fbpx
Image ComicsRecenzje Komiksów

Gideon Falls tom 3 – Droga krzyżowa

Gideon Falls tom 3 Droga krzyżowa to kolejny komiks, w którym Jeff Lemire coraz bardziej zagłębia się w alternatywne rzeczywistości. W tym świecie Czarna Stodoła stanowi wrota między nimi. Już w tomie pierwszym pojawiały się elementy światów równoległych, którego przykładem może być kilka wariantów jednego miasta. I chociaż wydawać by się mogło, że tego typu klimaty bardziej pasują do komiksów o superbohaterach lub Science Fiction. Cykl „Gideon Falls” udowadnia, że sprawdza się to również w opowieści grozy. Tom drugi niejako zmusił nas do wytężenia naszej uwagi i skupieniu się na lekturze. Narracja wymyka się z ram logiki tworząc z grafika jedną spójną całość zmuszając nas do skupienia się zarówno nad treścią jak oprawą graficzną. Bez tego nie da rady zatopić się w przyjemność z lektury. A w tomie trzecim autorzy idą o krok dalej co zmusza nasz do jeszcze większej uwagi.

„Droga krzyżowa” to w skrócie dość surrealistyczna podróż pomiędzy alternatywnymi wariantami miasta Gideon Falls. Raz jest umiejscowione na Dzikim Zachodzie a innym razem przypomina świat niczym z kart opowieści steampunkowej, czy wręcz utrzymanej w Orwellowskim klimacie. Po wszystkich nich podróżuje wprowadzony przez Lemiera nowy bohater, który niejako utożsamia weterana w sprawach Czarnej Stodoły. Okazuje się ona zupełnie czymś więcej niż tylko legendą. Krocząc z jednej wersji Gideon Falls do drugiej podąża śladami Nortona Sinclaira. 

O czym jest Gideon Falls tom 3 – Droga krzyżowa?

Zło zaczyna nabierać coraz bardziej realnego kształtu. Poprzez kolejne odkrywane elementy ma zbudować swoja własną historię, w której Norton Sinclair nie do końca jest Nortonem. A jak się okazuje Ojciec Wielfred jest bohaterem, który nie znalazł się w Gideon Falls przypadkowo. Coraz wyraźniej widać, że czarna stodoła jest bardzo związana z tymi postaciami. Natomiast czający się w niej mrok ze strony na stronę coraz bardziej narasta. Tym samym wciągając czytelnika coraz bardziej w tajemniczą opowieść jaką serwuje nam Jeff Lemire. Do tego wszystkiego dochodzi fantastyczna warstwa graficzna, za którą odpowiada Andrea Sorrentino. Jego prace idealnie wpasowują się do szaleńczej wizji autora.

Gideon Falls tom 3

Reasumując Gideon Falls tom 3 – Droga krzyżowa to kolejny etap w poznawaniu historii Gideon Falls. Wprowadza on jakby szerszy kąt widzenia na całą historię. Twórca zaczyna coraz więcej uwagi poświęcać kwestiom nadprzyrodzonym co z jednej strony zagęszcza mrok i tajemniczość, a z drugiej zaczyna trochę męczyć tworząc klimat bardziej surrealistyczny. Powoduje to, że lektura staje się trochę bardziej męcząca i sprawia, przynajmniej na mnie, wrażenie trochę słabszej niż dwa pierwsze, rewelacyjne, tomy.  W takiej sytuacji nie pozostaje mi nic innego jak czekać na czwarty tom z nadzieją, że autorzy powrócą w nim do poziomu z początku historii.

Ocena: 8/10

Gideon Falls tom 3 okładka
  • Tytuł: Gideon Falls tom 3 – Droga krzyżowa
  • Scenariusz: Jeff Lemire
  • Ilustracje: Andrea Sorrentino, Dave Stewart
  • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Data wydania: 24.04.2020 r.
  • Liczba stron: 136
  • Cena: 59,00 zł