fbpx

Detective Comics #1000

Można śmiało powiedzieć, że świętowanie czas zacząć. Wszystko za sprawą komiksu Detective Comics #1000, czyli opowieści o Mrocznym Rycerzu. Przyznam się szczerze, że byłem bardzo ciekaw jak wydawnictwo DC podejdzie do tego jubileuszowego numeru. I moje oczekiwania zostały spełnione, ponieważ różni autorzy opowiedzieli historie Batmana z różnych czasów. Jest to pewnego rodzaju mała antologia, poprzez czas, a naszym punktem zaczepienia jest Batman. Czy warto sięgnąć po ten komiks? Przekonacie się już za chwilę.

Po 80 latach ukazywania się regularnej serii Detective Comics czytelnicy doczekali się numeru tysięcznego! Ten niewiarygodny album zawiera opowieści, które zabiorą was w podróż przez przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Batmana. Do tego dostajemy niezwykły epilog, w którym pierwszy raz poznamy wygląd zabójczego Rycerza z Arkham! Kto kryje się pod maską? Dlaczego pragnie śmierci Batmana? Zaczyna się kolejna niesamowita przygoda! 

Co znajdziemy w Detective Comics #1000?

Czy dobrym rozwiązaniem jest wybranie najlepszych autorów komiksowych i wrzucenie ich do jednego tomu? Scott Snyder, Geoff Johns, Tom King, Paul Dini, Warren Ellis te nazwiska zobaczymy w Detective Comics #1000. W przypadku tego komiksu mamy gigantyczne zróżnicowanie stylów i podejść do tematu Batmana. Jest to świetna okazja, aby zobaczyć jak różni twórcy widzą tę kultową postać. Można śmiało powiedzieć, że ten tom to taki plac zabaw dla autorów, którzy zostali zaproszeni do tego projektu. Każdy z nich mógł tak naprawdę napisać to co czuje w sercu. Oczywiście mamy tu poważne, mroczne opowieści, ale zdarzają się również takie z przymrużeniem oka. Można śmiało powiedzieć, że każdy fan Batmana znajdzie tu coś dla siebie.

Detective Comics #1000 recenzja

Zdecydowanie na plus jest posunięcie ze strony wydawnictwa Egmont, które umieściło dwie opowieści, których nie było w oryginalnym wydaniu tego komiksu. Można śmiało powiedzieć, że była to pewnego rodzaju rekompensata za tak długie czekanie na ten komiks. Warto również wspomnieć o całkiem sporej kolekcji dodatków. Mamy tu pokaźną kolekcję alternatywnych okładek z Mrocznym Rycerzem. Jeżeli chodzi o warstwę graficzną komiksu Detective Comics #1000 to tak jak w przypadku scenariusza. Wielu rysowników z różnymi stylami, przez co możemy zobaczyć tu rysunki typowe dla komiksu superbohaterskiego jak również mniej tradycyjną czy eksperymentalną kreskę.

Detective Comics #1000 to dobra pozycja?

Nie ma co ukrywać, że Detective Comics #1000 to świetny komiks dla fanów Batmana. Małe opowieści z różnych czasów to bardzo ciekawy zabieg, zwłaszcza że do współpracy zaproszono naprawdę znanych autorów. Zdecydowanie mam problem, aby wybrać najlepszą z historii, bo każda z nich jest inna. Teoretycznie epilog ma nas wprowadzić w nową opowieść jednak według mnie jest on zbędny i można było umieścić tam zupełnie inną opowieść. Przez to ten komiks nie jest niejako zamknięty. Warto pamiętać, że komiks odnosi się do różnych wydarzeń na przestrzeni wielu lat, przez co nie jest on przystępny dla nowego czytelnika. Owszem, może on sięgnąć po ten komiks, ale raczej nie wyłapie wszystkich smaczków, niuansów czy sytuacji, które odnoszą się do wcześniejszych dzieł. Niemniej zawsze można do niego wrócić po uzupełnieniu swojej wiedzy. Jak dla mnie Detective Comics #1000 to komiks, po który każdy fan Batmana musi sięgnąć.

Ocena: 9/10

Detective Comics #1000 okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Detective Comics #1000
  • Scenariusz: Scott Snyder, Geoff Johns, Tom King, Paul Dini, Warren Ellis
  • Rysunki: Jim Lee, Greg Capullo, Alex Maleev, Dough Mahnke, Kelley Jones
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 12.08.2020 r.
  • Liczba stron: 176
  • Cena: 49,99 zł