fbpx
Komiksy dla dzieciKomiksy EuropejskieRecenzje Komiksów

Yakari tom 16: Pierwszy galop

Yakari to miły i sympatyczny przedstawiciel Siuksów. Ma on niezwykły dar, jakiem jest umiejętność rozmowy ze zwierzętami. Dlatego też jego najlepszym przyjecielem jest ukochany Mustang Mały Piorun. W komiksie Yakari tom 16: Pierwszy galop dochodzi nieporozumienia pomiędzy przyjaciółmi. Co ma miejsce pierwszy raz od początku cyklu. Tym razem okoliczności są bardzo nieprzyjemne, ale czy Yakari poradzi sobie i tym razem? Przekonacie się już za chwilę.

Szesnasty tom mądrej opowieści dla dzieci o znającym język zwierząt małym Indianinie i jego dzielnym koniku. Na czym polega prawdziwa przyjaźń? Czy na zmuszaniu drugiej osoby do robienia tego, na co sami mamy ochotę? Yakari to dobry i życzliwy chłopiec, ale nawet on będzie musiał przejść niezwykłą przemianę pod kierunkiem mądrego Indianina i swojego ducha opiekuńczego, aby zrozumieć, jak należy traktować przyjaciół! 

O czym jest komiks Yakari tom 16: Pierwszy galop

Pierwszy raz dochodzi do sytuacji kiedy autorzy cyklu Job i Derib zdecydowali się na pokazanie głównego bohatera z zupełnie innej strony. Dotychczas Yakari był zaradny, mądry i bardzo rozsądny. Czerpał on wiedzę od starszych mieszkańców swojej wioski, a czasem nawet przewyższał ich mądrością w niektórych aspektach. Co niejednokrotnie mogliśmy zobaczyć w takich tomach jak Yakari i Biały Bizon czy Yakari Lot Kruków. Trzeba jednak pamiętać, że jest on tylko dzieckiem i musi się jeszcze sporo nauczyć. I tak w komiksie Yakari tom 16: Pierwszy galop prawdziwa przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę poprzez zachowanie się młodego Siuksa w stosunku do Małego Pioruna.

Yakari tom 16: Pierwszy galop recenzja

Jak wiadomo zwierzęta odgrywają bardzo istotną rolę w życiu Indian. Zwłaszcza konie. Bez nich nie mogliby polować, podróżować czy też po prostu się bawić. Yakari tym raz przekracza pewne granice w stosunku do Małego Pioruna, przez co ten drugi się irytuje. Jest to niejako pierwsza kłótnia pomiędzy naszymi bohaterami. I tak słowa Yakarigo ranią jego przyjaciela. I w ten sposób nasz mały bohater musi wyruszyć, aby odszukać zranionego przyjaciela, ale czeka go jeszcze jedno ważne zadanie. Musi odzyskać jego zaufanie, co może się okazać nie być takie łatwe.

Komiks Yakari bawi i uczy

Yakari tom 16: Pierwszy galop to po raz kolejny mądra opowieść. Pokazuje nam jak wyglądało życie na prerii bez koni i w jaki sposób zostały one oswojone. Oczywiście jest to przedstawione w formie fantazji, a nie faktów. Autorzy pięknie przekazują młodemu czytelnikowi, jakie konsekwencje czekają, jeżeli będziemy postępować tak jak Yakari. Tym samym sama historia nie jest infantylna. Trzyma ona poziom poprzednich tomów. Jest to kolejna lekcja, którą komiksy z cyklu Yakari przekazują w zgrabny i mądry sposób. Graficznie tak jak w poprzednich albumach jest naprawdę klimatycznie. A preria pomimo braku intensywnych kolorów tętni życiem. Jeżeli chcecie mądrego komiksu, który może nauczyć czego młodego czytelnika to zdecydowanie polecam cały cyk przygód Yakariego i Małego Pioruna.

Ocena: 9/10

Yakari tom 16: Pierwszy galop

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

  • Tytuł: Yakari tom 16: Pierwszy galop
  • Scenariusz: Job
  • Rysunki: Derib
  • Tłumaczenie: Marta Mosiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 06.09.2023
  • Liczba stron: 48
  • Cena: 29,99 zł

Dodaj komentarz