fbpx

Thor tom 1: Thor odrodzony

Jeżeli słyszę o komiksie Thor to przed oczami mam jedno nazwisko – Jason Aaron. Od kilku lat to on dzierży młot i przekazuje go poszczególnym bohaterem w swoich historiach. Na początku był to Odinson, później przyszedł czas na Jean Foster i żeńską wersje Thor. Teraz scenarzysta powraca do postaci Odinsona z nowymi siłami. Thor tom 1: Thor odrodzony to komiks wydany w ramach cyklu Marvel Fresh, przez co jego założeniem jest powrót do korzeni i łatwość wejścia w tytuł dla nowego czytelnika. I chociaż wielu będzie cierpieć, że Jane nie posiada już magicznego młota to Jason Aaron ma kilka asów w rękawie i przedstawia nam dobrą historię rozrywkową.

Po bitwie z Mangogiem, krwiożerczym sędzią bogów, Thor znów został Gromowładnym i od razu spadła na niego lawina kłopotów. Asgardia legła w gruzach, magiczny młot Mjolnir spłonął w Słońcu, a czarnoksiężnik Malekith Przeklęty wraz z bezwzględną Królową Żaru podbijają kolejne światy. Tym razem ich płonące hordy biorą na cel mroźną krainę umarłych. Jeśli Thor nie zdoła ich powstrzymać, rozegra się prawdziwa bitwa lodu i ognia! No, chyba że uda się zaprowadzić pokój dzięki pewnemu niespodziewanemu małżeństwu.

O czym jest komiks Thor tom 1: Thor odrodzony?

Odinson był niegodnym, później zastąpiła go kobieta, a teraz stał się znów Gromowładnym. Wszystko to za sprawą scenarzysty Jasona Aarona. Teraz Aaron w ramach Marvel Frash daje niejako nowy początek dla przygód Odinsona. Tym samym z możliwością ściągnięcia nowych czytelników. Nie zapominajmy jednak, że obecnie dużo się dzieje w dziewięciu światach. Thor szuka porozrzucanych artefaktów ze zbrojowni Odyna, przez co wpada na takich oprychów jak Juggernaut. A bez swojego magicznego młota walka nie jest taka prosta. Wielkimi krokami zbliżamy się również do dużego eventu, więc akcja komiksu zahacza dość mocno o to co było i zapowiada też niejako co nas czeka w najbliższym czasie. Co nie stoi na przeszkodzie, aby po ten komiks sięgnąć jako pierwszy w swojej przygodzie z Gromowładnym. Niemniej radziłbym przeczytać wcześniejszą serię zaczynającą się od komiksu Thor tom 1: Gromowładna, aby mieć szerszy obraz tego co się dzieje w dziewięciu światach.

komiks Thor tom 1: Thor odrodzony

Jason Aaron zabiera nas w szaloną podróż do krainy umarłych Hel gdzie obecnie trwa wojna z Królową Żaru. To bardzo ciekawe zestawienie walki lodu z ogniem z nietypowym ślubem w tle. Jak na komiks z gatunku superhero przystało jest tu dużo akcji, rozwałki i widowiskowych starć. Tempo jest bardzo szybkie, przez co czytelnik nie może narzekać na nudę. Aaron jak zwykle nie zagłębia się w psychologię postaci, drugie dno czy egzystencjonalnych przeżyć. Nie oznacza to jednak, że komiks jest tempom nawalanką pomiędzy nordyckimi bogami i demonami. Jason Aron konsekwentnie prowadzi fabułę odsłaniając kolejne elementy układanki, a na dodatek przeskakując nieco w czasie. Dzięki czemu możemy zobaczyć Logana połączonego z mocą Phoenix. Historia jest tak zbalansowana, że znajdziemy tu zarówno epickie jak i heroiczne momenty jak również sporą dawkę humoru. Zwłaszcza że pojawia się tu niejeden Odinson.

Marvel Fresh — świeży star Thora?

Nowy start to też nowy rysownik. Tym razem za warstwę graficzną odpowiada Mike Del Mundo, którego osobiście bardzo cenie za niekonwencjonalny styl. Nie wdaje się on w szczegóły, a jego rozmyte prace świetnie wpasowują się do przygód Thora. Drugim rysownikiem w tym tomie jest Christian Ward, który ma zbliżony styl do Del Mundo. Przez co cały tom jest bardzo spójny.

Thor tom 1: Thor odrodzony

Thor tom 1: Thor odrodzony to bardzo dobra udany komiks. Nieco bardziej dla fanów przygód Gromowładnego i można go śmiało traktować jako kontynuację. Niemniej spełnia on również założenie Marvel Fresh, dzięki czemu tak naprawdę można zacząć swoją przygodę Gromowładnym. Jason Aaron świetnie czuje się w tych nordyckich klimatach i to się chwali. Dzięki temu mamy spójną wizję poszczególnych serii oraz przesłanki co czeka nas w najbliższym czasie. Zdecydowanie polecam sięgnąć po ten komiks.

Ocena: 8/10

Thor tom 1: Thor odrodzony okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Thor tom 1: Thor odrodzony
  • Scenariusz: Jason Aaron
  • Rysunki: Mike Del Mundo, Christian Ward
  • Tłumaczenie: Marceli Szpak
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 29.09.2021
  • Liczba stron: 152
  • Cena: 39,99 zł