fbpx

Batman tom 1: Ich Mroczne Plany

Przyszedł czas, aby sięgnąć po nową serię z Mrocznym Rycerzem. Komiks Batman tom 1: Ich Mroczne Plany to nie tylko nowy run, ale i nowy autor. Żegnamy Toma Kinga. Za sterami komiksów z nietoperzem staje James Tynion IV, dzięki temu wydawnictwo DC Comics ma możliwość po raz kolejny zacząć serię od numeru 1. Niemniej akcja przedstawiona w komiksie dzieje się tuż po wydarzenia z komiksu Miasto Bane’a, czyli finału Toma Kinga. Czy nowy auto zachwyci czytelników? Czy warto sięgnąć po ten komiks? Przekonacie się już za chwilę.

W Gotham nastaje nowy dzień. Po pokonaniu Bane’a zarówno mieszkańcy, jak i ich obrońca wciąż starają się dojść do siebie. Tymczasem do miasta wraca najniebezpieczniejszy najemnik na świecie: Deathstroke. Ma zlecenie na jednego z mieszkańców. Za nim podążają inni wynajęci zabójcy, a wokół Batmana robi się gęsto zarówno od zabójców, jak i niebezpiecznych graczy z Gotham – od Riddlera i Pingwina po Harley Quinn. Gdy Zamaskowany Krzyżowiec zbliża się do odkrycia tożsamości osoby pociągającej za sznurki, miłość jego życia wyjawia mu skrywaną od lat złowrogą tajemnicę. Czy ten fakt doprowadzi do zerwania bohaterów? Czy ujawnienie sekretu wystarczy, aby powstrzymać spisek, który ma na celu zniszczenie Mrocznego Rycerza?

O czym jest Batman tom 1: Ich Mroczne Plany?

Nie ma co ukrywać komiks Batman tom 1: Ich Mroczne Plany nie zachwyca i nie wróży zbyt dobrze na całą serię. Dostajemy tu lekko odgrzanego kotleta i manipulacje w przeszłości Batmana. James Tynion IV dopisuje bowiem wydarzenia, o których nie mieliśmy pojęcia, przez co przeszłość Batmana po raz kolejny puchnie. Niestety, ale takie rozwiązania stają się mało interesujące. Nagle dowiadujemy się, że czwórka największych złoczyńców Gotham dawno temu zawarła pakt, dzięki któremu spełnią swoje marzenia. Joker, Pingwin, Riddler i Catwoman dawno już zapomnieli o tym tajemniczym spotkaniu, jednak teraz maszyna ruszyła. Ich plan zaczął się realizować. James Tynion IV wykorzystuje w swojej historii klasycznych przeciwników Batmana, dodając do tego grupę najemników. I niestety w obu przypadkach mam pewnien zgrzyt. Po pierwsze Gotham ma masę ciekawych złoczyńców a dostajemy ciągle tych samych. Gdzie są Mr. Freeze, Man-Bat, Two-Face czy Strach na Wróble.

Batman tom 1: Ich Mroczne Plany

W drugim zestawieniu dostajemy najemników, którzy oprócz Deathstroke’a i Cheshire to tak naprawdę płotki. Niby każdy jest interesujący, ale jakoś mnie nie wciągnęli. Nawet w swoich dedykowanych opowieściach umieszczonych na końcu tego tomu. Na szczęście pojawia się tu również Harley, która pomaga Catwoman. I jest to dobry wybór ze względu na zestawienie jej z nową miłością Jokera – Punchline. Średni scenariusz ratuje za to bardzo efektowna szata graficzna. Głównym rysownikiem tego tomu jest Guillem March, ale znajdziemy tu również prace Tony’ego S. Daniela, Jorge Jimeneza czy Rafaela Albuquerque. Nie brakuje tu widowiskowych walk pełnych dynamiki, klimatycznego mroczne Gotham oraz świetnych kadrów. Niestety sama warstwa graficzna nie jest w stanie sprawić, że scenariusz będzie lepszy.

Nowy Batman?

Niestety, ale coraz częściej w komiksach superbohaterskich pojawia się wtórność i brak pomysłów. Nie ważne czy jest to Marvel Comics, czy DC Comics. Pojawiają się te same historie z kosmetycznymi zmianami. Tak jest poniekąd w przypadku runu Toma Kinga. James Tynion IV w komiksie Batman tom 1: Ich Mroczne Plany postanowił wybrać troszeczkę inną drogę. Postawił na przeszłość Batmana i jego początki, i teraz pokazuje czytelnikowi konsekwencje wydarzeń z przeszłości. Czy jest to wiarygodne? Poniekąd tak, jednak jako fundament całej opowieści już niekoniecznie. Dla osób, które nie znają starszych komiksów czy też nie śledzą przeszłości Mrocznego Rycerza ten komiks będzie się podobał. Natomiast dla osób, które szukają czegoś świeżego i oryginalnego raczej nie polecam tego komiksu. Osobiście dam mu szansę, bo jestem ciekaw jak rozwinie się postać Punchline, która jest interesująca. Dodatkowo stanowi przeciwieństwo Harley. Jak natomiast potoczą się dalsze losy Batmana? Przekonamy się w kolejnym tomie. Oby był lepszy.

Ocena: 5/10

Batman tom 1: Ich Mroczne Plany okładka

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Batman tom 1: Ich Mroczne Plany
  • Scenariusz: James Tynion IV
  • Rysunki: Guillem March, Tony S. Daniel, Jorge Jimenez
  • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 19.05.2021
  • Liczba stron: 264
  • Cena: 69,99 zł