fbpx

Uncanny X-Men tom 1: Upadek X-Men

Od jakiegoś czasu na naszym rynku komiksowym dostajemy pojedyncze zbiorcze tomy przygód X-Menów. Uncanny X-Men tom 1: Upadek X-Men to początek nowej regularnej serii o mutantach w ramach cyklu wydawniczego Marvel FRESH. A seria jest bardzo udana, ponieważ czerpie z komiksów z lat 90, dzięki czemu starzy wyjadacze będą zadowoleni. Oczywiście nie jest to kopiowanie motywów, a zaczerpnięcie ze starych komiksów i przekucie ich na współczesność. Dzięki temu nie brakuje w nim akcji, ulubionych bohaterów oraz intrygi. Fani komiksów o mutantach będą zadowoleni. A co z innymi czytelnikami marvelowych komiksów? Czy im też spodoba się ta opowieść? Przekonacie się już za chwilę.

Pierwszy tom przygód Uncanny X-Men z serii wydawniczej Marvel Fresh!  Wszystko zaczyna się od tajemniczego i dramatycznego zaginięcia. A śledztwo prowadzi X-Men w jeszcze większe tarapaty! Kim lub czym są Czterej Jeźdźcy Ocalenia? Jaki związek z nimi ma Nate Grey, przepotężny mutant o pseudonimie X-Man? Czy znów należy się obawiać jego rodzimego wymiaru – Ery Apocalypse’a? A może nadchodzi Era X-Mana i kres drużyny X-Men? Ta historia zmieni wszystko, a mutantów może zostawić w rozsypce!

O czym jest komiks Uncanny X-Men tom 1: Upadek X-Men?

Wydawnictwo Marvel ma to do siebie, że lubi korzystać ze sprawdzony pomysłów. I jak to w komiksach bywa to, że ktoś zginął wcale nie znaczy ze nie powróci do świata żywych. I tak Phoenix kilkakrotnie zmartwychwstała, Spider-Man wielokrotnie walczył ze swoimi klonami, a o kamieniach nieskończoności było już kilka sag. W przypadku komiksu Uncanny X-Men tom 1: Upadek X-Men dużą inspiracją są przygody drużyny mutantów z lat 90. Wtedy to też przeżywali oni swoje chyba najbardziej pokręcone historie z podróżami w czasie, alternatywnymi światami i masą nowych bohaterów i złoczyńców. Wprawni fani X-Men szybko wyłapią inspiracje scenarzystów. Najbardziej rzucającą się w oczy inspiracją jest komiks Era Apocalypse’a oraz Pieść egzekutora. Oczywiście nie są to jedyne komiksy, z których czerpali autorzy. Jest tego całkiem dużo, ale zrobione w dobrym stylu i ze smakiem. Nie jest to odgrzewanie starej historii z nowymi bohaterami.

komiks Uncanny X-Men tom 1: Upadek X-Men

Komiks Uncanny X-Men tom 1: Upadek X-Men to bardzo dobra pozycja nie tylko dla fanów komiksów. Obawiałem się nieco braku spójności, ponieważ jest on pisany przez trójkę scenarzystów. Na szczęście się wszystko składa. Jest to dynamiczna opowieść z intrygą. Dostajemy tu bardzo dużą grupę X-Men, którzy mierzą się z niemal boskim zagrożeniem. Ponieważ Nate w tym wydaniu jest nie tylko mutantem poziomu omega, ale praktycznie bogiem. Do tego wszystkiego ma swoich jeźdźców, dokładnie tak jak Apocalypse. W jego przypadku są po jasnej stronie mocy. Nie brakuje tu widowiskowych scen walki i dobrego tempa. Zdecydowanie nie ma czasu na nudę.

Nowy rozdział o mutantach

Jeżeli chodzi o warstwę graficzną to tak jak w przypadku scenariusza mamy kilka osób za nią odpowiedzialnych. Są nimi Mahmud Asrar, R.B. Silva, Yildiray Cinar, Adriano Di Benedetto, Pere Pérez. I tak jedne zeszyty są lepsze, inne nieco gorsze, lecz w całości ładnie się to spina i cieszy oko. Zawsze obawiam się prowadzenia historii przez różnych rysowników o odmiennym stylu. W tym przypadku tego nie ma. Na plus jest również to, że autorzy sięgają po naprawdę mieszany zespół X-Men. Znajdziemy tu bohaterów z lat 90. i młodzików szkolonych przez Wolverine’a. Dlatego ten komiks wciągnie tych starszych i nieco młodszych fanów komiksów o mutantach. Wydawnictwo Egmont ostatnimi czasy dało nam kilka dużych tomów o mutantach. Teraz dostajemy początek nowej regularnej serii co mnie niezmiernie cieszy. Pierwszy tom wypada bardzo dobrze i już nie mogę doczekać się kolejnego. Zwłaszcza że jego zakończenie to niezły cliffhanger.

Ocena: 9/10

Uncanny X-Men tom 1: Upadek X-Men okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Uncanny X-Men tom 1: Upadek X-Men
  • Scenariusz: Kelly Thompson, Matthew Rosenberg, Ed Brisson
  • Rysunki: Mahmud Asrar, R.B. Silva, Yildiray Cinar, Adriano Di Benedetto, Pere Pérez
  • Tłumaczenie: Marek Starosta
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 08.12.2021 r.
  • Liczba stron: 272
  • Cena: 69,99 zł