fbpx

Liga Sprawiedliwości tom 3 – Planeta Jastrzębi

Przyszedł czas, aby sięgnąć po kolejny rozdział historii, która Scott Snyder prowadzi od wydarzeń z Mrocznym Uniwersum. Liga Sprawiedliwości tom 3 – Planeta Jastrzębi kontynuuje wątki z poprzedniego tomu, w którym cześć z bohaterów ruszyła po odpowiedzi. Liga Sprawiedliwości to niejako flagowy tytuł dla wydawnictwa DC Comics, a Scott Snyder to autor z najwyższej półki. Dlatego nasuwa się jedno pytanie. Czy seria skazana jest na sukces? Przekonacie się czytając poniższą recenzję.

Gdy część członków Ligi walczy o losy Atlantydy, Marsjański Łowca Ludzi, Green Lantern i Hawkgirl udają się na główną planetę imperium Thanagaru, zwaną Planetą Jastrzębi! Jakie tajemnice skrywają tamtejsze skarbce? I co mają z tym wspólnego Strażnicy Wszechświata? Gdy nasi bohaterowie będą poszukiwać odpowiedzi, nowe moce Johna Stewarta zostaną wystawione na próbę. Z kolei Kendra Saunders będzie miała szansę zrozumieć swoje pradawne powiązania z Shayerą Hol, czyli Hawkgirl tej odległej planety. Poznamy także zaskakującą prawdę o splątanych losach J’onna J’onzza i Lexa Luthora. Tymczasem pękająca Ściana Źródła grozi zniszczeniem całego multiwersum! 

O czym jest Liga Sprawiedliwości tom 3?

Za fabułę tak jak i w przypadku poprzednich dwóch tomów serii odpowiada Scott Snyder. Należy on do scenarzystów, którzy mają wizję, często zawiłą, którą prowadzą od początku do końca. Snyder rozpoczął jej realizacje tak naprawdę w komiksach Batman Metal, który wprowadził nam genialnych bohaterów i zmienił dużo w uniwersum DC Comics. W komiksie Liga Sprawiedliwości tom 3 – Planeta Jastrzębi dostajemy odpowiedzi na kilka nurtujących nas pytań. Przede wszystkim Snyder niejako uwalnia Korpus Zielonych Latarni od pilnowania ściany źródła, z czego osobiście się cieszę. Głównym motor napędowy tego tomu został już zarysowany w komiksie Liga Sprawiedliwości tom 2 – Cmentarzysko Bogów. Tam członkowie ligi Hawkgirl, Green Lantern i Marsjański Łowca postanowili wyruszyć na planetę jastrzębi, aby dowiedzieć się więcej o totalności i entym metalu.

liga sprawiedliwości recenzja

Liga Sprawiedliwości to nie tylko scenariusz Scotta Snydera. W jego nowej kreacji świata pomaga mu James Tynion IV, który zna się na komiksach akcji. Obaj autorzy postanowili nie tylko zmienić uniwersum, ale również niektórych bohaterów. Głównie chodzi tu o Hawkgirl, która poprzez swoje skrzydła staje się bardzo ważną bohaterką. Na plus jest również wizyta na Thanagarze, gdzie spotykamy Hawkgirl sprzed New52. Kolejnym bohaterem, którego wzięli sobie autorzy na warsztat jest zielonoskóry marsjanin. Dowiaduje się on kilku rzeczy ze swojej przeszłości. Osobiście nie przepadam zbytnio za tym bohaterem, ale w przypadku tego komiksu naprawdę się wciągnąłem.

Jeżeli chodzi o wartwę graficzną to mamy tu ucztę da oka. Wszystko za sprawą dwóch rysowników, są nimi Jim Cheung oraz Stephen Segovia. Ten pierwszy to zdecydowanie czołowa półka artystów komiksowych. Jego prace są dynamiczne a bohaterowie wyraziści. Przepięknie operuje cieniem dzięki czemu uzyskuje rewelacyjną głebie przestrzeni.

Czy warto czytać komiks Liga Sprawiedliwości tom 2?

Scott Snyder i James Tynion IV to duet, któremu zdecydowanie ufam jeżeli chodzi o wizję i prowadzenie uniwersum DC. Owszem, jest wiele rzeczy, które mi się zupełnie nie podobają, jak chociażby odsunięcie Korpusu Zielonych Latarni do trzymania Ściany Źródła, aby się nie rozpadła. Głupotą jest również wysyłanie Flasha i Mery razem z Ligą w kosmos, tylko po to, aby byli na jednym czy dwóch kadrach. Jednak w tomie Planeta Jastrzębi dostajemy kilka bardzo ważnych odpowiedzi. Widzimy również z kim będa musieli się już niebawem zmierzyć nasi bohaterowie.

liga sprawiedliwości tom 3

Wiadomo i można się było tego spodziewać, że komiks nie będzie przystępny dla nowego czytelnika. Nawet osoby, które śledzą serię Liga Sprawiedliwości muszą wiedzieć mniej więcej co wydarzyło się w Batman Metal oraz Liga Sprawiedliwości – Bez Sprawiedliwości. Ten drugi jest ważny, ponieważ pojawili się tam Tytani Omega, którzy w tym komiksie mają swój udział. Nie zamierzam jednak spoilerować i zachęcam do zapoznania się z tym komiksem, bo fani Snydera i Ligi Sprawiedliwości będą naprawdę zadowoleni.

Ocena: 8/10

liga sprawiedliwości tom 3 planeta jastrzębi

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

logo egmont
  • Tytuł: Liga Sprawiedliwości Tom 3 – Planeta Jastrzębi
  • Scenariusz:  Scott Snyder, James Tynion IV
  • Rysunki: Jim Cheung, Stephen Segovia
  • Tłumaczenie: Marek Starosta
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 25.03.2020 r.
  • Liczba stron: 184
  • Cena: 49,99 zł