fbpx

Batman Detective Comics tom 2 – Rycerz z Arkham

Kolejny tom przygód najlepszego detektywa na świecie trafił w moje ręce. Batman Detective Comics tom 2 – Rycerz z Arkham to wprowadzenie nowego antagonisty do Gotham. Peter J. Tomasi autor, który miał doczynienia z nietoperzem i jego rodziną zasiadła za sterami kolejnego tytułu. Czy po sukcesie serii Batman i Robin Tomasi poradzi sobie z samotnymi przygodami Batmana? Kim jest tytułowy Rycerz z Arkham? Czy warto sięgnąc po ten komiks? Przekonacie się już za chwilę.

W drugim tomie serii „Batman Detective Comics” uznany scenarzysta Peter J. Tomasi („Adventures Of The Super Sons”) oraz znakomity rysownik Brad Walker („Aquaman”) przedstawiają Rycerza z Arkham. Wysyłając nietoperza na wojnę! Mieszkańcy Gotham wierzą, że Mroczny Rycerz chroni ich przed niebezpieczeństwami czyhającymi na ulicach miasta. Ale czy ten agresywny samozwańczy pogromca zła naprawdę jest lepszy od potworów, z którymi walczy? Rycerz z Arkham wyrusza na krucjatę, aby pokonać Batmana i uwolnić Gotham od jego tyranii. Wraz z Rycerzem z Arkham do boju staje cała rzesza zabójczych sojuszników z Azylu Arkham. Tajemniczy Rycerz liczy na to, że zdoła przeciągnąć na swoją stronę jeszcze jedną osobę. Czy uda mu się nakłonić Robina do przyłączenia się do jego sprawy? 

O czym jest Batman Detective Comics tom 2?

Rycerz z Arkham, pierwsze co przychodzi na myśl słysząc ten tytuł to trzecia część gry o przygodach Batmana. Tak myśli miało pewnie dużo osób w tym również i ja. Czy zatem będzie to odgrzewany kotlet, czy zupełnie nowa postać? Na szczęście gra nie ma nic wspólnego z tytułem 2 tomu Detective Comics autorstwa Peatera J. Tomsiego. Wprowadza on zupełnie nowego bohatera, który wizualnie przypomina troszeczkę swojego imiennika z gry. Generalnie Batman jest ścigany przez fanatyków lubujących się w świetle, którzy twierdzą, że to właśnie Mroczny Rycerz sprowadza zło na Gotham. Założenie fabularne jest całkiem interesujące, jednak z każdą kolejną kartą komiksu jest coraz gorzej. Nie będę zdradzać kto kryje się pod maską Rycerza z Arkham, ale w komiksie Batman Detective Comics tom 2 dostajemy praktycznie pełną genezę tej postaci.

Batman Detective Comics tom 2

Z jednej strony jest ona bardzo ciekawa, bo maczają w niej pralce największe łotry z Azylu Arkham, jednak w całości się to nie składa. Przede wszystkim wiek tej postaci jak również umiejscowienie wydarzeń w stosunku do działalności Batmana. Komiks nie jest zły, on jest po prostu mocnym średniakiem. Na plus jest relacja Batmana z Robinem, co nie jest w tym wypadku zaskoczeniem. Peter J. Tomasi genialnie poprowadził serię komiksową Batman i Robin. To w niej właśnie Mroczny Rycerz musiał odnaleźć się w roli ojca i mentora dla Damiana. Akcja rozwija się dynamicznie ale nie wzbudza większych emocji. Niestety po Detective Comics spodziewałem się czegoś więcej. Jak sam tytuł sugeruje wolałbym więcej zagadek i poszlak, które prowadzą do konfrontacji z Rycerzem z Arkham. Na szczęście motyw detektywa jest dużo lepszy w drugiej opowieści, jaka znajduje się w tym tomie.

Kim jest Rycerz z Arkham?

Jeżeli chodzi o warstwę graficzną to Brad Walker troszeczkę ratuje ten komiks. Jego prace są dynamiczne oraz pełne akcji. Wcześniej pracował już przy takich tytułach jak Aquaman czy Strażnicy Galaktyki gdzie miał dał się poznać jako świetny rysownik. Mamy tu dobrze dobrane barwy, które eksponują dodatkowo kontrast światła i mroku, a jest to jeden z motywów scenariusza. Nowy złoczyńca po prostu jest i tyle. Nie robi większego wrażenia, chociaż pomysł jakiś tam był. Jak dla mnie Peter J. Tomasi dużo lepiej odnajduje się w relacjach Batmana z Robinem czy Supermana z jego synem. Te komiksy mu naprawdę wyszły. Mnie osobiście będzie się kojarzyć z serią komiksową Green Lantern Corps, której niestety nie było na naszym rynku. Ponieważ komiks jest dopiero drugim tomem ciężko jest oceniać całą serię. Na razie jednak nie porywa ona jak inne tytuły z Batmanem, czas zatem poczekać na tom 3.

Ocena: 5/10

Batman Detective Comics tom 2 okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Egmont Logo
  • Tytuł: Batman Detective Comics tom 2 – Rycerz z Arkham
  • Scenariusz:  Peter J. Tomasi
  • Rysunki: Brad Walker, Dough Mahnke
  • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 14.10.2020 r.
  • Liczba stron: 176
  • Cena: 49,99 zł