Najwybitniejsi Naukowcy – Maria Skłodowska-Curie, Pierwiastki promieniotwórcze
Wydawnictwo Egmont cały czas stara się powiększać swoją ofertę komiksów dla dzieci i młodzieży. Obecnie oprócz serii Komiksy są super, która jest skierowana do młodszego czytelnika przyszedł czas, aby zaspokoić tych nieco starszych. I tak pojawiał się komiks Najwybitniejsi Naukowcy – Maria Skłodowska-Curie, Pierwiastki promieniotwórcze. Cykl ma za zadanie łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli przekazywać nieco wiedzy w przystępnej formie. Na pierwszy ogień trafia komiks o naszej wybitnej noblistce. Drugi tom to przygody Karola Darwina i jego teoria ewolucji. A to nie wszyscy Najwybitniejsi Naukowcy, którzy trafią na łamy komiksów z tego cyklu.
Tak jak wspomniałem pierwszy tom cyklu skupia się na naszej rodaczce i noblistce Marii Skłodowiskiej-Curie. To ona wraz ze swoim mężem odkryła pierwiastki chemiczne polon i rad. Pierwszy z nich został oczywiście nazwany na cześć Polski, która w tym czasie znajdowała się pod zaborami. Można śmiało powiedzieć, że Maria Skłodowska-Curie była poza wybitnymi naukowymi odkryciami była oddana również swojej ojczyźnie. Nie ma co ukrywać, że była ona jednym z najwybitniejszych naukowców w dziecinie promieniowanie. Starał się poprzez naukę poznawać świat i dążyła do tego, aby współpraca intelektualna przekadałą się również na komunikacje pomiędzy narodami.
Najwybitniejsi Naukowcy – Maria Skłodowska-Curie.
Autorem komiksu jest Jordi Bayarri, który skupia się wokół najważniejszych wydarzeń z życia naszej noblistki. Przedstawia ją z perspektywy jej zamiłowania i oddania pracy. Podkreśla tym samym rolę nad badaniami i wykorzystaniem promieniotwórczości. Mniejsze znaczenie ma tu życie prywatne Marii Skłodowskiej-Curie. Tak naprawdę poza małżeństwem z Pierre’m Curie nie zobaczymy tu zbyt wielu szczegółów z jej życia. Oczywiście poza tymi związanymi z badaniami czy też pracą naukową. Jako że komiks Najwybitniejsi Naukowcy – Maria Skłodowska-Curie nie jest jakichś dużych gabarytów, wszystkie informacje są przekazywane bardzo szybko i w nieco skróconej wersji. Niestety przez to w wielu przypadkach wypowiedzi bohaterów to suche fakty dotyczące wydarzeń historycznych. Niewątpliwie jest to zamysł serii, aby młodszy czytelnika zainteresowany historią sięgnął po fachową literaturę związaną z danym bohaterem. Komiks jest tylko trampoliną i punktem startowym do poznania tytułowych Najwybitniejszych Naukowców. A niewątpliwie cieszy to, że w tej serii znalazła się właśnie Maria Skłodowska-Curie.
Jeżeli chodzi o warstwę graficzną to jest ona bardzo przyjemna. Osobiście przypomniały mi się takie produkcja jak Było sobie życie czy Był sobie człowiek. Kolory są wyraziste, a kadry dobrze przemyślane. Nietypowy format pozwala na umieszczenie mniejszej ich ilości. Co sprawia, że osoby niezbyt obeznane z komiksami nie będą miały problemów ze śledzeniem losów bohaterki. Sam format to również coś nietypowego. Przypominają się stare komiksy z przygodami Tytusa, Romka i Atomka. Forma tego komiksu jest bardzo przystępna, a jednocześnie zachęcająca do badania dalszego tematu. Na pewno po przeczytaniu komiksu będziemy mieć podstawową wiedzę o jego bohaterze.
Komiks Pierwiastki promieniotwórcze.
Sam komiks to nie wszystko. W albumie znajdziemy również galerię postaci wraz z najważniejszymi informacjami o nich. Są to oczywiście osoby, które wpłynęły na karierę Marii Skłodowskiej Curie. Dodatkowo znajduje się tu również szkicownik z projektami bohaterów oraz bardzo interesujący artykuł rozszerzający troszeczkę konspekt. Seria Najwybitniejsi naukowcy to przemyślany projekt. Nie jest to komiks historyczny, elaborat czy innego rodzaju publikacja naukowa. Dostajemy fakty, zalążki informacji o danym bohaterze w bardzo kolorowej i interesujące formie. Wiadomo, że komiks nie nauczy nas historii, ale daje możliwość zainteresowania czytelnika poszerzaniem swojej wiedzy. Osobiście dobrze bawiłem się czytając komiks Najwybitniejsi Naukowcy – Maria Skłodowska-Curie, Pierwiastki promieniotwórcze. I polecam go jako komiks dla dzieci lub komiks dla młodzieży. Oczywiście nie mogę się już doczekać kolejnych mini albumów s tego cyklu.
Ocena: 7/10
Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
- Tytuł: Najwybitniejsi Naukowcy – Maria Skłodowska-Curie, Pierwiastki promieniotwórcze
- Scenariusz: Jordi Bayarri
- Rysunki: Jordi Bayarri
- Tłumaczenie: Agata Ostrowska
- Wydawnictwo: Egmont
- Data wydania: 14.04.2021 r.
- Liczba stron: 48
- Cena: 24,99 zł
Wow, wiedza przekazywana w takiej formie to coś fantastycznego! 🙂 Kasia
Seria przypadła nam do gustu i też czekamy na kolejne części:)
Pingback: Najwybitniejsi Naukowcy - Arystoteles, Głód Wiedzy | Czytaj Komiksy