fbpx

Dogman tom 9 – Zemsta Ikara

Czy słyszeliście o Dogmanie? Muszę się Wam przyznać, że o tym bohaterze słyszałem, ale nie miałem jeszcze okazji sięgnąć po jego przygody. Teraz przyszedł na to czas i w moje ręce wpadł komiks Dogman tom 9 – Zemsta Ikara. Dogman to numer 1 na listach bestsellerów New York Timesa wśród książek dla dzieci. I jest to drugi projekt Dava Pilkeya, ponieważ autor znany jest również z przygód Kapitana Majtasa. Niestety od tego tytuł się odbiłem i może to miał wpływ na Dogmana. Jednak teraz udało mi się wreszcie przysiąść do przygód tego zwariowanego bohatera. Jestem bardzo ciekaw czy jest to komiks dla dzieci, czy bardziej dla nastolatków. Jak wypada na tle innych komiksów? Przekonacie się już za chwilę.

Tym razem Dogman naprawdę narozrabiał! Burmistrz ma dość jego zachowania oraz wybryków. Dogman musi oddać odznakę i zabiera swoje rzeczy, ale chociaż właśnie zostaje bez pracy, nie traci jeszcze nadziei. Czy z pomocą przyjaciół Dogmanowi uda się wykopać z dołka i wrócić do policji? Na pewno w głowie jego przyjaciół rodzą się kolejne pomysł jak mu pomóc. Jednak muszą to zrobić szybko, bo zło nie śpi i wykorzysta okazję kiedy Dogmana nie ma na służbie.

O czym jest komiks Dogman tom 9?

Dogman to seria książkowa, a w zasadzie komiksowa wydawana przez Jagura w ramach cykli dla młodszego czytelnika. Ciekawy format jak i rysunki sprawiają, że ten komiks dla dzieci jest bardzo przystępny dla młodego czytelnika. Jednak w przypadku dłuższych serii młodsi czytelnicy nie zawsze mają tyle cierpliwości co my więc łatwo się nudzą. Na szczęście komiks Dogman nie należy do tych pozycji. Dogman tom 9 – Zemsta Ikara to zwariowana historia, w którą zabiera nas Dav Pilkey gdzie znajdziemy masę chaosu, ekspresji, ale również mądrych i wartościowych treści. Główny bohater może się wydawać jakby miał ADHD, wszędzie go pełno, nie może pozostać w jednym miejscu. Tak samo jak autor, który w notce biograficznej ma zaznaczony również ten syndrom. I w komiksie to widać, co bardzo fajnie działa.

Dogman tom 9 - zemsta ikara

Komiks oprócz zabawy zawiera również moralizatorskie przesłanie. I tu główną rolę odgrywa kot Pet, który za sprawą dziecka staje się kimś innym i dobrym. Przeciwnie jest u Dziadersa, który nie poddaje się i cały czas próbuje robić coś złego. W przypadku Pet’a widzimy jak duży wpływ ma środowisko na nasze wychowanie. W tym tomie to właśnie rodzina kotów jest najbardziej moralizatorskim wątkiem. Nie znaczy to, że nie jest również zabawnie, bo pojawia się tu klasyczny dowcip „Dlaczego?”. Dogman to komiks, który oprócz głupkowatej historii z rysunkami w stylu kilkuletniego dziecka jest medium pomagającym wychowywać. Same rysunki są również dużym plusem przygód Dogmana, przez swoją prostotę i cartoonowy styl zachęca dzieciaki do własnego tworzenia swoich historii. Na plus jest również dodatek, który pokazuje jak krok po kroku narysować bohaterów z tego tomu. Teraz pozostaje nam czekać na kolejny tom przygód Dogmana i jego przyjaciół.

Ocena: 7/10

Dogman tom 9 - zemsta iakra okładka

Dziękuję wydawnictwu Jaguar za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

  • Tytuł: Dogman tom 9 – Zemsta Ikara
  • Scenariusz: Dav Pilkey
  • Rysunki: Dav Pilkey
  • Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
  • Wydawnictwo: Jaguar
  • Data wydania: 16.06.2021 r.
  • Liczba stron: 220
  • Cena: 32,90 zł