty w tym tomie zatytułowany jest Bardzo Niebezpieczna Gra, a jej autorem jest Ben Raab. Tu dostajemy lekką kopię poprzedniej histori, ale już z lat 90. Colossus opuścił X-Men i dołączył do brytyjskiej ekipy superbohaterów zwanych Excalibur. Po raz kolejny dostajemy tu masę akcji i rosyjską wersje Colossusa, a Arcade robi znów to samo.

Trzy komiksy o Colossusie.

Ostatnia opowieść, jaką znajdziemy w tym tomie to Colossus: Geneza. Czyli nic innego jak początki naszego rosyjskiego bohatera w nowej stylizacji. Dobry klimat syberyjskiej wioski oraz dobre rysunki sprawiają, że ta część albumu jest najbardziej interesująca. Szkoda tylko, że dostajemy tylko urywek całej opowieści. Można było pominąć drugie spotkanie z Arcade’m na rzecz tej historii. Komiks Superbohaterowie Marvela – Colossus to dobry tom, nie rewelacyjny, ale dobry. Schemat jest prosty, bo dostajemy klasyczną opowieść oraz genezę bohatera. Oczywiście, jako że jest to kolekcja prasowa nie brakuje tu dodatków w postaci przedstawienia krótkiej historii naszego bohatera jak również kilku jego alternatywnych wersji. Jest to jedne z plusów każdej kolekcji, że poza komiksem dostajemy interesujące dodatki. Jako fan X-Men nie mogłem przejść obojętnie obok tego tomu, dlatego jeżeli tak jak ja lubicie przygody mutantów musicie mieć ten komiks w swojej kolekcji.

Ocena: 8/10

Superbohaterowie Marvela - Colossus okładka
  • Tytuł: Superbohaterowie Marvela – Colossus
  • Scenariusz: Chris Claremont, Ben Raab, Chris Yost
  • Rysunki: John Byrne, Bryan Hitch, Trevor Hairsine
  • Tłumaczenie: Jakub Jankowski
  • Wydawnictwo: Hachette
  • Data wydania: 16.06.2021
  • Liczba stron:
  • Cena: 39,99 zł