fbpx
Komiksy dla dzieciRecenzje Komiksów

Yakari tom 18: Śnieżny ptak

Mam nadzieję, że nie zapomnieliście o sympatycznym Indianinie imieniem Yakari. Niedawno do sprzedaży trafił kolejny tom jego przygód. I muszę przyznać, że bardzo czekałem na to, co przyniosą jego kolejne przygody. Tym bardziej że tytuł jest dość intrygujący: Yakari tom 18: Śnieżny ptak. Śnieg i preria to zdecydowanie dwie skrajne strefy klimatyczne. Ale cóż czas zobaczyć co autorzy wymyślili tym razem i czy komiks nadal trzyma poziom. Zwłaszcza że jest to pozycja na młodszego czytelnika, który jak wiele osób uważa jest dużo bardziej wymagającym czytelnikiem.

Yakariego i jego przyjaciółkę Tęczę porywa nagła wichura! Przenosi bohaterów na daleką północ Ameryki, gdzie jest zimno, a w lecie nie zapada noc. Spotykają tam wiele nieznanych sobie zwierząt i poznają, jak się żyje w strefie tundry. Ale dlaczego niezwykły wiatr porwał właśnie ich dwoje? Czy komuś zależało, aby młodzi Siuksowie wylądowali w tak odległym miejscu? W świecie indiańskich czarów nic nie dzieje się bez przyczyny! 

Śnieżny ptak to mistyczna opowieść

Komiksy o przygodach Yakariego starają się stąpać po twardym gruncie niczym po twardej prerii. Czasami autorzy odnoszą się do wierzeń rdzennych mieszkańców Ameryki. W przypadki komiksu Yakari tom 18: Śnieżny ptak jest nieco inaczej. Cała historia opiera się na magicznym zdarzeniu i nadprzyrodzonych mocach. Nie jest to dziwne, ponieważ pojawia się w niej Nanobozo znany z komiksu Yakari tom 4: Yakari i Nanobozo. Yakari i Tęcza zostają porwani w tipi przez magiczny huragan. Kiedy wreszcie lądują spotykają wspomnianego wcześniej Nanobozo. Jak się okazuje trafiają do tundry, gdzie mają sposobność poznać gatunki zwierząt, jakich nie uświadczą w rodzinnych stronach. Oczywistością jest, że na prerii nie zobaczymy pięknej białej sowy.

Yakari tom 18: Śnieżny ptak

Autorzy cyklu o przygodach Yakariego po raz kolejny edukują. Tym razem chcą przedstawić nam nieznane dotąd dla czytelnika obszary Ameryki. Tak jak w poprzednich tomach nie brakuje tutaj emocji, zagrożenia i mądrych rozwiązań. Przygoda na mroźnej północy jest zdecydowanie dużo bardziej edukacyjna niż lekkie przygody w innych tomach cyklu. Yakari ma dobre serce więc i w tym regionie będzie chciał wszystkim pomóc. Osiemnasty tom cyklu to kolejna udany odsłona. Autorzy w każdym albumie przedstawiają nam zamkniętą opowieść z morałem, który przekazany jest w łatwy sposób. Komiksy z Yakarim i jego przyjaciółmi należą do tych, które z czystym sumieniem polecam młodszym czytelnikom i sam również mam frajdę ze wspólnego czytania z moim synem. Razem nie możemy się już doczekać kolejnego albumu.

Ocena: 8/10

Yakari tom 18: Śnieżny ptak okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

  • Tytuł: Yakari tom 18: Śnieżny ptak
  • Scenariusz: Job
  • Rysunki: Derib
  • Tłumaczenie: Marta Mosiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 06.03.2024
  • Liczba stron: 48
  • Cena: 34,99 zł

Dodaj komentarz