fbpx
DC ComicsGadżety dla Geeków

Batman: Kompletny przewodnik

12 października pojawiła się ciekawa niespodzianka dla fanów Mrocznego Rycerza. Nakładem wydawnictwa Dragon ukazał się album Batman: Kompletny przewodnik. Jak wiadomo to właśnie nietoperz jest najpopularniejszym bohaterem DC Comics, którego przygody śledzą kolejne pokolenia czytelników. Batman: Kompletny przewodnik to zebranie w jednym miejscu najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsca na przestrzeni lat w działalności Batmana. A jak wiadomo fanom wiele się działo. Co znajdziemy jeszcze w tym albumie i czy warto po niego sięgnąć przekonacie się już za chwilę.

Czy sformułowanie „Kompletny przewodnik” w przypadku Batmana ma sens? Przecież z roku na rok dopisywane są kolejne rozdziały w jego historii, kolejne wątki są otwierane a grono jego przeciwników stale się powiększa. Na ten jednak moment jest to sformułowanie trafne, niestety za kilka lat będzie trzeba to zweryfikować. Wiadomo, takie publikacje trzeba co jakiś czas aktualizować i wydawać nowe wersje. Zresztą samo DC Comics stosuje takie zasady. Jeżeli ktoś śledzi materiały publikowane przez wydawnictwo Egmont i czyta tylko polskojęzyczne tomy będzie bardzo zadowolony. Batman: Kompletny przewodnik wybiega nieco ze swoimi materiałami w stosunku co mamy obecnie na rynku. Zaznaczam, że jest to stwierdzenie na moment, w którym pisze tę recenzję.

Batman: Kompletny przewodnik – Co znajdziemy?

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy tu wydanie na wysokim poziomie. Powiększony format albumowy, twarda oprawa i dobrej jakości papier. Widać, że wydawnictwo Dragon postawiło na jakość. Jak to bywa w przypadku tego typu publikacji mamy sporo krótkich rozdziałów, które często zamykają się na dwóch czy czterech stronach. Nie brakuje to podstawowych informacji takich jak sprzęt, lokacje czy też relacje miłosne Batmana. Oczywiście jest również geneza postaci, galeria sojuszników i wybranych złoczyńców. Niestety w moim odczuciu jest ich zdecydowanie za mało. Trzeba jednak pamiętać, że publikacja skupia się na zwięzłych informacjach i konkretach. Bez niepotrzebnego lania wody. Warto również zaznaczyć, że w przewodniku znajduje chronologia wydarzeń z życia Batmana. Na pewno ułatwi to wielu osobą odbiór jego przygód, a najwięksi fani otrzymają to, czego domagali się już od dawien dawna.

Batman: Kompletny przewodnik joker

Główny trzon publikacji Batman: Kompletny przewodnik to przejście przez poszczególne ery komiksowe. I tak jedne wydarzenia mają więcej miejsca, inne mniej jednak najważniejsze jest to, że mamy tu samą esencję danych wydarzeń. Tym samym zachęcają czytelnika do sięgnięcia po dany tytuł lub erę. Jedyne czego mi osobiście brakuje to elsworldy. Niestety nie uświadczymy tu innych wersji Batmana czy bohaterów z różnych Ziem. Autorzy skupili się tylko na głównym nurcie. Jest to też dobre rozwiązanie, ponieważ można stworzyć kolejną publikację właśnie skupiającą się na tych właśnie aspektach.

Czy warto sięgnąć po kompletny przewodnik?

Batman: Kompletny przewodnik to nie publikacja, którą można określić jako „must have” każdego fana Mrocznego Rycerza. Stanowi on świetne wprowadzenie w jego świat oraz jest dużą pomocą uzupełniającą wiedzę. Pod względem wizualnym jest to świetny album, który prezentuje się na najwyższym poziomie. Wykorzystano tu bardzo dużo grafik wielu wspaniałych artystów. Dzięki temu można sobie spokojnie porównać jak wyglądał Batman w Srebrnej czy Złotej Erze, a teraz. Przewodnik spełnia swoje założenie przedstawiające historię Batmana w pigułce. I głównym odbiorcom jest tu zdecydowanie osoba mniej obeznana z historią nietoperza. Jednak każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nawet wyjadacze i znawcy uniwersum DC Comics.

Batman: Kompletny przewodnik knighfall

Przyznam, że bardzo mnie cieszy liczba stron. Ponieważ publikacja liczy ich ponad 200 co w zestawieniu z powiększonym formatem jest naprawdę niezłym widokiem. Dodam również, że jako jedyna taka publikacja staje się idealnym prezentem dla każdego fana Batmana. Mam nadzieję, że wydawnictwo Dragon pójdzie dalej i nie będzie to jedyny tego typu produkt od nich na polskim rynku. Osobiście polecam z czystym sumieniem.

Batman: Kompletny przewodnik okładka

Dziękuję wydawnictwu Dragon za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

  • Tytuł: Batman: Kompletny przewodnik
  • Autor: Manning Matthew K., Wallace Daniel
  • Tłumaczenie: Sidorkiewicz Tomasz, Starosta Marek, Czartoryski Bartosz
  • Wydawnictwo: Dragon
  • Data wydania: 12.10.2022 r.
  • Liczba stron: 216
  • Cena: 149,95 zł

Jeden komentarz do “Batman: Kompletny przewodnik

Dodaj komentarz