Wielki Gatsby – Powieść graficzna
Od jakiegoś czasu na naszym rynku komiksowym można spotkać klasykę literatury w formie opowieści graficznej. Wszystko za sprawą wydawnictwa Jaguar, które co jakiś czas podrzuca nam takie perełki. Tym razem w moje ręce wpadł komiks Wielki Gatsby – Powieść graficzna, a wcześniej miałem już do czynienia z adaptacjami Folwarku Zwierzęcego czy powieści Zabić drozda. Gatsby’ego pokochały miliony, a ostatnimi czasy jest ich coraz więcej. Wszystko za sprawą filmu Wielki Gatsby z Leonadro DiCaprio. Przynajmniej wielu osobom ten tytuł kojarzy się właśnie z tym filmem. Przyznam się szczerze, że nie miałem okazji jeszcze go zobaczyć dlatego do komiksu podszedłem z czystą kartą. Jak wypada Gatsby w formie opowieści graficznej? Przekonacie się już za chwilę.
Wydany po raz pierwszy w 1925 roku „Wielki Gatsby” stanowi szczytowe osiągnięcie kariery Fitzgeralda i jest prawdziwym klasykiem literatury XX wieku. Doceniany przez kolejne pokolenia czytelników, teraz odradza się w nowej, eleganckiej formie. Dekadencki styl Ameryki lat dwudziestych, zamknięty w ramach powieści graficznej, uwodzi i wibruje, w pełni ukazując koloryt i blask tych wyjątkowych czasów. Jay Gatsby, Nick Carraway, Daisy Buchanan i resztę niezapomnianych bohaterów umiejętnie uchwycono w żywych i sugestywnych obrazach autorstwa artystki Ayi Morton, a ikoniczny tekst został twórczo i pomysłowo zaadaptowany przez Freda Fordhama, który ma już na swoim koncie udaną komiksową adaptację powieści „Zabić drozda”. Dodatkowo Blake Hazard, prawnuczka F. Scotta Fitzgeralda, opatrzyła powieść osobistym wstępem.
O czym jest Wielki Gatsby – Powieść graficzna?
Za adaptacje kultowej powieści odpowiedzialny jest Fred Fordham i muszę przyznać, że zrobił to naprawdę dobrze. Cała historia opowiedziana jest z perspektywy Nicka Carraway’a. Na początku jest on bardzo biernym bohaterem, który obserwuje co dzieje się wokół niego. Bogactwo, wytworne kolacje, przyjęcia i wszędobylski przepych jakoś mu nie odpowiadają. Wszystko zmienia się kiedy poznaje tajemniczego Gatsby’ego. Nikt tak naprawdę nie wie kim jest i co robi, jednak trzeba być blisko niego. Jego życie nie jest jednak tak piękne, na jakie się wydaje. Pomimo statusu społecznego i pieniędzy nie jest on szczęśliwy. I to on jest najbardziej barwnym bohaterem komiksu jak i powieści. Fred Fordham starał się to nieco zbalansować i wyszło to całkiem nieźle. Wiadomo, że nie ma możliwości przeniesienia całej powieści na łamy komiksu. Jednak Fordham podszedł do tego komiks tak, aby nawet osoba nieznająca książki nie czuła się zagubiona i dostała dobrą opowieść graficzną, a nie streszczenie powieści w obrazkach.
Za warstwę graficzną odpowiada ilustratorka Aya Morton. Wykonała naprawdę kawał dobrej roboty. Płaskie, pozbawione cieniowania ilustracje przywodzą na myśl lata 20 i 30. Do tego delikatne jasne kolory idealnie współgrają z treścią Fitzgeralda. Każdy z kadrów ukazuje sztuczność amerykańskiej socjety z tamtego okresu. Jest ona pusta i płytka co Aya Morton podkreśla poprzez prawie całkowity brak perspektywy. Zgaszone akwarele przypominają mi nieco estetykę art deco. Przez co w niektórych momentach niektórzy z bohaterów się zlewają i trzeba się chwilę zastanowić, który to Nick, a który Gatsby. Cała historia obala nam mit o amerykańskim śnie. W ilustracjach też to jest widoczne. Wszystko za sprawą wspomnianych wcześniej akwareli.
Czy warto sięgnąć po komiks?
Nie ma co ukrywać, ale Wielki Gatsby – opowieść graficzna to było wyzwanie. Przeniesienie książki na komiks nie jest prostym zadaniem. Wielu autorów niestety nie podołał z tym zadaniem. Jednak Fred Fordham zrobił to dobrze, mając już na swoim koncie Zabić drozda w formie komiksu. Decyzje wydawnictwa Jaguar w kwestiach komiksów dla starszych i młodszych czytelników zasługują na uwagę. Wybrane adaptacje literatury są nie tylko kultowe, ale również interesujące pod względem graficznym. Wielki Gatsby jest tego doskonałym przykładem. Największym plusem jest możliwość sięgnięcia po ten komik bez znajomości powieści. Wszystkie adaptacje komiksowe literatury można podzielić na dwie kategorie. Pierwsze przekazują doskonały tekst, drugi to symbioza wybitnego tekstu i udanych ilustracji. Dlatego też zdecydowanie polecam sięgnąć po ten niecodzienny album komiksowy. A w zasadzie po powieść graficzną, którą pomimo ciężkiego tematu czyta się dość lekko.
Ocena: 8/10
Dziękuję wydawnictwu Jaguar za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
- Tytuł: Wielki Gatsby – Powieść graficzna
- Scenariusz: Fred Fordham
- Rysunki: Aya Morton
- Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
- Wydawnictwo: Jaguar
- Data wydania: 13.10.2021 r.
- Liczba stron: 208
- Cena: 59,90 zł
Pingback: Wyspa Skarbów - Komiks - Recenzja | Czytaj Komiksy