fbpx
DC Comics

Superman Action Comics Tom 1: Niewidzialna Mafia

Przyszedł czas na najnowsze przygody Człowieka ze Stali. Superman Action Comics Tom 1: Niewidzialna Mafia, to nie tylko nowa seria po DC Odrodzenie, ale przede wszystkim nowy autor. Za sterami zasiada wielokrotnie nagrodzony Brian Michael Bendis, człowiek, którego zna każdy fan komiksów. Tylko czy poradzi sobie z ikonicznym bohaterem wydawnictwa DC Comics?

Superman jest określany największym superbohaterem na świecie. Na co dzień jednak stara się żyć jako zwykły reporter Clark Kent w Daily Planet. Obecnie po raz kolejny na ulicach Metropolis pojawia się nowe zagrożenie. Za wypadki obwiniany jest Superman, ale on sam nie jest w stanie wytropić nowego zagrożenia. Przestępczy półświatek opanowała nowa istota zwana Red Cloud. Superman będzie musiał stawić czoła tej istocie, a nie jest on w zbyt dobrej kondycji. Jego żona Lois Lane wraz z synem Jonathanem są nieobecni, przez co Człowiek ze Stali jest rozproszony i staje się łatwym celem.

Powrót Supermana?

No dobra muszę się przyznać, że ostatnio Brian Michael Bendis nie należy do moich ulubionych twórców. W przypadku tego komiksu nieźle się zawiodłem. Liczyłem, że tak uznany autor ma pomysł na tego bohatera, a już po kilku stronach wycofuje się z pewnych sytuacji. Mowa tu o statusie rodziny Supermana, której nie ma. John razem z Lois wyruszyli w podróż i są gdzieś w kosmosie. Jak się okazuje po kilku stronach komiksu, Lois jest na Ziemi i to od dłuższego czasu. No jakoś tego nie kupuje, czyżby szefostwo DC Comics nie pozwoliło na taki rozwój wypadków, czy raczej to Bendis wycofał się ze swojego pomysłu. W przypadku Supermana zmiana, jaka nastąpiła podczas DC Odrodzenie była bardzo duża. Przede wszystkim stał się ojcem i głową rodziny. Tu po raz kolejny jest sam i walczy z nowymi przeciwnikami. Zupełnie jak za starych czasów.

Superman recenzja

Tajemnicza grupa przestępczą, z którą przyjdzie walczyć Supermanowi jest chyba największym plusem komiksu. Co prawda pierwsze skrzypce gra tu Red Cloud, jednak starcie z tym antagonistom, pomimo że kilkukrotne kończy się bardzo nijako. Bardziej tajemnicza jest reszta grupy. Komiks ma oczywiście swoje plusy i minusy. Pojawiają się nowi bohaterowie, którzy mają całkiem niezły potencjał na rozwój. Zwłaszcza wicekomendantka straży pożarnej czy nowe twarze w Daily Planet. Jest tu też kilka ciekawych zwrotów akcji, ale można odnieść wrażenie, że Bendis nie do końca czuje tę postać. Superman to flagowy bohater DC, można się spierać, że może jednak to miano powinien nosić Batman. Jednak dla Amerykanów to on w uniwersum DC uosabia wszystkie ideały USA. Sam komiks nie jest na miarę Ultimates, ale coś ma coś w sobie. Miejmy nadzieję, że jeszcze się rozwinie.

Superman Action Comics recenzja

W przypadku warstwy graficznej mamy tu do czynienia z trzeba bardzo utalentowanymi artystami. Są to Ryan Sook, Patrick Gleason oraz Yanick Paquette. Szczerze przyznam, że ciężko mi wybrać tego, który z nich najlepiej odnalazł się w tym tomie. Najważniejsze jest to, że rysunki tego tomu to istna uczta dla oka i zdecydowanie dzięki niej ocena jest dużo wyższa. W polskim wydaniu na plus jest również umieszczanie okładek pomiędzy poszczególnymi zeszytami, a nie jak to miało miejsce w serii DC Odrodzenie na końcu albumu.

Superman Action Comics Tom 1 – czy warto ?

Niestety, ale Superman Action Comics Tom 1: Niewidzialna mafia mnie zawiódł. Po Bendisie spodziewałem się czegoś bardziej przełomowego. Wiem, że jest to dopiero początek całej przygody, ale cofa on Supermana do statusu sprzed DC Odrodzenie, które naprawdę rozwinęło tego bohatera. Chociażby taki komiks jak Efekt Oza, poszerza historię rodzinną Człowieka ze Stali. Dla nowego czytelnika komiks jest bardzo przystępny, można spokojnie startować od niego jeżeli nie czytało się wcześniej komiksów z Supermanam. Na pewno sięgnę po kolejny tom, aby zobaczyć, jaką drogę obierze Bendis i jego Superman.

Ocena: 7/10

Superman Niewidzialna Mafia

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Superman Action Comics Tom 1: Niewidzialna Mafia
  • Scenariusz: Brian Michael Bendis
  • Rysunki: Ryan Sook, Patrick Gleason, Yanick Paquette
  • Tłumaczenie: Jakub Syty
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 23.10.2019 r.
  • Liczba stron: 156
  • Cena: 49,99 zł