fbpx

Star Wars: Republika – Star Wars Komiks

Star Wars: Republika to krótka jednozeszytowa opowieść, której akcja dzieje się podczas trwania Wojen Klonów. Umiejscowiona została tuż po bitwie na Geonosis. Wydana przez spółkę Mandragora jako zeszyt 3/05. W tym cyklu ukazały się również takie komiksy jak Obsesja, Więzy krwi, Tag i Bink kopnęli w kalendarz oraz Generał Skywalker. Razem jedenaście zeszytów wydawanych w 2005 i 2006 roku. Bardzo ciekawa seria, do której wracam z przyjemnością.

Akcja Star Wars: Republika ponownie opowiada nam historię, w której głównymi bohaterami są Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi. Do tej dwójki bohaterów dołącza młoda Mistrzyni Jedi Tohno. Akcja przenosi nas na planetę Zaadja gdzie Separatyści mają swoja nową bazę produkcyjną, która pracuje nad stworzeniem kolejnej potężnej armii droidów. Czy porywczy Anankin będzie w stanie zaakceptować fakt, że w celu wykonanie misji trzeba postawić na szali życie w zamian za powodzenie misji? Czy jak to ma w zwyczaju, wiedziony swoim temperamentu, ruszy na ratunek młodej Mistrzyni nie bacząc na konsekwencję przeczytajcie sami?

O czym jest Star Wars: Republika ?

Oryginalny cykl komiksów Republika był wydawany przez Dark Horse. Główne założenie serii to przybliżenie czytelnikom czasów około epizodów I, II i III. Dzięki temu mogliśmy poznać bitwy, jakie się rozegrały podczas Wojen Klonów czy też spiski senatorów Republiki. W tym przypadku mamy typowy komiks przygodowy z porywczym Anakinem Skywalkerem w roli głównej. Fabuła nie jest odkrywcza, ale trzyma w napięciu. Jest to jeden z drobnych epizodów Wojen Klonów. Bohaterowie są poprowadzeni jak w swoich filmowych pierwowzorach co nie jest niczym odkrywczym. Graficznie też jest przyzwoicie. Mamy tu dynamiczne kadry akcji, ale i stoickie kadry dialogowe. Jednym słowem bardzo dobry komiks, który idealnie wpisuje się w kanon filmowy. Szkoda tylko, że w związku z działaniami Disneya, ten komiks wypadł z głównego kanonu i stał się legendą. Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie mieli styczności z tym komiksem jako lekki Star Wars Komiks z czasów Republiki.

Ocena: 7/10

Star Wars: Republika okładka
  • Tytuł: STAR WARS: Republika
  • Scenariusz: Randy Stradley
  • Rysunki: Brandon Badeaux
  • Tłumaczenie: Kacper Rouch
  • Wydawnictwo: Mandragora Sp. z o.o.
  • Data wydania: 2005 r.
  • Liczba stron: 22