fbpx

Gideon Falls tom 1 – Czarna stodoła

Pierwszy tom z cyklu „Gideon Falls” pod tytułem Czarna stodoła stworzył duet Lemire (scenariusz) i Sorrentino (ilustracje). Komiks zabiera nas w klimaty rodem z horroru okraszonym odrobina ludowego folkloru. Gideon Falls tom 1 to opowieść, a może raczej legenda, o Czarnej stodole, który na przestrzeni wieków pojawia się, aby przynosić śmierć i przerażenia. I tak jak w nieziemski sposób pojawia się, tak po chwili znika zostawiając po sobie tylko odciśnięty ślad w zbożu. Czy obsesyjnie szukający, w miejskich odpadkach, wskazówek odludek i ksiądz po przejściach są gotowi na tajemnice skrywane przez Czarną stodołę?

Opowieść zaczyna się w chwili gdy do małego miasteczka Gideon Falls zostaje skierowany ksiądz Wilfred Quinn. Jego poprzednik zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Targany kryzysem wiary i problemami alkoholowymi kaznodzieja staje przed wielkim dylematem. Musi skonfrontować swoje przekonania religijne z legendą o Czarnej Stodole. Jednak nie jest on jedynym bohaterem tej opowieści. Równolegle do wątku ojca Quinn’a toczy się drugi. Opowiada on historię Nortona’a Sinclair’a odludka, który wygrzebuje ze śmietników kawałki czarnego drewna i stare gwoździe. Dziwne znalezisko zaczyna traktować jak łamigłówkę do rozwiązania. Czy jest on obłąkany przez swoje wizję, o czarnej stodole, które nawiedzają go od dzieciństwa? Czy może jest on w jakiś sposób związany z jej historią? Gdy ksiądz Wilferd zostaje nawiedzony przez teoretycznie zmarłego poprzednika zaczynają pojawiać się trupy. 

O czym jest Gideon Falls tom 1 – Czarna stodoła?

W tym czasie Norton zaczyna skład swoją układankę, z której jasno wynika, że stodoła z jego koszmarów istnieje naprawdę. Okazuje się, że znajdowane przez niego kawałki drewna i gwoździe to tak naprawdę fragmenty stodoły. Gdy jego terapeutka doktor Xu również doznaje tej samej wizji, w końcu zaczyna twierdzić, że jej pacjent nie jest obłąkany. A wszystko, o czym mówił to mroczna prawda.

komiks Gideon Falls tom 1

Reasumując Gideon Falla tom 1 – Czarna stodoła to bardzo dobra, trzymająca w napięciu historia z dreszczykiem. Może nie do końca tak straszna jak by wskazywała konwencja, w której jest utrzymana. Ale nie ukrywajmy, komiks nie jest najlepszym nośnikiem do przekazywania historii grozy. Czyli nie nastawiajcie się na to, że się przestraszycie jak podczas oglądania horroru w telewizji. Dostajemy historię w klimacie tajemniczości i wręcz kryminalnego wątku podszytego paranormalnymi zjawiskami. Wszystko wręcz wspaniale zgrane w warstwie narracji oraz okraszone równie rewelacyjnymi rysunkami. Lekko rozmytymi czasami czarno białymi z tylko jednym elementem wyróżnionym krwistą czerwienią. Czy też ramkami zaznaczającymi konkretny fragment kadru, na który powinniśmy zwrócić uwagę. To prawdziwy majstersztyk powodujący, że komiks czyta się z prawdziwą przyjemnością. Także gorąco polecam do zapoznania się z tym dziełem, gdyż jest to moim zdaniem nietuzinkowa lektura. Idealnie pokazuje, że opowieść obrazkowa nie jest domeną opowieści o superbohaterach.

Ocena: 9/10

Gideon Falls tom 1 okładka
  • Tytuł: Gideon Falla tom 1 – Czarna stodoła
  • Scenariusz: Jeff Lemire
  • Ilustracje: Andrea Sorrentino
  • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Data wydania: 25.07.2019 r.
  • Liczba stron: 168
  • Cena: 69,00 zł